W ciągu trzech miesięcy wyraźnie pogorszyły się prognozy analityków ankietowanych przez NBP.
Najnowsza zakłada spadek PKB Polski w tym roku o 3,6 proc. Towarzyszyć temu ma wzrost cen na poziomie około 3,3 proc.
Za nami wybory prezydenckie. Czas więc wrócić do szarej rzeczywistości gospodarczej. Narodowy Bank Polski (NBP) co kwartał publikuje wyniki ankiet przeprowadzanych wśród blisko 20 analityków. Wypytuje ich m.in. o oczekiwania dotyczące wzrostu PKB i inflacji. Najnowszy raport pokazuje, że postrzeganie perspektyw polskiej gospodarki w 2020 roku pogorszyło się – informuje Money.pl.
Przede wszystkim eksperci spodziewają się wyraźnie głębszego spadku PKB. Prognoza centralna zakłada, że polska gospodarka w tym roku skurczy się o 3,6 proc. Poprzedni raport mówił o spadku, ale o zaledwie 2,6 proc. Na odbicie rzędu 3,7 proc. możemy liczyć w 2021 roku i dalszy wzrost o 3,1 proc. w kolejnym roku – czytamy w informacji.
W raporcie czytamy, że ankietowani eksperci są pewni, że nie uda się w tym roku uniknąć recesji. Z 50-procentowym prawdopodobieństwem wskazują, że skala spadku PKB będzie w przedziale od 1,8 do 5 proc.
Scenariusze recesyjne w latach 2021-2022 nie są całkowicie wykluczone, lecz prawdopodobieństwo ujemnego tempa wzrostu PKB pozostaje bardzo niskie, równe 11 proc. w 2021 roku i 9 proc. w 2022.
Najnowsze prognozy potwierdzają też, że mimo kryzysu, ceny będą rosły w dość szybkim tempie (blisko górnego limitu przedziału akceptowanego przez NBP). W tym roku inflacja ma być średnio na poziomie 3,3 proc. W porównaniu z poprzednią prognozą wskaźnik wzrósł o 0,1 pkt. proc. – czytamy dalej.
Podwyżki cen mają nieco odpuścić w kolejnych dwóch latach. Inflacja na 2021 rok szacowana jest na 2,3 proc., a na 2022 na 2,5 proc.
NBP przyjmuje, że docelowym poziomem inflacji, który jest korzystny dla gospodarki w długiej perspektywie czasu jest około 2,5 proc. Najnowsze prognozy sugerują, że z 85-procentowym prawdopodobieństwem średnioroczna inflacja w 2020 roku ukształtuje się powyżej tego celu – wynika z treści.
"O ile w br. prawdopodobieństwo inflacji powyżej celu inflacyjnego jest istotnie wyższe od inflacji poniżej celu, o tyle dla kolejnych lat mniej więcej tak samo prawdopodobne jest kształtowanie się inflacji poniżej jak i powyżej 2,5 proc." - czytamy w opracowaniu NBP.
W tegorocznej letniej rundzie Ankiety Makroekonomicznej NBP uczestniczyło 22 ekspertów, reprezentujących instytucje finansowe, naukowe, związek zawodowy i organizację przedsiębiorców. Prognozy zostały przekazane między 15 czerwca a 3 lipca, przy czym ich zdecydowana większość - w ostatnich czterech dniach badania ankietowego – czytamy podsumowaniu serwisu Money.pl. (jmk)
źródło: Money.pl