Problem z ogólnopolską inwentaryzacją domów

Problem z ogólnopolską inwentaryzacją domów

Według wyliczeń samorządowców na zewidencjonowanie budynków pod względem ich termoemisyjności potrzebny jest 1 mld zł. Tymczasem rząd nie przewidział ani złotówki – czytamy w informacji serwisu Portalsamorzadowy.pl. Gminy przekonują, że nie mają odpowiedniej liczby pracowników do tego zadania.

Informowano już od kilku miesięcy, że ruszyć ma wielka inwentaryzacja polskich domów. Inwentaryzacja w ramach systemu CEEB ma objąć ponad 5 mln budynków w całym kraju.

Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków ( CEEB) tworzy Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB). Właściciele nieruchomości musieli złożyć deklaracje o źródłach ciepła, które tam trafią. W kolejnym etapie w CEEB miały pojawić się informacje na temat stanu technicznego budynków.

Z ewidencji mamy dowiedzieć się m.in., ile dany budynek zużywa energii, jaka jest grubość ścian czy dachu, jaki jest rok budowy, ile ma kondygnacji i pokoi. Pojawią się tam też dane o stanie stolarki okiennej, drzwiowej i rodzaju ocieplenia – napisano w informacji.

Portalsamorzadowy.pl informował, że GUNB przekazał już samorządom 3,5 tys. mobilnych terminali, które mają służyć do wprowadzania danych z inwentaryzacji budynków do CEEB.

Jest jednak problem. "Nowe przepisy dotyczące rozwoju termomodernizacji i modernizacji budynków nakładają na samorządy obowiązki, którym te nie mogą sprostać. Na przeszkodzie stoi tu brak przepisów pozwalających na zbieranie szczegółowych danych oraz brak środków na zatrudnienie kadr do realizacji tego zadania" - poinformował Portalsamorzadowy.pl

Serwis dodał, że według wyliczeń Biura Śląskiego Związku Gmin i Powiatów koszt ekspertyzy jednego budynku to ok. 200 zł, bo "wymaga ona zbadania izolacyjności ścian, dachu, stanu stolarki okiennej i drzwiowej, stanu instalacji CO, rocznego zużycia paliw"

Dlatego mówimy o 1 mld zł. Więc nie można mówić, że to jest zadanie, które można zrealizować przy okazji kontroli i że będzie ono bezkosztowe dla samorządu - powiedział, cytowany przez serwis dyrektor biura Witold Magryś.

Jak zdążyliśmy się już przekonać, inne zdanie w tej kwestii ma rząd.

- Wejście w życie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz centralnej ewidencji emisyjności budynków nie nakłada na samorządy żadnych nowych ani dodatkowych obowiązków, a w szczególności nie ustanawia żadnych limitów związanych z koniecznością wykonania i przeprowadzenia inwentaryzacji - portalsamorzadowy.pl zacytował wypowiedź wiceministra rozwoju i technologii Piotra Uścińskiego podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. (jmk)

Foto: Business Insider // Mateusz Grochocki / East News
Źródło: Portalsamorzadowy.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.