Problemy z niedoborem papierów graficznych

Problemy z niedoborem papierów graficznych

Wydawnictwo Bauer przyznaje, że na rynku pojawił się problem niedoboru papierów graficznych. Wszystko przez pandemię, która ograniczyła dostępność surowców, a także rozwijający się handel internetowy, pochłaniający duże ilości makulatury.

Niemiecka telewizja publiczna ZDF podała, że na rynku w całej Europie jest za mało papieru - szczególnie dotyczy to papieru do druku. W przypadku niektórych rodzajów papieru wzrosty cen mogą sięgać nawet 70 proc. – podał serwis Wirtualnemedia.pl

Papier do druku w aż 80 proc. złożony jest z makulatury, pozostałe 20 proc. to świeża miazga, importowana głównie z Ameryki Południowej i Azji. Rynek papierniczy cierpi także z powodu trudności w transporcie (prawie czterokrotny wzrost cen transportu kontenerowego) – czytamy w wyjaśnieniu.

Ponadto jeszcze przed wybuchem pandemii producenci papieru zareagowali na boom handlu internetowego, przestawiając swoje linie produkcyjne na wytwarzanie papieru do opakowań – napisano dalej.

„Przez wszystkie lata mojej pracy w tym zawodzie nigdy wcześniej nie musiałem się martwić o zakup papieru, zajmowały się tym drukarnie. Obecnie pochłania to więcej niż połowę mojego czasu" - skomentował Florian Enns z wydawnictwa Rowohlt w Hamburgu.

Rynek wydawniczy bywa nieprzewidywalny. Czasem jakiś wywiad czy zdobyta przez pisarza nagroda może nagle podnieść zapotrzebowanie na konkretny tytuł. „Do tej pory wydawcy reagowali na takie sytuacje błyskawicznymi dodrukami. Teraz braki papieru sprawiają, że jest to prawie niemożliwe. Drukarnie mają duże zapasy, ale są one zarezerwowane dla wcześniejszych, planowych zamówień” - opisał ZDF.

„Obecnie ratują nas jedynie nasze stare, wieloletnie relacje biznesowe z producentami papieru, dzięki temu otrzymujemy zamówiony papier, aczkolwiek po znacznie wyższych cenach” - mówił Robert Hoellein z największej w Europie drukarni książek CPI, gdzie każdego dnia drukowanych jest 700 tys. egzemplarzy, od niskonakładowych publikacji naukowych po wielomilionowe bestsellery. Bauer ma problemy z niedoborem papieru przez... e-commerce – czytamy dalej.

Z zebranych przez serwis Wirtualnemedia.pl informacji w kilku polskich wydawnictwach na temat kłopotów z papierem, wynika że: - Problem niedoboru papierów graficznych w mniejszym, bądź większym zakresie dotyka wszystkich jego odbiorców: wydawnictwa, drukarnie - powiedział w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Piotr Orełka, dyrektor produkcji Wydawnictwa Bauer.

Jak dodał, „pandemia Covid-19 wytrąciła z równowagi światowy rynek, co doprowadziło do wielu negatywnych konsekwencji również w branży papierniczej”. Jako przykłady podał:

- Ograniczenia dostępności surowców ze szczególnym uwzględnieniem makulatury, stagnacja produkcji lub gwałtowny spadek dostępności podstawowych surowców i materiałów pomocniczych do produkcji papieru.

Pandemia przyspieszyła decyzje producentów papieru o konwersji maszyn papierniczych w kierunku papierów opakowaniowych lub też o trwałym ich zamknięciu – wyjaśnił dalej Orełka.   

Zdaniem dyrektora produkcji Bauera, „przemysł opakowaniowy, głównie za sprawą dynamicznie rozwijającego się handlu internetowego, pochłania z rynku duże ilości niesortowanej makulatury po wysokich cenach, w znacznym stopniu ograniczając jej dostępność dla producentów papierów graficznych”.
- Sytuacji nie poprawiają wyzwania logistyczne oraz wzrost cen energii, z którymi mierzą się liczne branże - dodał w rozmowie Orełka.

- Wszystkie te czynniki spowodowały, że obecnie branża papiernicza stoi przed dużymi wyzwaniami, powodującymi problemy związane z niedoborem papierów graficznych, z którymi mierzy się również nasze Wydawnictwo - wskazał Orełka.

I zaznaczył, że firma stara się minimalizować negatywne skutki poprzez podejmowanie różnych inicjatyw, np. pozyskiwanie papieru z innych, pojawiających się źródeł, nierzadko ponosząc dodatkowe koszty.

- Nie opieramy się na jednym producencie papieru, dlatego w przypadkach problemów u jednego dostawcy, jeśli tylko jest to możliwe, szukamy pomocy u innych naszych partnerów - wyjaśnił Orełka.

Jak natomiast ustalił nieoficjalnie serwis Wirtualnemedia.pl, problemów z papierem nie odnotowują Agora i Ringier Axel Springer Polska – napisano w podsumowaniu.  (jmk)

Foto: Wirtualne Media

Źródło: Wirtualnemedia.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.