Prolongata reformy rynku nieruchomości

Prolongata reformy rynku nieruchomości

Od 2026 r. miały wejść w życie zmiany dotyczące wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Teraz jednak rządzący podjęli decyzję, by nieco opóźnić ostateczny termin uchwalenia planów ogólnych, co powinno ucieszyć zarówno samorządowców, jak i inwestorów – stwierdził serwis MSN.com/pl.

Zmiany w wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy jednak nie od 1 stycznia 2026 r. - podano w inforemacji

Na mocy nowelizacji ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym z 2023 r, od 2026 r. wprowadzone miały być przede wszystkim plany ogólne, które zastąpiłyby dotychczasowe studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego – czytamy w wyjaśnieniu.

Zgodnie z nowelizacją, gminy miałyby uchwalić plany do końca 2025 r. To z kolei miało skutkować tym, że od 1 stycznia 2026 r. decyzje o warunkach zabudowy byłyby wydawane tylko dla działek znajdujących się na terenie objętym właśnie planem ogólnym – napisano dalej.

Co więcej, po zmianie przepisów ważność tzw. WZ-tek ma być ograniczona – decyzje o warunkach zabudowy mają być ważne przez 5 lat od daty ich uprawomocnienia. Tym samym jeśli ktoś zdąży uzyskać WZ-tkę do końca roku (i zdąży się ona do tego czasu uprawomocnić), to może cieszyć się decyzją ważną właściwie bezterminowo - stwierdzono.

Nikogo nie powinno jednak dziwić, że samorządy sprzeciwiały się konieczności uchwalenia planów ogólnych w tak krótkim czasie – zwłaszcza że to wyzwanie zarówno organizacyjne, jak i finansowe. Samorządowców wspierali również eksperci; Pracodawcy RP tłumaczyli na przykład, że:

Czas na uchwalenie przez gminy planów ogólnych jest niewystarczający. Ze względu na nakłady finansowe i zbyt małą liczbę odpowiednio wykwalifikowanych planistów gminy będą miały trudności z przygotowaniem właściwego, dającego się zastosować planu ogólnego

Zmiana nie jest też specjalnie korzystna dla inwestorów; jeśli w planie ogólnym gmina nie określi tzw. obszarów uzupełnienia zabudowy, to poza niewielkimi wyjątkami nie będzie możliwe wydawanie decyzji o warunkach zabudowy dla danego obszaru. Teraz, jeśli nie ma planu miejscowego, można ubiegać się o pozwolenia na budowę na podstawie WZ-tek – zaznaczono.

Ostatecznie jednak okazuje się, że reforma będzie nieco odsunięta w czasie. Jak poinformował money.pl, gminy będą mieć czas na uchwalenie planów ogólnych do 30 czerwca 2026 r. - napisano.

Dzięki zmianie zarówno samorządowcy, jak i inwestorzy zyskają dodatkowy czas na przygotowanie się do skutków nowelizacji ustawy. Nie zmienia to jednak faktu, że nadal dla wielu gmin uchwalenie planu ogólnego może stanowić spore wyzwanie; okazuje się na przykład, że niektóre nie są w stanie znaleźć firm, które zajmą się przygotowaniem takiego planu – i to mimo, że rozpisany został przetarg na wykonanie takiej usługi. Być może zatem za jakiś czas okaże się, że konieczne są dodatkowe zmiany w prawie – napisano w podsumowaniu.     (jmk)

Foto: Pexels
Źródło: MSN.com/pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.