Propozycja minimalnego wynagrodzenie w 2025 roku

 Propozycja minimalnego wynagrodzenie w 2025 roku

Rząd na czwartkowym posiedzeniu przyjął propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, które ma obowiązywać w przyszłym roku. Według niej od stycznia minimalna płaca wynosić ma 4626 zł, a minimalna stawka godzinowa 30,2 zł – podał serwis Businessinsider.com.pl.

Po lipcowej podwyżce płaca minimalna w 2024 r. wyniesie 4300 zł brutto, co oznacza wzrost o 700 zł w ciągu roku. Jak zmieni się w 2025 r.? Według informacji Business Insidera rząd rozważał dwa scenariusz podwyżek: 292 zł lub 325 zł.

Ostatecznie zdecydował się na podwyżkę o 326 zł do poziomu 4626 zł. Stawka godzinowa wzrośnie do 30,2 zł – czytamy w informacji.

Płacę minimalną otrzymywało w ub.r. w Polsce ok. 3,6 mln osób według szacunku resortu pracy, podczas gdy pracujących w gospodarce jest 17 mln – zaznaczono w treści.

Liczba osób z płacą minimalną znacząco wzrosła w 2023 r. Jeszcze rok wcześniej było to tylko 1,4 mln. Taki wzrost oznacza, że minimum płacowe rosło bardzo szybko – stwierdzono dalej.

Zgodnie z ustawą o minimalnym wynagrodzeniu za pracę rząd musi do 15 czerwca przedstawić Radzie Dialogu Społecznego propozycję wysokości pensji minimalnej na następny rok. Wstępna propozycja ustalana jest na podstawie prognozowanego na kolejny rok wzrostu cen, czyli inflacji. Jeśli przewidywana inflacja ma przekroczyć 5 proc., to trzeba zaplanować dwie podwyżki minimalnej pensji (od stycznia i lipca), tak jak było w dwóch ostatnich latach. Ministerstwo Finansów szacuje, że inflacja w 2025 r. wyniesie 4,1 proc., a zatem wrócimy do jednej podwyżki płacy minimalnej rocznie, która będzie musiała wynieść minimum 4,1 proc. – czytamy w podsumowaniu.    (jmk)

Foto: Kadry – indor // ShutterStock
Źródło: Businessinsider.com.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.