Przeciętne wynagrodzenie w Polsce

Przeciętne wynagrodzenie w Polsce

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w grudniu o zaledwie 10,3 proc. rok do roku, najmniej od stycznia ub.r. Tegoroczne premie świąteczne okazały się zaskakująco niskie. Ale i tak po raz pierwszy w historii średnia płaca przekroczyła 7 tys. zł brutto – poinformował serwis Rp.pl

Jak podał w piątek GUS, przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (obejmuje firmy z co najmniej 10 pracownikami) wyniosło w grudniu niemal 7330 zł brutto, o około 470 zł więcej niż w listopadzie. W ostatnim miesiącu roku wynagrodzenia, liczone łącznie z premiami, zwykle jednak mocno rosną. A w ub.r. okołoświąteczne dodatki okazały się zaskakująco małe. Przykładowo, w grudniu 2021 r. przeciętne wynagrodzenie było o ponad 620 zł wyższe niż w listopadzie, a w 2020 r. o 490 zł (przy sporo niższym poziomie płac) – czytamy w informacji.

Niewielkie premie sprawiły, że przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw było w grudniu tylko o 10,2 proc. wyższe niż w tym samym miesiącu poprzedniego roku. Tymczasem w listopadzie wzrosło o 13,9 proc. rok do roku, a średnio w 2020 r. dynamika płac wyniosła 12,9 proc. rok do roku. Ankietowani przez „Rzeczpospolitą” ekonomiści szacowali przeciętnie, że w grudniu wzrost płac wyhamował tylko do 12,6 proc. rok do roku. Najwięksi pesymiści liczyli się z wynikiem na poziomie 10,8 proc. – wyjaśnia serwis Rp.pl

Gwałtowne wyhamowanie wzrostu płac w grudniu może wynikać także z tego, że z początkiem 2023 r. w życie weszła spora podwyżka płacy minimalnej. Pracodawcy mogli więc szykować budżety na tę zmianę. Ale w piątkowych danych widać też pewne symptomy ochłodzenia na rynku pracy, które może zmniejszać presję na wzrost wynagrodzeń, podobnie jak malejące oczekiwania inflacyjne gospodarstw domowych – napisano.

Przeciętne zatrudnienie (tzn. przeliczone na pełne etaty) w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w grudniu o 2,2 proc. rok do roku, po zwyżce o 2,3 proc. w listopadzie i o 2,4 proc. w październiku. Ankietowani przez „Rzeczpospolitą” ekonomiści spodziewali się przeciętnie powtórki listopadowego wyniku – czytamy dalej.

Jak napisano w podsumowaniu - w stosunku do listopada przeciętne zatrudnienie zmalało o 2 tys. etatów, podczas gdy miesiąc wcześniej wzrosło o 6 tys. etatów. To wynik taki sam, jak w grudniu 2021 r., ale w poprzednich latach w tym okresie przeciętne zatrudnienie rosło, bo w wielu sektorach – szczególnie handlu i logistyce – firmy w okresie okołoświątecznym potrzebują więcej pracowników. (jmk)

Foto: Gratka
Źródło: Rp.pl

 

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.