Przed Polską trudne wyzwania gospodarcze

Przed Polską trudne wyzwania gospodarcze

Brak rąk do pracy, rosnące koszty obsługi długu i niepewne otoczenie międzynarodowe - to wyzwania, przed którymi według OECD stoi polska gospodarka. Organizacja proponuje szereg reform, ale część z nich a priori wydaje się politycznie niewykonalna – podał za "Pulsem Biznesu" serwis Money.pl

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) opublikowała raport dotyczący perspektyw gospodarczych w krajach rozwiniętych. Jak informuje "Puls Biznesu", dokument wskazuje, że Polska zmaga się z niedoborem pracowników bardziej niż inne rozwinięte kraje, zwłaszcza w sektorach wymagających zaawansowanych umiejętności – napisano w treści i nformacji.

Co więcej, w niemal wszystkich branżach odsetek polskich firm zgłaszających poważne braki kadrowe jest wyższy od średniej w OECD. Szczególnie wyróżniają się sektory ICT (30,1 proc. w Polsce wobec 22,2 proc. w OECD), budownictwa (30,3 proc. wobec 28,5 proc.) oraz handel i transport (30,0 proc. wobec 25,5 proc.) - wskazano.

Podano również, że tempo wzrostu gospodarczego zmniejsza się, co jest efektem trudności w adaptacji do recesji demograficznej. Roczny wzrost potencjalnego PKB na mieszkańca spadł w krajach OECD o 1 punkt procentowy w ciągu ostatnich 20 lat. W Polsce spadek ten wynosi tylko 0,2 punktu procentowego, co tłumaczy się faktem, że Polska wciąż jest w fazie doganiania najbogatszych państw – czytamy dalej.

Trzecim kluczowym wnioskiem jest to, że koszty obsługi długu rosną w Polsce bardzo szybko w porównaniu z innymi krajami rozwoju. Według raportu, tylko na Węgrzech wydatki rządowe na obsługę długu wzrosły szybciej. Obecnie koszty te wynoszą w Polsce 2,5 proc. PKB, a prognozy wskazują na możliwy wzrost nawet do 3 proc. PKB w nadchodzących latach – stwierdzono w podsumowaniu.   (jmk)

Foto: Pixabay
Źródło: Money.pl / PB.pl /

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.