Rośnie popularność dropshippingu

Rośnie popularność dropshippingu

Sklepy dropshippingowe to światowy trend w dziedzinie e-commerce. Dropshipping stanowi łatwy sposób na zarabianie pieniędzy w internecie. Dzięki niemu osoby, które chcą założyć swój sklep internetowy, mogą go prowadzić z dowolnego miejsca na Ziemi. Ponadto nie muszą inwestować w asortyment ani martwić się o wysyłkę sprzedanych towarów.

Co to jest dropshipping? Na czym polega to rozwiązanie? Dropshipping – jak zacząć na nim zarabiać? – na tak zadane pytania, wyjaśnień udzielił serwis Businessinsider.com.pl

Większość ludzi kojarzy prowadzenie sklepu internetowego z koniecznością posiadania dużego magazynu z asortymentem i logistyczną obsługą wysyłek. To wszystko sprawia, że wiele osób nie decyduje się na założenie swojej firmy internetowej, ponieważ myśli, że musi dysponować znacznym kapitałem początkowym, aby opłacić poszczególne etapy logistyczne działalności. Dropshipping to alternatywa dla tradycyjnego e-biznesu. Właściciel takiego przedsiębiorstwa nie musi zajmować się prowadzeniem magazynu z towarem ani wysyłkami - czytamy.

Definicja dropshipping brzmi następująco: „jest to model logistyczny prowadzenia sklepu internetowego, który w istotny sposób zmniejsza obowiązki i koszty związane z e-biznesem”. Właściciel takiego przedsiębiorstwa nie musi zajmować się magazynowaniem towaru. Jest on wysyłany bezpośrednio z magazynu lub hurtowni, która produkuje sprzedawany przez sklep internetowy asortyment albo współpracuje z producentami, którzy dostarczają określony towar. Przesyłka towaru do klienta należy do obowiązków zewnętrznej firmy kurierskiej. Sklep internetowy zajmuje się pozyskiwaniem klientów i ich obsługą, formalnościami związanymi ze sprzedażą oraz reklamacjami i zwrotami. Właściciel e-biznesu ma obowiązek ustalić warunki współpracy z hurtownią – wyjaśnił dalej serwis.

Dropshipping pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy, ponieważ sklep internetowy nie ponosi kosztów wynajmu magazynu, a właściciel nie ryzykuje, inwestując w towary, które mogą się nie sprzedać – wskazano w informacji.

Model dropshippingu opiera się na bardzo prostych zasadach. Jak on działa? Sklep internetowy oferuje na swojej stronie w sieci różnego rodzaju asortyment. Po złożeniu zamówienia przez klienta sklep przekazuje je do hurtowni, która zajmuje się kompletowaniem wszystkich towarów. W następnym kroku firma kurierska dostarcza je do odbiorcy. Koszt produktu jest ustalany przez sklep internetowy. Sprzedawca osiąga zysk z różnicy cen między wartością detaliczną a hurtową produktu. Cała praca zespołu sklepu internetowego odbywa się przez internet, dzięki czemu jego pracownicy mogą znajdować się w dowolnym miejscu na Ziemi – czytamy w informacji.

Dropshippingowy model prowadzenia sklepu internetowego to doskonałe rozwiązanie zarówno dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sprzedażą online, jak i dla firm, które działają na rynku już od dawna. Wiele korzyści odnoszą również właściciele e-biznesu, którzy zazwyczaj sprzedają produkty w niewielkich ilościach. Dzięki temu nie muszą zamrażać środków, inwestując w wynajem lub kupno magazynu i towaru – wyjaśnia serwis.

Dropshipping może się także sprawdzić w przypadku dużych sklepów internetowych, ponieważ pozwala sprawdzić, które towary się sprzedają. To rozwiązanie okazuje się szczególnie pomocne przy próbie poszerzenia asortymentu sklepu. W takiej sytuacji istnieje bowiem dużo mniejsze ryzyko poniesienia strat finansowych wynikających z zainwestowania w produkt, który nie będzie się cieszył popularnością wśród klientów – podano dalej.

Model sprzedaży za pomocą dropshippingu stanowi dobrą opcję dla osób, które chcą pracować z domu i nie chcą poświęcać na to dużo czasu, gdyż np. mają już pracę na etat, a dropshipping jest dla nich jedynie dodatkowym źródłem zarobku. Oprócz tego może on też się sprawdzić w firmach internetowych, które zajmują się sprzedażą towarów o dużym gabarycie, np. mebli. Pozwala on bowiem na uniknięcie kupna lub wynajmu magazynu o dużej powierzchni, a także kosztów związanych z koniecznością zatrudnienia większej liczby pracowników – czytamy w informacji.

Dzięki dropshippingowi podjęcie decyzji o założeniu własnego sklepu internetowego staje się dużo prostsze. Cały proces warto rozpocząć od założenia strony internetowej sklepu. Obecnie w sieci jest dostępnych wiele zarówno darmowych, jak i płatnych platform, które umożliwiają jej stworzenie. Kolejny krok to znalezienie hurtowni magazynującej towar i nawiązanie z nią współpracy. Warto dokładnie zapoznać się cenami oferowanych produktów oraz warunkami kooperacji - napisano.

Wejście do świata dropshippingu wiąże się przede wszystkim ze znalezieniem odpowiedniego produktu – musi on stanowić odpowiedź na potrzeby klientów i być osiągalny cenowo przez większość konsumentów. Sprawa okazuje się jednak nieco bardziej skomplikowana. Nasycenie rynku powoduje, że zbudowanie odpowiedniej oferty jest coraz trudniejsze. W jaki sposób sprawić, aby dropshipping stał się dochodową formą biznesu, czyli – innymi słowy – jak znaleźć produkt, który się sprzedaje?

Przede wszystkim należy odrzucić hurtownie, które nie mają unikalnej oferty. Najlepsze rozwiązanie to próba trafienia w konkretną niszę – mimo że potencjalnych klientów będzie mniej, to jest większa szansa na to, iż staną się oni regularnymi kupującymi – napisano dalej.

Dropshipping ma to do siebie, że wysyłki leżą po stronie hurtownika. Z jednej strony to dobrze, gdyż cały proces wymaga od właściciela sklepu mniejszego nakładu pracy. Jednak z drugiej strony nie ma on wglądu w to, w jaki sposób zabezpieczane są paczki i jak trafiają do klienta. Decydując się na dany produkt, warto więc wziąć pod uwagę to, czy trudno będzie go wysyłać. Najlepiej, jeżeli nie będą to rzeczy kruche i delikatne. Mogą one w prosty sposób uszkodzić się w trakcie transportu. Co więcej, należy rozważyć gabaryty przesyłek – transport dużych paczek kosztuje więcej i może być dużo trudniejszy do wykonania.

Przedsiębiorcy kładą również nacisk na opłacalność. Co to oznacza? Produkt w hurtowni powinien być tani, aby można było nałożyć na niego odpowiedniej wysokości marżę. To ona stanowi finalnie zarobek właściciela firmy – stwierdza serwis.

Osoby, które chcą założyć sklep internetowy oparty na modelu dropshippingu, nie są zobowiązane do rejestracji działalności gospodarczej, jeśli spełnią jeden warunek. Istnieje opcja prowadzenia działalności nieewidencyjnej, która nie wymaga odprowadzania składek ZUS, gdy zarobki z prowadzonego e-biznesu nie przekraczają limitu miesięcznego równego połowie stawki minimalnej krajowej w danym roku.

Zarejestrowanie działalności gospodarczej jest wymagane po przekroczeniu tego limitu. Jednak właściciele, którzy prowadzą sklepy internetowe nieposiadające tego statusu, mogą mieć problem z nawiązaniem współpracy z hurtowniami. Swoją ofertę bowiem kierują one zazwyczaj do firm. Mimo to wiele hurtowni decyduje się na współpracę ze sklepami internetowymi prowadzonymi przez osoby prywatne – napisano dalej w wyjaśnieniu.

Prowadzenie sklepu internetowego opartego na modelu dropshippingu wiąże się z pewnymi kosztami, lecz są one znacząco zminimalizowane. Hurtownia zajmująca się produkcją, magazynowaniem oraz dystrybucją towaru pobiera opłatę za obsługę zamówienia. Platformy, które umożliwiają stworzenie witryny sklepu internetowego i zajmują się dodawanie produktów, otrzymują należne zobowiązanie w formie abonamentu miesięcznego lub kwartalnego. W sytuacji, gdy właściciel e-biznesu założy własną działalność gospodarczą, jest też zobowiązany do opłacania składek ZUS – wyjaśnił Businessinsider.com.pl

Dropshipping to świetny sposób na wejście do branży e-commerce. Na takie rozwiązanie decydują się zarówno liderzy w danych branżach – rozbudowując w ten sposób swój asortyment i poszerzając swoją sprzedaż o dodatkowe kanały – jak i młodzi przedsiębiorcy wchodzący dopiero na rynek. W ten sposób mogą oni otworzyć biznes, nie ponosząc przy tym dużych nakładów finansowych – czytamy w podsumowaniu. (jmk)

Foto: Sellasist
Źródło: Businessinsider.com.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.