Rząd sztandarowym socjalem w samorządy

Zmiany_w_500+.jpg

Od 1 stycznia 2022 roku program Rodzina 500 Plus diametralnie się zmieni. Oznacza to groźbę zwolnienia dla tysięcy urzędników w samorządach, którzy zostali zatrudnieni do obsługi świadczenia - podał serwis Radiozet.pl

500 plus 1 stycznia 2022 zostanie przejęte przez rząd. Tego dnia samorządy stracą prawo do przyznawania świadczeń, a obowiązki tysięcy urzędników przejmie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Centralizacja obsługi programu ma pozwolić na oszczędzenie 3 mld zł w ciągu 10 lat - czytamy w informacji.

Środki te wypłacane były samorządom, które przyjmowały i rozpatrywały wnioski o 500 plus i zajmowały się zarządzaniem programem. 12 000 urzędników drży w związku z tym o swój los: zostali zatrudnieni, żeby obsługiwać przyznawanie świadczeń, a po zmianach władze lokalne nie będą miały powodów ani pieniędzy, żeby utrzymać ich stanowiska.

12 000 urzędników pracujących nad programem Rodzina 500 plus może w styczniu 2022 roku stracić prace. Przekazując zarządzanie świadczeniem do ZUS rząd odebrał lokalnym władzom przychody, które zapewniały zatrudnionym wynagrodzenia - pisze portal.

Część samorządowców widzi w tym kolejną odsłonę walki rządu centralnego z lokalnymi i chęć dalszego ich osłabienia. Portalowi samorządowego powiedział o tym Edward Maniura, burmistrz Lublińca.
 
Jeżeli 500 Plus trafi do ZUS-u, to wszystkie nasze wskaźniki budżetowe w samorządach, mówiąc krótko - zawalą się. Jeśli do tego stracimy środki z uwagi na zmiany przy rozliczaniu PIT-u, czyli zwolnienie przy dochodach do 30 tys. zł, to może się okazać, że jesteśmy „ugotowani”. Być może o to chodzi - czytamy w informacji.

Wpływy samorządów zostaną także uszczuplone przez Polski Ład. Rząd wprowadzając wyższą kwotę wolną od podatku dochodowego, z którego cześć trafia do władz lokalnych, zmniejszy znacznie przychody gmin. Zadośćuczynienia w postaci specjalnego mechanizmu rekompensującego straty chce Porozumienie Jarosława Gowina, nie wiadomo jednak, czy uda mu się przekonać do ratowania lokalnych budżetów PiS - podano dalej.

Ten od przyszłych problemów władz lokalnych zdaje się umywać ręce. Pytany o to, co stanie się z urzędnikami zatrudnionymi do obsługi 500 plus odpowiada krótko: „decyzja należy do samorządów” – czytamy w podsumowaniu.  (jmk)

Foto: Radiozet.pl

Źródło: Radiozet.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.