Rządową pomoc dla sektorów najbardziej dotkniętych skutkami pandemii przewiduje uchwalona przez Sejm tzw. tarcza branżowa. Wsparcie ma przysługiwać firmom gastronomicznym, kulturalno-rozrywkowym, dbającym o zdrowie fizyczne czy zajmującym się sprzedażą detaliczną.
Za uchwaleniem ustawy opowiedziało się 433 posłów, 3 było przeciw a 13 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu. Posłowie poparli m.in. zmianę, która pozwoli dofinansować na 3 miesiące miejsca pracy w określonych branżach dotkniętych przez epidemię koronawirusa ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (zgodnie ze znajdującą się w poprawce klasyfikacją PKD).
Poparcie uzyskała też zmiana, która rozszerzy grupę beneficjentów jednorazowego świadczenia postojowego m.in. o muzea, a także o podmioty świadczące pozaszkolną edukację artystyczną. Poparto również poprawkę, która mówi o zwolnieniu z płacenia składek m.in. na ZUS od początku lipca do września przez muzea oraz osoby świadczące usługi dla muzeów.
Posłowie nie zgodzili się z kolei m.in. na to, by to ZUS zamiast pracodawców pokrywał koszty związane z nieobecnością pracownika m.in. w związku z jego kwarantanną. Nie było też zgody na to, by przy udzielaniu pomocy państwa nie brać pod uwagę kryterium PKD (Polska Klasyfikacja Działalności jest katalogiem rodzajów działalności, jakie może prowadzić przedsiębiorca). Aprobaty nie zyskała też propozycja, by wydłużyć spłatę rat kredytów, leasingu firmom będącym w kłopotach w skutek pandemii; czy poprawka znosząca limit, od którego udzielana jest przez rząd rekompensata gminom z tytułu utraconych dochodów z opłaty targowej w związku z COVID-19. Obecnie ten limit wynosi 10 tys. zł rocznie.
Ministerstwo Rozwoju,Pracy i Technologii szacuje, że z tarczy branżowej skorzysta ok. 200 tys. firm. Na jej realizację trafi ponad 1,8 mld zł. Zakłada się możliwość wypłaty świadczeń do 30 czerwca 2021 roku.
M.S.
Źródło: https://www.rmf24.pl/ekonomia/news-sejm-uchwalil-tzw-tarcze-branzowa,nId,4865427
Zdjęcie: money.pl