Stawki OC będą rosły

Stawki OC będą rosły

W sierpniu 2022 r. średnia stawka ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych (OC) podskoczyła o ok. 30 zł. W ujęciu rocznym wzrost sięgnął niespełna 50 zł. Podkreślono, że to dopiero początek podwyżek - podał serwis Money.pl.

Wskazano, że prognozy dotyczące podwyżek stawek OC zaczęły się spełniać w drugiej połowie bieżącego roku. "Jeszcze w maju 2022 r., kiedy średnie ceny OC spadły do najniższego od dość dawna poziomu, można się było zastanawiać, czy zapowiadane przez analityków podwyżki są możliwe" – czytamy w informacji.

Według wyliczeń porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl, na które powołano się, w ubiegłym miesiącu przeciętna składka oferowana kierowcom w sieci wyniosła 1301 zł. To najwyższy poziom od blisko dwóch lat. Podwyżka średniego kosztu OC względem lipca wyniosła ok. 2 proc. W ujęciu rocznym (sierpień 2021 r. - sierpień 2022 r.), średnia składka OC wzrosła o ok. 4 proc., z 1255 zł do 1301 zł. – wskazał serwis.

Wydaje się jednak, że sierpniowa podwyżka może stanowić początek dłuższego cyklu. Mogą się w nim oczywiście zdarzyć momenty stabilizacji lub nawet miesięcznych spadków średniej ceny OC. Taka przeciętna składka OC prawdopodobnie będzie jednak stopniowo rosła – serwis powołał się na rozmowę z Andrzejem Prajsnarem, ekspertem Ubea.pl.

Eksperci podkreślili, że wkrótce towarzystwa ubezpieczeniowe będą musiały wdrożyć kolejne rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego, co może poskutkować wzrostem cen polis. Najnowsze wytyczne dotyczące likwidacji szkód ubezpieczyciele mają stosować najpóźniej od 1 listopada 2022 r. Zauważono, że na stawki polis może wpłynąć też zaostrzenie taryfikatora mandatów. Zmiany mają wejść w życie 17 września – podał portal.

"Zmiany w przepisach i nowe rekomendacje KNF - zdaniem ekspertów - spowodują wzrost składek OC, nawet o 20 proc. To oznacza, że średnia cena rocznej polisy OC podskoczy o ok. 260 zł do poziomu 1560 zł" – napisano w informacji. (jmk)

Foto: Auto Świat
Źródło: Money.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.