Stopa referencyjna wzrosła do 3,50 proc.

Stopa referencyjna wzrosła do 3,50 proc.

Jak poinformowano, RPP zdecydowała o podwyżce wszystkich stóp procentowych NBP o 0,75 pkt. proc. Decyzja wchodzi w życie od 9 marca.

Zgodnie z wtorkową decyzją RPP, stopa referencyjna wzrosła do 3,50 proc., stopa lombardowa do 4,00 proc., stopa depozytowa do 3,00 proc., stopa redyskonta weksli do 3,55 proc., a stopa dyskontowa do 3,60 proc.

To szósta podwyżka stóp procentowych z rzędu. Pierwsza z cyklu podwyżek nastąpiła w październiku ubiegłego roku i id tego czasu Rada Polityki Pieniężnej podnosiła stopy co miesiąc.

RPP postanowiła podwyższyć stopy procentowe NBP o 0,75 pkt. proc do poziomu:
•    stopa referencyjna 3,50% w skali rocznej;
•    stopa lombardowa 4,00% w skali rocznej;
•    stopa depozytowa 3,00% w skali rocznej;
•    stopa redyskonta weksli 3,55% w skali rocznej;
•    stopa dyskontowa weksli 3,60% w skali rocznej.

Wyższe stopy procentowe oznaczają też mniejszą zdolność kredytową Polaków. Banki będą oferować coraz niższe kwoty kredytu. Jeszcze pół roku temu średnio zarabiający Polak mógł otrzymać 400 tys. zł kredytu z banku, teraz może liczyć na znacznie mniej.

"Ostatnie dni, wraz z silnym osłabieniem złotego, przyniosły wzrost oczekiwań co do skali podwyżki stóp, stąd mocniejszy ruch niż na poprzednich posiedzeniach (75pb vs 50pb) nie stanowi zaskoczenia" - skomentowali wtorkową decyzję RPP analitycy PKO BP.

Według ekspertów silne umocnienie złotówki przed upublicznieniem decyzji RPP, a następnie jej osłabienie o 5 groszy po ogłoszeniu, "może wskazywać, że rynek oczekiwał nieco większego ruchu". Samo PKO BP oczekiwało podniesienia stopy o 100 pb.

"Te oczekiwania wzmogła wcześniejsza decyzja MNB, który dziś podniósł o 100pb odpowiednik stopy lombardowej NBP (do 6,4 proc.)" - dodali analitycy.

PKO BP stwierdziło, że komunikat towarzyszący decyzji, a zwłaszcza zawarte w nim kluczowe wyniki nowej projekcji inflacyjnej, wskazują, że dzisiejsza podwyżka nie jest ostatnią. Według ekspertów z oficjalnego komunikatu RPP wynika, że Rada "w większym stopniu obawia się nasilenia niekorzystnych zjawisk cenowych, niż gwałtownego pogorszenia koniunktury". Taka interpretacja wskazywałaby na dalszą zapowiedzią podwyżek stóp procentowych - uważa PKO BP.

Następnym argumentem za kontynuacją podwyżek - jak dodali - "może być sytuacja na rynku walutowym". Według analityków sugerowałaby to deklaracja NBP do "podjęcia wszelkich niezbędnych działań w celu zapewnienia stabilności mikroekonomicznej i finansowej", a także "ograniczenia wahań kursu złotego niezgodnych z kierunkiem prowadzonej polityki pieniężnej".

Bank zaznaczył, że rozszerzeniem komunikatu prezesa NBP będzie zaplanowana na środę na godz. 15 konferencja prasowa. PKO BP zakłada potwierdzenie, że "bazowym scenariuszem pozostaje kontynuacja podwyżek stóp do co najmniej 4 proc.".

Uchwała RPP wchodzi w życie 9 marca.

Foto: Bankier.pl
Źródło: rmf24.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.