Stopy procentowe bez zmian, ale pensje w górę

Stopy procentowe bez zmian, ale pensje w górę

Na wrześniowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych. Na rynku wciąż żywe są spekulacje, że do zerwania z polityką zerowych stóp procentowych może dojść „już” w listopadzie – informuje serwis Bankier.pl.

Decyzją RPP na wrześniowym posiedzeniu pozostawiono stopy procentowe na poziomach ustanowionych pod koniec maja 2020 r. Takiego scenariusza spodziewała się znaczna większość rynkowych analityków – czytamy w informacji.
Pomimo, że inflacja w znacznej mierze przekracza cel NBP, definiuje „stabilność cen” jako ich średni wzrost o 2,5 proc. rocznie z dopuszczalnym odchyleniem o jeden punkt procentowy w górę i w dół. Tymczasem od marca koszyk cen dóbr konsumpcyjnych (CPI) drożeje w tempie ponad 3% w skali roku, a od lipca inflacja cenowa w Polsce przekracza 5%. W sierpniu inflacja CPI sięgnęła 5,4 proc. i była najwyższa od 20 lat. Pomijając odczyt za luty 2021 (2,4 proc.), grudzień 2020 (2,4 proc. ) i październik 2019 (2,5 proc.) po raz ostatni wskaźnik CPI mieścił się w celu inflacyjnym w maju 2019 roku – przypomina serwis.
Po ostatnim posiedzeniu RPP, na którym podjęto decyzję o pozostawieniu stopy referencyjnej na dotychczasowym poziomie pozostałe stopy kształtują się następująco:
•    stopa referencyjna: 0,10 proc. w skali rocznej
•    stopa lombardowa: 0,50 proc. w skali rocznej
•    stopa depozytowa: 0,00 proc. w skali rocznej
•    stopa redyskonta weksli: 0,11 proc. w skali rocznej
•    stopa dyskontowa weksli: 0,12 proc. w skali rocznej

Podsumowując kluczowe wnioski płynące z komunikatu opublikowanego przez Radę są podobne do tych, które prezentowano w sierpniowym komunikacie, ale najistotniejsza jest wiadomość, że nie zapomniano o podwyżkach pensji dla członków RPP – czytamy w informacji.   (jmk)

Foto: Bankier.pl

Źródło: / Bankier.pl / Money.pl /

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.