BP_2024

Stopy procentowe w strefie euro bez zmian

Stopy procentowe w strefie euro bez zmian

Europejski Bank Centralny (EBC) zdecydował się pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie. W strefie euro główna stopa, refinansowa, dalej wynosi 4,5 proc. i jest najwyższa w historii – podał serwis Interia.pl.

Decyzja ta była zgodna z prognozami ekonomistów. Eksperci spodziewali się trzeciej pauzy z rzędu. Przypomnijmy, że EBC przeprowadził cykl zacieśniania polityki pieniężnej, który trwał od października 2022 r. do września 2023 r., kiedy to władze monetarne zdecydowały się na 10 podwyżek z rzędu. Wywindowali nimi stopę refinansowaną na najwyższy w historii poziom - 4,5 proc. Stopa depozytowa pozostaje na pułapie 4 proc. – czytamy w informacji.

Odbyte posiedzenia - w październiku i grudniu ub.r. - nie przyniosły zmian w poziomie stóp procentowych dla strefy euro. Wydaję się więc, że cykl zacieśniania polityki pieniężnej zakończył się. Dlatego nie dziwi nastawienie inwestorów, którzy zaczęli pytać, kiedy będą pierwsze obniżki – napisano dalej.

Według sondażu przeprowadzonego przez agencję Reutera, rynek oczekuje pierwszych obniżek w strefie euro w II kwartale 2024 r. Scenariusz, w którym to stopy procentowe spadną w czerwcu, obstawia 45 proc. ekspertów zapytanych o swoją opinię. Natomiast lipcowe poluzowanie polityki pieniężnej przewiduje już 75 proc. ekonomistów - podano.

Otoczenie makroekonomiczne w Eurolandzie nadal pozostaje trudne. Z jednej strony inflacja, która w listopadzie zbliżyła się do celu - Eurostat zaraportował wówczas tempo wzrostu cen na poziomie 2,4 proc. rdr - w grudniu odbiła. Na koniec roku inflacja HICP wyniosła bowiem 2,9 proc. Natomiast z prognoz EBC wynika, że cel inflacyjny uda się dopiero osiągnąć w 2025 roku - stwierdzono.

Jednocześnie gospodarki strefy euro popadły w stagnację. Sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa w listopadzie nadal znajdowała się pod kreską, natomiast dane o PKB za III kw. wskazały na 0 proc. w relacji rocznej oraz -0,1 proc. licząc kwartał do kwartału.

Problematyczna jest również sytuacja największej gospodarki Europy. Co prawda dane o PKB naszego zachodniego sąsiada za 2023 r. poznamy dopiero 30 stycznia, tak prognozy sugerują, że ubiegły już rok "wpędził" Niemcy w recesję – napisano w podsumowaniu. (jmk)

Foto: Interia BIZNES// iloveotto /123RF/PICSEL
Źródło: Interia.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.