Trwałe i nowoczesne systemy ogrodzeniowe

 Trwałe i nowoczesne systemy ogrodzeniowe

Marka Polargos kolejny raz została doceniona w plebiscycie Dobra Marka w tym roku otrzymując aż dwa wyróżnienia specjalne – Super Marka 2021 – Jakość, Zaufanie, Renoma oraz Polska Marka 2021 – Jakość, Zaufanie, Renoma.

O  innowacyjnych rozwiązaniach w produkcji, ciągłym rozwoju i licznych zmianach, jakie zaszły w branży ogrodzeniowej na przestrzeni lat, rozmawiamy z Piotrem Rakiem, Prezesem Zarządu Polargos Sp. z o.o.

Państwa firma istnieje na rynku od prawie trzech dekad, jak według Pana zmieniały się realia rynkowe i produkty Polargos na przestrzeni  tych lat?

Firma istnieje od 27 lat, natomiast produkcję ogrodzeń prowadzimy już od blisko 20 lat. W tym czasie, zarówno w procesie wytwarzania,  jak i wykorzystywanego surowca zmieniło się bardzo wiele, można powiedzieć, że dokonała się prawdziwa rewolucja.

Początkowo wytwarzaliśmy ogrodzenia proste z czarnej stali, lakierowane tzw. podkładem miniowym. Nie był to produkt trwały, ponieważ podlegał procesowi korozji. Obecnie, w 95 proc. nasze ogrodzenia wytwarzane są ze stali ocynkowanej z solidnym zabezpieczeniem antykorozyjnym, które wynika z procesu produkcji stali. Nasz proces przygotowania obejmuje także nakładanie kolejnych powłok lakierniczych. Dlatego produkt ten jest bardzo trwały, np. mamy grupę ogrodzeń, na które dajemy 15-letnią gwarancję. To długo jak na wyrób, który jest używany na zewnątrz i poddawany działaniu różnych warunków atmosferycznych w zmiennym klimacie. Jednocześnie jest to komfortowe dla klienta, który nie musi przeprowadzać konserwacji ogrodzenia.

Dzisiaj zupełnie inaczej wygląda sam proces produkcji. Początkowo posługiwaliśmy się prostą techniką, wymagającą dużej pracy manualnej przy wykorzystaniu prostych maszyn i urządzeń oraz zaangażowaniu wykwalifikowanych pracowników. Natomiast obecnie wykorzystujemy bardzo wydajną i precyzyjną technologię laserową oraz maszyny sterowane numerycznie. Ludzie oczywiście nadal muszą być obecni w procesie produkcji, ale jego automatyzacja pozwala nam wytwarzać więcej przy mniejszym nakładzie pracy, a produkty zyskują na dokładności i powtarzalności.


W Państwa ofercie oprócz systemów ogrodzeniowych znajdziemy również bramy.

Kilka lat temu rozpoczęliśmy projekt „Brama i dostęp do nieruchomości”. W obecnym momencie rozwoju produktu i firmy oferta bram jest produktem priorytetowym.
Brama musi spełniać różne funkcje, po pierwsze ma nam zapewnić wygodny dostęp do posesji, po drugie nie powinna zbytnio ingerować w przestrzeń naszej nieruchomości, po trzecie ma być niezawodna, a po czwarte musi dawać komfort użytkowania, co oznacza, że np. zdalne sterowanie za pomocą pilota.
W naszej ofercie znajdują się  bramy uchylne – tradycyjne dwuskrzydłowe i  przesuwne. Poszerzyliśmy również produkcję o tzw. bramy łamane. Jest to wersja opcji uchylnej, w której skrzydło składa się zajmując jak najmniej miejsca po otwarciu. To bardzo przydatne rozwiązanie w momencie, gdy mamy dość małą działkę. Dostrzegamy, że w tej chwili mocno zyskuje na popularności i powoli staje się hitem.

Mamy również bramy teleskopowe, czyli wersję bramy przesuwnej, składającą się do jednego boku w bardzo mały pakiet, np. trzech elementów. Dzięki temu  3-4 metrowa brama może się zwinąć do 1,8 – 2 m!  To świetne rozwiązanie dla klientów, którzy są posiadaczami wąskiej działki i nie posiadają z boku tyle miejsca, aby brama w całości mogła się otworzyć.

Oprócz bram mają Państwo w ofercie również systemy do sterowania nimi. Proszę powiedzieć coś więcej na ten temat.

Aspirujemy do tego, aby nasze produkty poprzez rozwiązania elektroniczne były częścią systemu tzw. inteligentnego domu. Jest to trend, który się rozwija i myślę, że będzie tak nadal. W tym celu wdrożyliśmy szereg dodatkowych możliwości. Mamy własną aplikację na urządzenia z systemem Android i iOS, którą nie tylko otworzymy bramę wjazdową, ale również drzwi garażowe czy też zapalimy światło przed domem. Do naszego systemu możemy włączyć urządzenia optyczne i kamery oraz zaprogramować je tak, aby np. brama uchyliła się po rozpoznaniu numeru rejestracyjnego samochodu. Korzystamy z najnowocześniejszych rozwiązań, po to aby klienci posiadali jak największą przyjemność z korzystania z naszych produktów.

Bardzo dużą wagę zwracamy również na szybkość otwierania i zamykania się bram. Współpracujemy z wiodącymi firmami, ale również prowadzimy własne badania i prace innowacyjno-wdrożeniowe w zakresie produkcji własnych automatów.

Bramie nadajemy  dużą rangę, powinna się ona cechować najwyższą jakością i innowacyjnością, ale również niezawodnością. Dlatego poddajemy je różnego rodzaju testom i badaniom oraz przeglądom gwarancyjnym u naszych klientów.


Jako pierwsi na polski rynek wprowadzili Państwo ogrodzenia w paczce do samodzielnego montażu. Skąd pomysł na takie rozwiązanie?

Pracowaliśmy nad tym rozwiązaniem od 2011 roku. Zastanawialiśmy się czy jesteśmy w stanie, tak spakować nasze produkty, aby mieściły się w paczkach, które można przewieźć niewielką furgonetką. Osobiście zawsze lubiłem stawiać sobie wyzwania. Byłem w stanie sobie wyobrazić, że nasze przęsło ogrodzeniowe możemy spakować, tak żeby nie zajmowało dużo miejsca i przygotować w taki sposób, aby po przywiezieniu go do domu klient mógł sam sobie je skręcić. To nie był tak duży problem, ale jak spakować do takiej paczki 6-metrową bramę?  Udało nam się opracować technikę, która to umożliwia! Do produktu dodajemy oczywiście niezbędne do jego montażu instrukcję i akcesoria. Co ważne, bramę możemy złożyć, bez używania specjalistycznego sprzętu, np. spawarki. Potrzebny jest tylko zestaw kluczy płaskich i kawałek sznurka. Do skręcenia tak przygotowanej bramy lub furtki nie trzeba posiadać specjalistycznej wiedzy, czy też przechodzić dodatkowych szkoleń, może to zrobić osoba o średniej wiedzy technicznej. Przy zakupie ogrodzenia do samodzielnego montażu można złożyć bramę samemu lub zlecić to fachowcom polecanym przez Polargos.

Kolejnym powodem dla wprowadzenia tego rozwiązania było ułatwienie pracy naszym montażystom, tak aby zwiększyć ich efektywność i komfort pracy. Do przywiezienia bramy nie trzeba korzystać z wielkiego samochodu, wystarczy furgonetka. Ogrodzenia w paczce dość szybko się składa, montaż bramy zajmuje ok. 3 godzin, furtki ok. 1,5 godz., przęseł jeszcze krócej. Można stwierdzić, że jest to tańsze i szybsze rozwiązanie, niż tradycyjny system montażu. Ekipa go wykonująca może to zrobić szybciej, dokładniej i prościej.
Co ciekawe, żaden element w tych ogrodzeniach nie jest spawany, czyli dodatkowo unikamy brudnej i niezdrowej technologii. Obecnie na rynku  rozwiązanie to przyjmowane jest z pewną rezerwą, ale będziemy go nadal promować i rozwijać, aby przekonać do niego naszych klientów. Jest to wyrób bardzo przyjazny i nowatorski.

Jakość, zaufanie i renoma – to cechy, które charakteryzują produkty nagrodzone tytułami Super Marka i Polska Dobra Marka. Która z nich wg Pana ma największe znaczenie dla Państwa działalności?

Moim zdaniem jest to zaufanie, ponieważ trudno je zdobyć, a stracić bardzo łatwo. Natomiast odzyskanie go czasem jest niemożliwe. Dla naszej branży te trzy cechy są ze sobą mocno powiązane jeżeli produkt jest dobrej jakości, to po czasie zyskuje renomę i finalnie zaufanie klienta.
Postawiliśmy sobie za cel obdarowywanie klientów satysfakcją z posiadania naszych produktów. Działając na płaszczyznach jakości i renomy dbamy o zaufanie, chcemy je umacniać i uważam, że robimy to skutecznie.

Rozmawiała Małgorzata Bachórz

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.