W Brukseli zaczęło się dwudniowe posiedzenie Rady Europejskiej, podczas którego unijni liderzy podejmą próbę znalezienia kompromisu w sprawie wieloletniego budżetu na lata 2021-2027. W agendzie szczytu są też m.in. kwestie związane z polityką klimatyczną i bezpieczeństwem.
Polska i Węgry sprzeciwiają się rozporządzeniu dotyczącemu mechanizmu warunkowości. Kolejny wieloletni budżetu UE oraz fundusz odbudowy to razem 1,8 bln euro, z czego 750 mld to wartość funduszu odbudowy. Choć w oficjalnej agendzie szczytu nie uwzględniono negocjacji budżetowych, unijni liderzy spodziewają się dalszych rozmów po sprzeciwie Polski i Węgier.
W środę podczas spotkania ambasadorów państw UE została przedstawiona propozycja kompromisu, wypracowana podczas konsultacji w Warszawie, Berlinie, Budapeszcie i Brukseli. W jednym z punktów tej propozycji zawarto stwierdzenie, że "samo ustalenie, że doszło do naruszenia zasady państwa prawnego nie wystarczy do uruchomienia mechanizmu". Decyzje w jej sprawie podjąć mają podczas szczytu unijni liderzy.
Wypłata środków finansowych ma być powiązana z praworządnością, co nie podoba się Zbigniewowi Ziobrze, który wraz ze swoją partią apeluje do kolegów z rządu: weto albo śmierć. Wiele wskazuje jednak na to, że Polska poprze budżet wraz z innymi państwami.
M.S.
Źródło: https://wiadomosci.radiozet.pl/Swiat/Polityka/Szczyt-UE-10122020-na-zywo.-Weto-albo-smierc-w-sprawie-budzetu
Zdjęcie: tvp.info