Uroczystości pogrzebowe królowej Elżbiety II

Uroczystości pogrzebowe królowej Elżbiety II

Królowa Elżbieta II zostanie pochowana w poniedziałek. Jej trumnę poniesie 10 osób. Spocznie obok swojego męża Filipa Mountbattena. Uroczystości pogrzebowe będą transmitowały media polskie i światowe.

Królowa Elżbieta II zmarła 9 września. Brytyjska monarchini żyła 96-lat, a na tronie zasiadała od 1952 roku. Była głową 56 krajów należących do Commonwealth of Nations. Oficjalnie nie podano przyczyny zgonu, a rodzina królewska ograniczyła się w tej materii do lakonicznego komunikatu, że monarchii „odeszła spokojnie”. Mimo to brytyjskie media spekulują na ten temat, a wielu zapytanych o zdanie lekarzy wskazuje na wiek królowej i dolegliwości towarzyszące osobom starszym – napisano w informacji.

– Szczegółowy plan („Operacja London Bridge”) związany ze śmiercią królowej i przebiegiem uroczystości żałobnych opracowano już w latach 60 XX wieku i regularnie aktualizowano oraz przeprowadzano próby. Zgodnie z planem pierwszy o śmierci królowej dowiaduje się jej sekretarz. Następnie premier (otrzyma wiadomość „London Bridge is down”, pol. Most londyński nie działa), szefowie państw Wspólnoty, korpus dyplomatyczny, rządy – wyjaśnił dr Jakub Olchowski z Katedry Bezpieczeństwa Międzynarodowego UMCS.

Co do samego pogrzebu, to mistrzem ceremonii będzie Duke of Norfolk. To tradycja sięgająca 1672 roku. Trumnę z ciałem Elżbiety II poniesie 10 osób. Trumna zostanie wniesiona do Abbey, a następnie kadeci Royal Navy pociągną lawetę artyleryjską z trumną – karawan powiezie ją od Hyde Park Corner do Windsor Castle.

Cała ceremonia jest bardzo dokładnie opisana w instrukcji pt. „Operacja London Bridge”.

– Instrukcja dotycząca tej operacji liczy kilkaset stron, a aktualizowana regularnie lista gości liczy ok. 10 tys. nazwisk. Protokół dokładnie określa, co ma być zrobione na każdym szczeblu i w każdej miejscowości (np. księgi kondolencyjne mają być z pojedynczych kartek, żeby można było usunąć niewłaściwe wpisy) – dodał dr Olchowski.

Według harmonogramu państwowy pogrzeb królowej odbędzie się w Opactwie Westminsterskim. Rozpocznie się w poniedziałek 19 września o godz. 12 czasu polskiego – czytamy w informacji.

W państwowych uroczystościach pogrzebowych wezmą udział szefowie państw i przedstawiciele rządów zamorskich, w tym zagraniczne rodziny królewskie, gubernatorzy generalni i premierzy królestw. Inni przedstawiciele Królestwa i Wspólnoty Narodów, Zakonów Rycerskich, w tym odznaczonych Krzyżem Wiktorii i Krzyża Jerzego, rządu, parlamentu, zdecentralizowanych parlamentów i zgromadzeń, Kościoła i Patronatów Jej Królewskiej Mości utworzą kongregację wraz z innymi przedstawicielami publicznymi – wyjaśnił serwis.

Polskę będzie reprezentował prezydent Andrzej Duda. Swój udział potwierdzili także m.in. prezydent USA, przewodnicząca Komisji Europejskiej, przewodniczący Rady Europejskiej, prezydent Niemiec, prezydent Irlandii, premier Nowej Zelandii – wymieniono w serwisie.

Długa jest także lista nieobecnych. Na pogrzeb królowej Elżbiety II Wielka Brytania nie zaprosiła przedstawicieli Afganistanu, Syrii, Wenezueli, Białorusi, Birmy i Rosji. Zaproszenie do wysłania przedstawiciela na pogrzeb monarchini otrzymała natomiast Korea Północna – podano w podsumowaniu. (jmk)

Foto: Wiadomości – Gazeta.pl
Źródło: / Kronikatygodnia.pl / BBC.com / WP.pl /

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.