Ustawa o bezpłatnych lekach dla dzieci i seniorów podpisana

Ustawa o bezpłatnych lekach

Prezydent, w obecności premiera, podpisał we wtorek ustawę rozszerzającą grupę osób, którym przysługują bezpłatne leki, o dzieci do 18 lat i o seniorów powyżej 65 lat. Po zmianie program ma być dostępny dla ok. 16 mln osób – podał serwis Gazetaprawna.pl

Rozszerzenie grupy pacjentów, którym przysługują bezpłatne leki, o dzieci do 18 lat i o seniorów powyżej 65 lat to w istocie wsparcie dla rodzin i kwestia bezpieczeństwa zdrowotnego na podstawowym poziomie – powiedział we wtorek prezydent po podpisaniu ustawy w tej sprawie.

Chodzi o nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych – czytamy w informacji.

"Następuje bardzo znaczne rozszerzenie katalogu uprawnionych" – powiedział prezydent. Po zmianie program ma być dostępny dla ok. 16 mln osób, w tym dzieci i młodzieży oraz seniorów.

Jak zaznaczył, zmiany to "w istocie wsparcie dla rodziny". "To także kwestia bezpieczeństwa zdrowotnego na zupełnie podstawowym poziomie. (...) Mam nadzieję, że będzie to realne wsparcie dla wszystkich, którzy będą go potrzebowali" – powiedział.

Premier podkreślił, że inwestycja w ochronę zdrowia to zobowiązanie, które rząd realizuje nie tylko w warstwie programowej czy strategicznej, ale w ślad za słowami idą również czyny – czytamy dalej.

"W momencie, w którym przejmowaliśmy stery kraju, w 2015 r., łączne wydatki na ochronę zdrowia to było mniej więcej 77 mld zł. W tym roku, po ośmiu latach, to ponad 160 mld, a na przyszły rok zaplanowane mamy 190 mld zł" – powiedział premier.

Jak zaznaczył, "nie tylko realizujemy nasz program, ale też realizujemy dziedzictwo Solidarności, naszego ruchu społecznego, politycznego i niepodległościowego, w którym zawarty był podstawowy pierwiastek troski o drugiego człowieka". Zwrócił uwagę, że za czasów Platformy Obywatelskiej panowała znieczulica. "Znieczulica na los tych, którzy właśnie najbardziej wsparcia ze strony państwa potrzebowali" – stwierdził szef rządu.

Przekazał, że dzięki podpisanej ustawie wsparcie od państwa otrzyma "łącznie ok. 14, może nawet 15 mln, ludzi, a więc ok. 40 proc. całej populacji polskiej, która będzie mogła z tego korzystać".

Minister Zdrowia zapowiedziała, że "za kilka dni grupa osób powyżej 65.roku życia będzie mogła skorzystać z blisko 3800 leków", a "blisko 2800 bezpłatnych leków dostępnych będzie na potrzeby dzieci do 18. roku życia".

Katalog bezpłatnych produktów zostanie rozszerzony i ogłoszony w obwieszczeniu refundacyjnym, oddzielnie dla seniorów po ukończeniu 65. roku życia oraz dzieci i młodzieży do 18. roku życia. Lista leków będzie sukcesywnie rozszerzana - stwierdzono.

Program 75 plus od 2016 r. kosztował 4,5 mld zł. W 2022 r. wydano na ten cel blisko 800 mln. Na poszerzenie programu rząd ma przeznaczyć dodatkowo 1,6 mld zł. Łącznie będzie to 2,4 mld zł. Dzięki nowemu rozwiązaniu z programu bezpłatnych leków będzie mogło skorzystać ok. 11,5 mln kolejnych osób, z czego ok. 7 mln dzieci i młodzieży – wskazano wtreści.

Wprowadzenie bezpłatnych leków dla seniorów od 65. roku życia i dla dzieci do lat 18 zapowiadał w połowie maja wicepremier, szef PiS podczas konwencji "Programowy Ul Prawa i Sprawiedliwości" – przypomniał serwis Gazetaprawna.pl.

Ministerstwo Zdrowia z kolei opublikowało listę bezpłatnych leków dla dzieci do 18 lat i seniorów powyżej 65 lat. Dotychczas bezpłatne leki przysługiwały osobom powyżej 75 lat. Nowa lista refundacyjna zacznie obowiązywać od 1 września – podał serwis Businessinsider.com.pl.

W środę w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia opublikowano obwieszczenie w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Lista obejmuje m.in. bezpłatne leki dla seniorów powyżej 65. roku życia i dzieci do ukończenia 18 lat. Nowa lista refundacyjna zacznie obowiązywać od 1 września – czytamy w informacji.

Na opublikowane obwieszczenie składa się lista leków refundowanych dostępnych w aptece na receptę, lista środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego dostępnych w aptece, listę wyrobów medycznych dostępnych w aptece na receptę. Obwieszczenie zawiera również informację o lekach i środkach spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego dostępnych w ramach programu lekowego oraz listę leków stosowanych w ramach chemioterapii w całym zakresie zarejestrowanych wskazań i przeznaczeń oraz we wskazaniu określonym stanem klinicznym – podano w treści.

W obwieszczeniu ministra zdrowia zawarto również dokładną listę bezpłatnych leków dla seniorów powyżej 65. roku życia, dzieci do ukończenia 18 lat oraz leki przysługujące kobietom w ciąży i połogu – wskazano dalej.

Lista leków, środków spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne dla dzieci i młodzieży zawiera 2825 pozycji. Wśród nich znalazły się m.in. leki przeciwzapalne działające na jelita, insuliny oraz analogi insulin, leki przeciwzakrzepowe, leki przeciwgrzybicze, leki przeciwnowotworowe i immunomodulujące (w tym inhibitory kalcyneuryny), opioidowe leki przeciwbólowe, leki przeciwpadaczkowe, a także szczepionki przeciw grypie.

Wykaz leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych dla seniorów powyżej 65. roku życia zawiera 3789 pozycji. Na tej liście znalazły się m.in. insuliny oraz analogi insulin, doustne leki przeciwcukrzycowe, leki hamujące wchłanianie cholesterolu z przewodu pokarmowego, leki przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe, a także leki przeciwbólowe i przeciwreumatyczne. Natomiast leki przysługujące kobietom w ciąży i połogu to 394 pozycje - napisano.

Pełna lista leków objętych refundacją dostępna jest natronie Ministerstwa Zdrowia – czytamy w podsumowaniu.

Foto: Polityka Zdrowotna //
Źródło: / Gazetaprawna.pl / Businessinsider.com.pl /

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.