Formacja rządząca zapowiedziała już powrót stawek VAT na nośniki energii do 23 proc., czyli koniec tarczy antyinflacyjnej. Rząd twierdzi przy tym, że taki ruch wymusza na Polsce Bruksela. Okazuje się jednak, że to nieprawda. Komisja Europejska wyznacza tylko minimalną stawkę w kontekście gazu, która wynosi 5 proc. To rząd zdecydował, że podniesie ją jednak do 23 proc. – informuje za „Rzeczpospolitą” portal Businessinsider.com.pl
O sprawie informuje "Rzeczpospolita". Napisano w niej, że co prawda Komisja Europejska wymaga powrotu VAT m.in. na gaz, ale wcale nie każe podnosić go aż do 23 proc. – zwrócił uwagę serwis.
"KE owszem, domaga się przywrócenia stawki VAT, ale nie określa jej wysokości, tylko minimalny próg. A ten ustala na poziomie 5 proc. – dalece niżej niż zaplanowane przez rząd 23 proc." - napisano w dzienniku.
Przypomniano, że powrót VAT na nośniki energii zapowiedział w zeszłym tygodniu premier. Stwierdził również, że w zamian rząd zaproponował inne rozwiązania, np. zamroził cenę gazu na dotychczasowych poziomach.
Problem w tym, że skoro VAT wzrośnie, to cena i tak będzie wyższa, choć formalnie jest zamrożona – czytamy w wyjaśnieniu.
O tym, że podwyżka VAT do 23 proc. to rzekomo nakaz Komisji Europejskiej, mówiono już w listopadzie.
Minister aktywów państwowych podkreślił w połowie listopada, że polski rząd otrzymał informację od Komisji, że obniżenie stawek VAT "jest niezgodne z prawem europejskim i musimy ten VAT przywrócić i akcyzę w przypadku chociażby rynku paliwowego, gdzie ona funkcjonuje" – czytamy dalej.
— Jedynym odstępstwem, które udało się nam uzyskać — tu walczyliśmy do samego końca jest — możliwość utrzymania zerowego VAT-u na żywność. To, że żywność będzie tańsza, to jest zasługa również naszego rządu, który taką odważną decyzję podjął, a potem wywalczył w Komisji Europejskiej zgodę na to. Natomiast w przypadku surowców energetycznych i również energii elektrycznej takiej zgody uzyskać się nie udało — dodał minister aktywów, chwaląc swój rząd. (jmk)
Foto: Biznes Trojmiasto.pl
Źródło: / Rzeczpospolita nr 295 z dnia 08-12-2022 r. / Businessinsider.com.pl /