Wrocław zabrał Łodzi miejsce na podium

Wrocław zabrał Łodzi miejsce na podium

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował kolejne wyniki Narodowego Spisu Powszechnego. Widać w nich dużą zmianę, jeśli chodzi o największe miasta w naszym kraju. Wrocław pod względem liczby ludności wskoczył na podium, zastępując na nim Łódź.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej prezes GUS Dominik Rozkrut zaprezentował najważniejsze wyniki spisu powszechnego. Tym razem Urząd skupił się na kwestiach samorządowych, czyli dane zostały pokazane na poziomie miast i województw – podał serwis Businessinsider.com.pl.

Najciekawsza zmiana zaszła w czołówce największych miast w Polsce. Pierwsze dwie pozycje to nadal Warszawa i Kraków. W stolicy mieszka już oficjalnie ponad 1,8 mln, a w stolicy Małopolski - ponad 800 tys. osób – wskazano w informacji.

Na trzecim miejscu nie jest już Łódź, ale Wrocław. Stolica Dolnego Śląska wskoczyła na podium, bo na przestrzeni ostatnich 10 lat liczba mieszkańców wzrosła o 6,8 proc. (do 672,9 tys.). Łódź w tym samym okresie zmniejszyła się o 8 proc. i dziś mieszka tam 670,6 tys. osób – czytamy dalej.

Dalsze miejsca zajmują Poznań, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz i Lublin. Czołową dziesiątkę zamyka Białystok, który "wyrzucił" z czołówki Katowice – wskazał serwis.

Według danych GUS miasta w Polsce generalnie rzecz biorąc się wyludniają. W porównaniu ze spisem z 2011 r. mniej osób mieszka w miastach, a więcej - na wsiach. Spośród aglomeracji "urosło" tylko osiem z 18 największych miast w naszym kraju. Najmocniej Zielona Góra, gdzie przybyło ponad 17 proc. mieszkańców – podsumował Businessinsider.com.pl (jmk)

Foto: Wroclife
Źródło: Businessinsider.com.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.