Z końcem roku wygasają przepisy dotyczące właścicieli starych budynków

Z końcem roku wygasają przepisy dotyczące właścicieli starych budynków

Z końcem 2024 r. wygasa obowiązek gmin zapewnienia lokali zamiennych lokatorom mieszkającym w budynkach wymagających rozbiórki lub remontu. Jeżeli nie będzie zmiany przepisów, obowiązek ten spocznie wyłącznie na właścicielach budynków, którzy ani nie mają na to pieniędzy, ani nie dysponują zasobem lokali zamiennych - alarmuje rzecznik praw obywatelskich - podał serwis MSN.com.pl

Jak zauważył rzecznik praw obywatelskich, chodzi w większości o budynki w katastrofalnym stanie technicznym, które przez kilkadziesiąt lat były w zarządzie publicznym, a potem odzyskiwali je spadkobiercy dawnych właścicieli. „Skutki zaniedbań, powstałych przez kilkadziesiąt lat publicznej gospodarki lokalami, przerzucono na aktualnych właścicieli. Po przejęciu przez nich budynków stan ten nie mógł szybko się poprawić, gdyż przez wiele lat czynsze były określane na poziomie, który nie zapewniał właścicielom środków nawet na niezbędne remonty” - wyjaśniał.

Po 31 grudnia 2024 roku gmina nie będzie musiała zapewnić lokalu zamiennego – podano i w treści informacji.

Dziś właściciel takiego lokalu może, nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, wypowiedzieć stosunek prawny, jeżeli lokator m.in. używa lokalu, który wymaga opróżnienia w związku z koniecznością rozbiórki lub remontu budynku. Nie dotyczy to koniecznych napraw, które zajmą nie więcej niż rok - wyjaśniono.

W takiej sytuacji ustawa gwarantuje lokatorowi prawo do lokalu zamiennego. Obowiązek taki spoczywa na właścicielu budynku. Wyjątkiem są najemcy, którzy w dniu wejścia ustawy w życie – 9 lipca 2001 r. - uiszczali czynsz regulowany. Wtedy najemcy, opłacającemu w dniu poprzedzającym czynsz regulowany, obowiązek zapewnienia lokalu zamiennego spoczywa na gminie - napisano.

Zgodnie z ustawą obowiązek gmin wygaśnie 31 grudnia 2024 roku. RPO zwraca uwagę, że jeżeli termin ten nie zostanie przedłużony, obowiązek ten przejmą właściciele - niezależnie, czy będą to podmioty zawodowo trudniące się wynajmem lokali czy, jak dzieje się najczęściej: osoby fizyczne, które ani nie mają na to pieniędzy, ani nie dysponują zasobem lokali umożliwiającym wywiązanie się z tego obowiązku – wyjaśniono.

Rzecznik zaznaczył przy tym, że decyzja nadzoru budowlanego o natychmiastowym opróżnieniu lokali i wyłączenia nieruchomości z użytkowania obejmuje najczęściej cały zagrożony katastrofą budowlaną budynek, gdzie jest wiele mieszkań z najemcami. "Właściciele nie będą zatem w stanie dostarczyć im odpowiedniej liczby lokali zamiennych. A to może prowadzić do zagrożenia zdrowia lub życia najemców" - podkreślił RPO, który zwrócił się do ministra rozwoju o przedłużenie terminu.

Postulował też rozważenie rezygnacji z terminowego charakteru tego obowiązku – czytamy w podsumowaniu.    (jmk)

Foto: MSN //  Fotorzepa / Rafał Guz
Źródło: MSN.com.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.