Dziś wchodzi w życie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie obostrzeń związanych z czwartą falą koronawirusa. Ograniczony zostaje m.in. limit osób - z 50 do 30 proc. - w restauracjach, barach, hotelach, kinach, teatrach, czy obiektach sportowych i sakralnych.
Rozporządzenie zakłada również przedłużenie do 31 stycznia 2022 r. obowiązywanie większości aktualnych ograniczeń, nakazów i zakazów – informuje serwis rmf24.pl.
Jak czytamy w informacji serwisu, zostają wprowadzone też:
- dodatkowy warunek zwolnienia z obowiązku odbycia obowiązkowej kwarantanny w przypadku, gdy mieszka się lub prowadzi się wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Warunkiem jest uzyskanie negatywnego wyniku testu na SARS-CoV-2, wykonanego po stwierdzeniu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 u osoby, z którą się mieszka.
- ograniczenie limitów osób - z 50 proc. do 30 proc. - w m.in. restauracjach, hotelach, barach, kinach, teatrach, obiektach sportowych i sakralnych. Zaszczepieni nie wliczają się do limitu, jeśli przedsiębiorca weryfikuje certyfikaty covidowe.
- w przypadku lokali gastronomicznych odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 metra, chyba że między stolikami jest przegroda o wysokości co najmniej jednego metra, licząc od powierzchni stolika. Limit nie obejmuje osób zaszczepionych przeciw COVID-19.
- obowiązek zapewnienia, aby widzowie lub słuchacze nie spożywali napojów i posiłków m.in. w kinach, klubach filmowych.
- obowiązek wykonania testu na Covid-19 przez osoby przybywające do Polski spoza strefy Schengen nie wcześniej niż 24 godziny przed przekroczeniem granicy. Osoba, która nie okaże negatywnego wyniku testu, będzie musiała odbyć, po przekroczeniu granicy Polski, obowiązkową kwarantannę.
- zakaz prowadzenia działalności polegającej m.in. na prowadzeniu dyskotek i klubów nocnych lub działalności, która polega na udostępnieniu miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni, z wyłączeniem sportowych klubów tanecznych.
Rozporządzenie wskazuje też, że "to do osoby zamierzającej skorzystać z usługi lub uczestniczyć w wydarzeniu należy decyzja, czy chce ona skorzystać z uprawnienia związanego z zaszczepieniem się przeciwko Covid-19 w razie osiągnięcia limitu skutkującego ograniczeniem w dostępie do tej usługi lub wydarzenia" – czytamy dalej.
Nowa lista obostrzeń wymienia m.in. obowiązek wykonywania testów na koronawirusa, jeśli ktoś przylatuje do Polski z krajów spoza strefy Schengen.
Test kosztuje 100 złotych i może wykonać go każdy, kto zapomniał o tym przed wylotem. Test można również zarezerwować wcześniej przez internet. Jego brak oznacza kwarantannę. Co istotne - test muszą wykonać również osoby zaszczepione – podano w informacji.
Dopuszczono też do szczepień dzieci w wieku 5-11 lat. Na szczepienie przeciw Covid-19 zarejestrowano 48 tys. dzieci informuje serwis rmf24.pl.
Dostępnych jest około 70 tys. terminów na szczepienia najmłodszych - wyjaśnił we wtorek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Szczepienie dzieci ruszy w czwartek – zaznacza serwis.
Przed szczepieniem przeciwko Covid-19 dzieci poniżej 15 lat należy przeprowadzić lekarskie badanie kwalifikacyjne - zakłada opublikowane we wtorek w Dzienniku Ustaw rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia.
Resort zdrowia wyjaśnił, że wprowadzenie zmiany uwarunkowane jest decyzją o rozpoczęciu szczepień przeciwko Covid-19 u dzieci w wieku 5-11 lat i rekomendacjami zespołu ds. szczepień ochronnych, aby wymagane przed szczepieniem badanie kwalifikacyjne u dzieci poniżej 15 lat przeprowadzał lekarz z ważnym prawem wykonywania zawodu (w tym lekarz stażysta) – czytamy w informacji.
"Celem kwalifikacji lekarskiej jest maksymalne ograniczenie ryzyka wystąpienia ciężkiego niepożądanego odczynu poszczepiennego i zagwarantowanie maksymalnej skuteczności szczepienia, a także optymalnego zakresu ochrony w indywidualnej sytuacji zdrowotnej pacjenta" - zaznaczyło MZ. (jmk)
Foto: Aktualności| Miasto Bytom - Metropolia GZM
Źródło: rmf24.pl