Zmiany w płatnościach BLIK-iem

Zmiany w płatnościach BLIK-iem

Już niedługo płatność BLIK-iem zostanie wzbogacony o kilka nowości – poinformował operator w swoim rocznym sprawozdaniu finansowym. Jedna z tych nowości z pewnością zadowoli osoby preferujące korzystanie z gotówki. Co konkretnie zapowiada operator systemu BLIK? Oto możliwe zmiany, na które czekają klienci.

Polski Standard Płatności (PSP), operator systemu BLIK, już od pewnego czasu rozszerza swoją działalność poza granice Polski. W 2022 roku powstała spółka zależna BLIK Romania, a w 2023 roku PSP przejął słowacką platformę płatniczą VIAMO. Spółka, należąca do PKO BP, Alior Banku, Banku Millennium, ING Banku Śląskiego, Santander Banku, mBank oraz Mastercard Europe SA, chwali się w sprawozdaniu finansowym za 2023 rok 50-procentowym wzrostem zysku netto do ponad 150 mln zł – podał serwis Gazetaprawna.pl.

Polski Standard Płatności od dłuższego czasu rozwija swoją działalność międzynarodowo. Wkrótce schemat BLIK zostanie wzbogacony o kilka nowości – poinformował operator w swoim rocznym sprawozdaniu finansowym. Jedna z tych nowości z pewnością zadowoli osoby preferujące korzystanie z gotówki. Oto zmiany, które mogą niedługo wejść w życie.

Możliwość wpłacania gotówki we wpłatomatach za pomocą BLIK-a istnieje już od kilku lat, jednak nadal nie jest tak popularna jak wypłaty BLIK-iem. Obecnie usługę tę oferuje 8 instytucji, w tym PKO BP, Bank Pekao, ING Bank Śląski, Millennium Bank i BNP Paribas. PSP planuje uczynić wpłaty BLIK w pełni interoperacyjnymi, co oznacza, że klient dowolnego banku oferującego BLIK będzie mógł dokonać wpłaty w dowolnej maszynie – podano w informacji.

Płatności odroczone, znane również jako BNPL (buy now pay later), to jeden z najszybciej rozwijających się segmentów usług finansowych. BLIK Płacę Później, komercyjnie zadebiutował w maju 2024 roku, na razie dostępny jest dla klientów Banku Millennium i Velo Banku. PSP planuje rozwijanie tej usługi, rozszerzając jej dostępność w kolejnych sklepach internetowych i poprzez agregatory płatności - czytamy.

Przelewy BLIK zyskały na popularności, a w pierwszym kwartale 2024 roku zanotowały 59-procentowy wzrost rok do roku. Interesującą funkcją jest prośba o przelew, pozwalająca na wysłanie z aplikacji mobilnej żądania płatności, które adresat może zaakceptować jednym kliknięciem. Ta funkcja jest dostępna w 6 bankach i ma na celu zwiększenie popularności przelewów P2P (peer-to-peer) - wyjaśniono.

BLIK to system płatności mobilnych umożliwiający dokonywanie płatności w sklepach stacjonarnych i internetowych, wypłacanie gotówki z bankomatów, a także realizowanie przelewów na numer telefonu. Jak z niego skorzystać?
•    Aby korzystać z BLIK-a, wystarczy mieć zainstalowaną aplikację mobilną banku obsługującego BLIK i aktywować usługę.
•    Płatności dokonuje się poprzez wygenerowanie jednorazowego, 6-cyfrowego kodu w aplikacji bankowej. N
•    Następnie wygenerowany kod wpisuje się w terminalu płatniczym lub na stronie internetowej.
BLIK jest szybki, bezpieczny i wygodny, dlatego zdobywa coraz większą popularność w Polsce i za granicą – stwierdzono w podsumowaniu.   (jmk)

Foto: TOP.pl // 123RF/PICSEL
Źródło: Gazetaprawna.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.