Od 1 stycznia 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące podatków. Jedna z nich dotyczy ulgi termomodernizacyjnej, która pozwalała na odliczenie w PIT wydatków poniesionych na poprawę efektywności energetycznej domu. Co się zmienia? - wskazał serwis MSN.com/pl
Nowe zasady dotyczące ulgi termomodernizacyjnej w PIT zostały wprowadzone od 1 stycznia 2025 r. w rozporządzeniu ministra rozwoju i technologii. Zmienił się zakres wydatków, jakie mogą być objęte tą ulgą – napisano.
Co do zasady z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać osoby, które są właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych (ulga dotyczy jedynie domów), a ponadto: rozliczają się według skali podatkowej, podatku liniowego albo ryczałtu oraz posiadają faktury VAT, dokumentujące poniesione wydatki.
W ramach ulgi termomodernizacyjnej można odliczyć wydatki do kwoty 53 tys. zł lub 106 tys. zł w przypadku małżonków – zaznaczono w wyjaśnieniu.
Co się zmienia? Do końca 2024 r. było można odliczyć m.in. wydatki na zakup, montaż i podłączenie do sieci kotłów olejowych i kotłów gazowych. Od 2025 r. kotły gazowe i kotły na olej wypadną z listy wydatków, do których można stosować ulgę. Zatem rozliczenie PIT za 2024 r. będzie ostatnim, w którym można je ująć - wskazano.
Powodem jest to, że są to paliwa kopalne, a dyrektywa unijna nakazała usunięcie wsparcia dla takich paliw. Preferencją zostaną natomiast objęte magazyny energii oraz magazyny ciepła – wyjaśniono dalej.
Ulgi podatkowe w 2025 r. z których mogą skorzystać podatnicy, to m. in.:
— ulgi na dzieci;
— ulgi na internet — z tego odliczenia można skorzystać tylko w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych;
— ulgi rehabilitacyjnej;
— ulgi na darowizny;
— ulgi na nowe technologie;
— ulgi dla pracujących seniorów.
(jmk)
Foto: Pexels.com/pl
Źrodło: MSN.com/pl