Zmiany w projekcie ustawy o wolności posługiwania się gotówką

Zmiany w projekcie ustawy o wolności posługiwania się gotówką

Posłowie części koalicji rządzącej zaprezentowali projekt ustawy o wolności posługiwania się gotówką w Polsce. Projekt przewiduje zniesienie limitów płatności gotówką wprowadzonych w Polskim Ładzie – poinformował serwis Businessinsider.com.pl

W wyniku uchwalenia nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy Prawo przedsiębiorców, do Nowego Ładu wprowadzone zostały nowe limity płatności gotówką – podano w informacji.

Zgodnie z nimi od 1 stycznia 2024 r. będą obowiązywały limity transakcji gotówkowych: dla przedsiębiorców — limit płatności gotówką 8000 zł w ramach jednej transakcji z innym przedsiębiorcą; dla konsumentów — limit płatności gotówką 20 000 zł w ramach jednej transakcji z przedsiębiorcą. Limity te dotyczą kwot brutto. Oznacza to, że jeśli wartość jednorazowej transakcji z kontrahentem przekroczy kwotę limitu, należy ją wówczas rozliczyć bezgotówkowo – napisano dalej.

— W trosce o wolność, bezpieczeństwo i tożsamość kulturową proponujemy zachowanie obecnych status quo i zniesienie tych limitów, które proponuje Polski Ład — powiedział wiceminister sprawiedliwości, poseł SP Marcin Warchoł podczas wspólnej konferencji prasowej z posłem formacji rządzącej Andrzejem Kosztowniakiem, przewodniczącym Komisji Finansów Publicznych, który zapowiedział projekt ustawy o wolności posługiwania się gotówką w Polsce.

Wiceminister Warchoł zwrócił uwagę na badania NBP, z których wynika, że "przeszło 18 proc. osób dorosłych w Polsce nie posiada rachunku, bo nie posiada karty płatniczej, (...) wśród osób powyżej 65. roku życia ta liczba sięga aż 48 proc., więc wprowadzenie restrykcji na obrót gotówkowy oznacza wykluczenie społeczne, wykluczenie finansowe" – czytamy w informacji.

— Odnosząc się z jednej strony do potrzeby posiadania gotówki, ale i również pewnych ograniczeń wynikających choćby ze stosowania czy to kart, czy bezpośrednio zakładania kont dla osób starszych (...) przepisy, które miały wejść 1 stycznia 2024 r. będą jeszcze raz nowelizowane — zapowiedział Kosztowniak.

— Wracamy do tego, aby jak najwięcej obywateli mogło się posługiwać gotówką. Bezpieczeństwo gotówkowe, bezpieczeństwo posiadania gotówki okazuje się w sytuacji zagrożenia cyberbezpieczeństwa chyba największą wartością — zaznaczył polityk formacji rządzącej. — Podobne rozwiązania również będą stosowały, czy stosują dzisiaj państwa z wielu krajów UE — dodał.

Wiceminister ocenił, że projekt Zjednoczonej Prawicy jest "wolnościowy, pro konsumencki i pro biznesowy" – czytamy w podsumowaniu. (jmk)

Foto: Księgowość - Infor
Źródło: Businessinsider.com.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.