Zmiany w sztandarowym socjalu koalicji rządzącej

Zmiany w sztandarowym socjalu koalicji rządzącej

Od 1 lutego 2022 r. rusza nabór wniosków na nowy okres świadczeniowy w programie "Rodzina 500+" – przypomniała minister rodziny i polityki społecznej. Wnioski muszą złożyć wszyscy uprawnieni. Pani minister tłumaczy, dlaczego warto to zrobić do końca kwietnia.

Od lutego rusza nabór wniosków o 500+ na nowy okres świadczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca 2022 r. i będzie trwał do 31 maja 2023 r.
- Wnioski o przyznanie świadczenia będą musieli złożyć wszyscy uprawnieni do tego rodzice, również ci, którzy już teraz otrzymują 500 plus. Procedurami związanymi z obsługą wniosków i późniejszą wypłatą świadczeń zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych – mówiła PAP pani minister.

- Wiemy, jak ważne dla polskich rodzin jest świadczenie z programu „Rodzina 500+”, dlatego – chcąc zapewnić wszystkim ciągłość wypłat – zachęcamy, aby wniosek złożyć w terminie do 30 kwietnia 2022 r. Wtedy pieniądze zostaną wypłacone do końca czerwca 2022 r."– dodała.

Koniec papieru, wnioski 500+ tylko elektronicznie. Pani minister mówiła, iż 80 proc. Polaków już teraz korzysta z obsługi cyfrowej

Złożenie wniosku do końca czerwca 2022 r. będzie gwarantowało, że świadczenie  wychowawcze zostanie przekazane z wyrównaniem od 1 czerwca 2022 r. – wyjaśnia serwis.

Jeśli osoba ubiegająca się o świadczenie złoży wniosek na nowy okres po 30 czerwca 2022 r., wówczas świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku – czytamy dalej.

Wnioski będzie można składać już od 1 lutego przez internet za pośrednictwem portalu Emp@tia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Platformę Usług Elektronicznych ZUS lub przez bankowość elektroniczną.
- Nasze doświadczenie pokazuje, że rodzice nie mają problemu z takim rozwiązaniem, a zdecydowana większość wniosków i tak składana jest online. Pandemia niejako wymusiła na nas poszerzenie kompetencji cyfrowych, wiele spraw musieliśmy załatwiać online. I dobrze sobie z tym radzimy. Widać to wyraźnie przy składaniu wniosków o rodzinny kapitał opiekuńczy,  gdzie rodzice bardzo sprawnie sobie radzą – mówiła minister.

Wniosek za pośrednictwem portalu Emp@tia lub bankowości elektronicznej będą mogli złożyć wyłącznie rodzice mający numer PESEL.  Rodzice składają wnioski na przeznaczonym dla nich formularzu SW-R. Rodzice lub opiekunowie niemający numeru PESEL powinni złożyć odpowiedni wniosek przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS – wyjaśnia serwis PAP.  (jmk)

Foto: pap.pl

Źródło: pap.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.