Znaczący przyrost wniosków o świadczenia emerytalne ZUS

Znaczący przyrost wniosków o świadczenia emerytalne ZUS


Polacy nie oglądają się na zachęty do dłuższej pracy przed emeryturą. Przed 1 marca – czyli datą najwyższej od lat waloryzacji – wniosek do ZUS o przyznanie tego świadczenia złożyło aż 87 tys. osób – podał serwis Businessinsider.com.pl za Dziennikiem Gazetą Prawną.

To o 25 tys. osób więcej niż w porównywalnym okresie rok wcześniej — podano w treści artykułu.
"Warto rozważyć rozłożenie waloryzacji świadczeń na kilka wzrostów w ciągu roku, które łącznie dadzą ten sam efekt, ale zniknie jednorazowa duża podwyżka, która zachęca co roku tysiące emerytów do szturmowania ZUS w lutym" – skomentował, cytowany w artykule, dr Tomasz Lasocki z Uniwersytetu Warszawskiego. Według niego pokazuje to, że obecne zachęty do dłuższej pracy nie działają.

Jak wskazano w artykule - eksperci WISE w najnowszym raporcie "Emerytury wolności. Jak ukształtować system emerytalny z korzyścią dla emerytów i gospodarki" proponują daleko idące rozwiązania, które mają zapobiec nadciągającemu załamaniu systemu. Już za kilkanaście lat pokolenie obecnych 40-latków, przechodząc na emerytury, otrzyma świadczenia w wysokości 30 proc. ich ostatniej pensji – czytamy w informacji.

"Aby temu przeciwdziałać, eksperci proponują m.in. zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do poziomu 65 lat i uzależnienie momentu przejścia na świadczenie od prognoz dalszego trwania życia ustalanych co roku przez GUS" — podano w tekście. (jmk)

Foto: Bankier.pl
Źródło: / Businessinsider.com.pl / Gazetaprawna.pl /

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.