Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że cała Polska znajdzie się od soboty w strefie żółtej (z wyłączeniem miejsc, gdzie obowiązuje strefa czerwona), co oznacza powrót do szeregu obostrzeń dla obywateli. Z uwagi na wiele spekulacji i pojawiających się nieprawdziwych informacji na temat obostrzeń, przedstawiamy ich rzetelny wykaz.
Od 10 października wprowadzony ma być obowiązek zakrywania ust i nosa nie tylko dla osób przebywających na obszarze czerwonym, ale też żółtym, więc w praktyce w całej Polsce. Nakaz noszenia maseczek lub zakrywania ust i nosa obowiązuje w przestrzeniach publicznych – na zewnątrz poza budynkami (to powrót do tego obostrzenia), a także w placówkach handlowych, środkach komunikacji publicznej, urzędach, szkołach, uczelniach (to obostrzenie obowiązywało cały czas). Zwolnione z tego obowiązku będą jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność. Trudnością będzie na pewno pozyskanie takiego zaświadczenia przed 10 października, jeśli ktoś takowego nie posiadał.
Rozporządzenie zwalnia z obowiązku zakrywania ust i nosa jedynie na terenie lasów, w parkach, zieleńcach, ogrodach botanicznych, ogrodach zabytkowych, plażach i w innych miejscach o podobnym charakterze. Będzie można także odsłonić usta i nos na czas konsumpcji w lokalu gastronomicznym.
Ogłoszenie terenu żółtą strefą niesie za sobą więcej obostrzeń, oto one:
- Obowiązek zakrywania ust i nosa wszędzie w całej przestrzeni publicznej (poza terenami zielonymi, jak lasy, parki, zieleńce).
- W transporcie publicznym pojazd może przewozić tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich miejsc siedzących, albo połowa liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu, przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu co najmniej połowy miejsc siedzących niezajętych. Podróżujący muszą zakrywać usta i nos.
- Wydarzenia sportowe oraz kulturalne będą mogły się odbywać z 25-proc. ilością publiczności. Dotyczy to także kin, teatrów i sal koncertowych.
- W lokalu gastronomicznym może przebywać jedna osoba na cztery metry kwadratowe, klienci muszą zakrywać usta i nos do czasu zajęcia przez nich miejsc, przy których będą konsumować. Usta i nos musi zakrywać również obsługa.
- Utrzymany zostaje zakaz zgromadzeń powyżej 150 osób, odległość między poszczególnymi zgromadzeniami odbywającymi się w tym samym czasie nie może być mniejsza niż 100 metrów, a uczestnicy z zasłoniętymi ustami i nosami muszą pozostawać w odległości półtora metra od siebie.
- Uczestnictwo w wydarzeniach religijnych, jeśli odbywa się w budynku (miejscu kultu) niesie obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult, a jeśli wydarzenie odbywa się na zewnątrz, to uczestnicy muszą zachować półtora metra odległości lub zakrywać usta i nos, również z wyłączeniem osób sprawujących kult.
- W wesołych miasteczkach, parkach rozrywki, parkach rekreacyjnych może przebywać jedna osoba na 10 metrów kwadratowych.
- W siłowniach może przebywać jedna osoba na siedem metrów kwadratowych.
- Wesela i inne uroczystości rodzinne mogą się odbywać przy limicie 75 osób z wyjątkiem obsługi (te zmiany wchodzą w życie od 17 października). Dopuszcza się na takich uroczystościach nie zakrywanie ust i nosa.
- Inne imprezy, spotkania niezależnie od ich rodzaju mogą być organizowane przy limicie 100 osób uczestniczących z wyjątkiem obsługi.
- Kluby nocne i dyskoteki nadal mają zakaz prowadzenia działalności (ten zakaz obowiązywał już wcześniej).
M.S
Źródło: https://www.gazetaprawna.pl