Musimy wyciągnąć lekcję z bolesnych wydarzeń – w Katowicach zakończył się XV Europejski Kongres Gospodarczy

Musimy wyciągnąć lekcję z bolesnych wydarzeń – w Katowicach zakończył się XV Europejski Kongres Gospodarczy

„Nowa europejska gospodarka w nowym świecie” - tytuł sesji inaugurującej tegoroczny EKG uznać można za motto całego wydarzenia. Wśród jego głównych konkluzji znalazły się stwierdzenia, że odbudowa gospodarki, walka z inflacją, bezpieczeństwo energetyczne i żywnościowe to kluczowe cele, które należy osiągnąć w Europie.

11 tys. uczestników stacjonarnych i 7 tys. śledzących debaty online, ponad 1200. prelegentów i prawie 170 sesji tematycznych, 235. partnerów i sponsorów oraz 650. przedstawicieli mediów – to skala zakończonego XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

– Musimy zdywersyfikować nasze dostawy. Transformacja zielona i transformacja cyfrowa są naszym priorytetem, a wojna na Ukrainie potwierdziła nasze wybory. Fundusze, które są dostępne to 50 procent całego budżetu UE, 30 procent przeznaczonych zostanie na zieloną transformację i 20 procent na transformację cyfrową. Chcemy być liderem w gospodarce cyfrowej i zielonym ładzie, to będzie dodatkowo zachęta do tworzenia nowych miejsc pracy. Chcemy zapewnić komfortowe warunki życia dla naszych obywateli i to jest naszą zbiorową odpowiedzialnością – powiedział w Johannes Hahn, komisarz Unii Europejskiej ds. budżetu i administracji.

Wielka Brytania oraz Unia Europejska i Polska są dla siebie naturalnymi partnerami, to kolejny z wniosków płynących z debaty. – Wielka Brytania to bardzo atrakcyjny partner inwestycyjny. Widzimy, jak bardzo wiele się dzieje w zakresie transformacji energetycznej i rozwoju infrastruktury. Mamy do odegrania ważną rolę w odbudowie Ukrainy, będziemy w tym zakresie współpracować także z Polską – dodał z kolei Chris Barton, komisarz ds. handlu z Europą, Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

– Geopolityka wpływa na gospodarkę. Chcemy to przedyskutować. Przed nami staje ogromne wyzwanie, takie jak Zielony Ład. Cztery lata temu podjęto decyzję, że Zielony Ład to nasz wspólny cywilizacyjny europejski projekt. Teraz przyłączyły się do tego Stany Zjednoczone. Neutralność klimatyczna, gospodarka obiegu zamkniętego, bezpieczeństwo energetyczne to także nasze wyzwania. Kolejnymi problemami, z którymi mamy do czynienia na co dzień, są inflacja i łańcuchy dostaw. Ale najważniejsza jest obecnie agresja rosyjska na Ukrainę i przekonanie, abyśmy byli cały czas gotowi na pomoc – mówił Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, były przewodniczący PE oraz premier polskiego rządu.

Wokół zmian, które czekają Europę po zakończeniu wojny, skupiała swoje wypowiedzi Yuliia Svyrydenko, wicepremier, minister gospodarki Ukrainy. – Przyszły rozwój zależy od decyzji, które podejmujemy każdego dnia. Przyszłość świata zależy od losów wojny w Ukrainie. Od tego zależy również światowa gospodarka. Ukraina musi zwyciężyć, aby zabezpieczyć przyszłość Europy i całego wolnego świata. Zwycięstwo Rosji jest nie do zaakceptowania przez Ukrainę i Unię Europejską. Ukraina będzie musiała się podnieść z gruzów. Musimy zadbać o odporność gospodarczą, to zabezpieczy nasze interesy gospodarcze i dobrobyt naszych obywateli. Musimy dbać o rozwój zasobów ludzkich dla naszej gospodarki. Musimy dbać o bezpieczeństwo i niezależność energetyczną, w tym o odpowiednie instalacje do magazynowania gazu i żeby zwiększyć eksport do UE. Możemy być gwarantem bezpieczeństwa energetycznego.

Sytuacji geopolitycznej całej Europy, ale także przyszłości Ukrainy, dotyczyły poświęcone jej kongresowe debaty. – Niewielu było takich, którzy wierzyli, że Ukraina jest w stanie przetrwać ten rodzaj agresji, tymczasem dzisiaj mówimy już o ponad 400. dniu wojny – mówił były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski w czasie rozmowy z Petro Poroszenką, przewodniczącym partii „Europejska Solidarność”, byłym prezydentem Ukrainy. Kwaśniewski wskazywał też, co jest w jego opinii konieczne, by Ukraina wygrała wojnę z Rosją. Poroszenko natomiast podkreślał, że Polska pomogła ocalić wiele istnień ukraińskich.

Podczas sesji „Firmy z Europy Centralnej w globalnej rywalizacji” mocno wybrzmiał głos biznesu. Menedżerowie firm dyskutowali o gospodarczej konkurencyjności i atutach rozwojowych regionu Europy Centralnej. Prezes KRUK Piotr Krupa wskazywał, że najważniejsza jest przedsiębiorczość. – To aktywo, które może nas wyróżnić, to najważniejsze aktywo w tej części Europy – przekonywał. Krzysztof Pawiński, prezes Grupy Maspex był z kolei zdania, że Europa Środkowo-Wschodnia to doskonałe miejsce do prowadzenia biznesu w branży spożywczej. – Nie znam drugiego miejsca na świecie, które ma taki dobry, probiznesowy profil rozwoju i takie momentum czasowe, w którym jesteśmy teraz. Głębia rynku i możliwość wyjścia na zewnątrz to te aspekty, które nam pomagały – mówił prezes Maspeksu.
– Wykonaliśmy ogromną pracę bez przewag technologicznych, ale dziś możemy, na przykładzie naszej grupy liczącej dziewięć zakładów produkcyjnych, wyposażyć zaangażowanych pracowników w najnowsze narzędzia technologiczne usprawniające produkcję czy procesy biznesowe – powiedział z kolei Dawid Jakubowicz, prezes Ciech.
– W naszej części Europy najważniejszy jest kapitał ludzki. Posiadanie możliwości, by iść do przodu, rozwijać się – stwierdził Aleksander Libera, dyrektor Bolta na Europę Środkowo- i Południowo-Wschodnią.

Podczas Kongresu nie mogło zabraknąć tematów skupionych wokół klimatu i tego, jak determinuje wyzwania i przemiany w gospodarce i energetyce. – Jeżeli popatrzymy na historię ludzkości i na to, co dominowało w naszych gospodarkach na przestrzeni wieków, to kraje wygrywające tymczasowy wyścig były tymi, które jako pierwsze decydowały się na radykalne kroki. Pierwsze odwierty do wydobycia ropy były polskie, a tego wyścigu nie wygraliśmy. Wcześniej, przed ropą, mieliśmy węgiel, którego Wielka Brytania była prekursorem i dzięki temu, że zastąpiła pracę ludzi pracą maszyn napędzanych tanim węglem, wygrała wyścig o globalną dominację. Teraz jesteśmy w podobnej sytuacji, czyli przechodzimy transformację, która ma spowodować, że zamiast używać paliw kopalnych, będziemy produkować zeroemisyjną energię i ona ma napędzać naszą gospodarkę – komentował Sebastian Jabłoński, prezes Respect Energy, podczas sesji ,,Transformacja sektora energii''.

O chmurze, Big Data, sztucznej inteligencji, adaptacji projektów do aktualnych realiów, a także m.in. o współpracy nauki z biznesem i cyberbezpieczeństwie rozmawiano m.in. podczas sesji „Technologie, innowacje, digitalizacja”. – Zadaję sobie pytanie, czy nowe technologie mogą być remedium na nowe wyzwania? – mówiła Dominika Bettman, dyrektor generalna Microsoft. Rozwijając pytanie stwierdziła, że firmy, które przygotowywały się do transformacji cyfryzacyjnej, lepiej przechodzą kolejne zmiany i wyzwania.

Przykładami innowacyjności technologicznej podzielił się Mourad Taoufiki, Country Manager, Amazon.pl. – Innowacja jest dla nas absolutnie kluczową zasadą działania. Przykładem poszukiwania odpowiedzi, która spełniła nasze potrzeby, a jednocześnie stała się jednym z najbardziej skutecznych produktów, stał się Amazon Cloud. Początkowo rozwijane narzędzie na użytek wewnętrzny firmy zostało zaoferowane innym.
– W bankowości istotna jest zdolność radzenia sobie w czasach zawirowań. Banki wpierają gospodarkę, dlatego technologia staje się niezbędna również jako narzędzia tworzenia zaufania do tych instytucji. Za tym idzie szybkość reagowania na to, co dzieje się w kolejnych branżach, z którymi banki współpracują i w tym leży zadanie technologii – komentowała Ewa Łuniewska, wiceprezes ING Banku Śląskiego.

Do Katowic przyjechał premier Mateusz Morawiecki, który ogłosił inwestycję Microsoftu w rozwój Polskiej Doliny Cyfrowej, o wartości 1 mld dolarów. – Polska może przyczynić się do czwartej rewolucji przemysłowej, rewolucji cyfrowej – powiedział. – Jesteśmy magnesem dla inwestycji amerykańskich. Nie tylko przemysłowych, zbrojeniowych, samochodowych, ale mamy też potężne inwestycje w przemysł informatyczny, który staje się na naszych oczach kolejną wielką kompetencją i miejscem pracy. W Katowicach ulokowane będzie centrum informatyczne, część budowy baz danych Komisji Nadzoru Finansowego. Chcemy, aby Polska była w awangardzie państw, które rozwijają technologie chmurowe na całym świecie.

Zdaniem Ralpha Hauptera, prezesa Microsoft na Europę, Bliski Wschód i Afrykę, to technologia przyciągająca do kraju globalnych inwestorów, pozwalająca wykorzystywać najnowsze możliwości sztucznej inteligencji w wielu wariantach. Mówił także, że to kolejny krok w realizacji kompleksowego planu inwestycyjnego dla Polski, przypadający w 30-lecie obecności Microsoftu w Polsce. Centrum chmurowe zapewni najwyższe standardy bezpieczeństwa, prywatności i zgodną z przepisami możliwość przechowywania danych w kraju. – Uruchomimy wart 700 mln euro program pożyczkowy dla wszystkich firm, które będą zainteresowane transformacją chmurową – zapowiedział minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Kluczem do przygotowania tytułów prawie 170 sesji w ramach tegorocznego Kongresu było wyjście od pięciu głównych nurtów tematycznych: układ geopolityczny, podyktowany między innymi toczącą się w Europie wojną; przyszłość i odbudowa walczącej z agresją rosyjską Ukrainy; zielona transformacja gospodarki; transformacja sektora energii oraz postępująca rewolucja technologiczna.

Źródło: materiały prasowe Europejskiego Kongresu Gospodarczego (European Economic Congress – EEC) / Grupa PTWP /Imago PR

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.