Geopolityka i sytuacja Europy w cieniu wojny, przyszłość Ukrainy, kwestie klimatyczne, transformacja energetyki i cyfryzacja to główne zagadnienia, wokół których koncentruje się tegoroczna edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który od poniedziałku (24.04) trwa w Katowicach. Wśród prelegentów są unijni komisarze, polscy i zagraniczni politycy, a przede wszystkim przedstawiciele biznesu.
– Geopolityka wpływa na gospodarkę. Chcemy to przedyskutować. Przed nami ogromne wyzwania, takie jak Zielony Ład. Cztery lata temu podjęto decyzję, że to nasz wspólny cywilizacyjny europejski projekt. Teraz przyłączyły się do tego Stany Zjednoczone. Neutralność klimatyczna, gospodarka obiegu zamkniętego, bezpieczeństwo energetyczne to także nasze wyzwania. Kolejnymi problemami, z którymi mamy do czynienia na co dzień, są inflacja i łańcuchy dostaw. Ale najważniejsza jest obecnie agresja rosyjska na Ukrainę i przekonanie, abyśmy byli cały czas gotowi na pomoc – mówił Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012, premier polskiego rządu w latach 1997-2001 i przewodniczący Rady EEC, moderując sesję inauguracyjną.
Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski, zwrócił uwagę na wyzwania, które narzuca nam szybko zmieniająca się w ostatnich latach rzeczywistość. - Ostatnie lata doprowadziły do tego, że żyjemy w nowym świecie, nowej rzeczywistości i wyzwaniach, które należy czym prędzej podjąć. Jednym z nich jest kwestia bezpieczeństwa: narodowego – wspólnoty narodu, gospodarczego, zdrowotnego, energetycznego, bezpieczeństwa cyfrowego. Kwestie bezpieczeństwa są kluczowe, ale elementem spójnym jest godność człowieka – podkreślił Jarosław Wieczorek.
Uczestnicy XV edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego rozmawiają o konkurencyjności i odporności europejskiej gospodarki oraz transformacji sektora energii, w której kwestia uniezależnienia się od importu paliw i surowców nabrała w ostatnim czasie wielkiej wagi. Dwa ważne nurty tematyczne tworzą trendy transformacji – zielonej, ukierunkowanej na zrównoważoną i odpowiedzialną wobec przyszłości gospodarkę oraz tę cyfrową, z którą wiążą się szanse, ale także zagrożenia.
W programie obecny jest oczywiście temat wojny na Ukrainie i jej wszechstronnego wsparcia. Solidarności z krajem, który walczy o wartości wolnego świata, towarzyszy dyskusja o przygotowaniach do odbudowy Ukrainy ze zniszczeń.
Wokół zmian, które czekają Europę po zakończeniu wojny, skupiała swoje wypowiedzi Julia Svyrydenko, Wicepremier Ukrainy, minister gospodarki. – Przyszły rozwój zależy od decyzji, które podejmujemy każdego dnia. Przyszłość świata zależy od losów wojny w Ukrainie. Od tego zależy również światowa gospodarka. Ukraina musi zwyciężyć, aby zabezpieczyć przyszłość Europy i całego wolnego świata. Zwycięstwo Rosji jest nie do zaakceptowania przez Ukrainę i Unię Europejską. Mamy nadzieję, że Ukraina jak najszybciej stanie się członkiem UE i będzie częścią jednolitego, unijnego rynku. UE jest chyba naszym najważniejszym partnerem gospodarczym. Współpraca z UE pomaga Ukrainie przetrwać, ważne, żeby ta współpraca układała się dobrze w przyszłości.
– Musimy reagować na sytuacje, które się pojawiają. W czasie COVID19 z dnia na dzień zapadły decyzje, w wyniku których w perspektywie kilku miesięcy wydaliśmy ok. 200 mld zł, żeby utrzymać miejsca pracy. Dziś mamy tego efekt, drugie najniższe bezrobocie w UE – powiedział Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.
Podczas panelu „Łańcuchy dostaw i logistyka w nowych realiach” Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury, podkreślił, że Polska ma ambicje nie tylko realizować swoje zobowiązania w ramach rozwoju europejskich sieci transportowych w ramach TEN-T, ale także odpowiedzieć na wyzwania, które wynikają z agresji Rosji na Ukrainę. Minister podkreślił, że jeśli chodzi o realizację TEN-T do 2030 r., to „jesteśmy mocno zaawansowani”.
Teraz należy się skupiać na projektach, które jeszcze kilka lat temu – jak powiedział minister – budziły uśmiech na twarzy. – W to wpisuje się szlak Trójmorza, który wymaga olbrzymich nakładów finansowych. Wyzwania, które otwiera sytuacja na Ukrainie, to szlak Trójmorza, szlak Via Carpatia wraz z jego odnogami. To konieczność realizacji nie tylko VIa Carpatii, ale Rail Carpatia, w porozumieniu z Rumunią i Litwą i Słowakami – Rail-2-Sea, bardzo ważnego szlaku kolejowego, który uaktywni kierunki transportowe północ-południe. To wyzwania, które stoją przed nami.
O ustawie o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta mówił podczas sesji poświęconej finansowaniu systemu ochrony zdrowia Adam Niedzielski, minister zdrowia.
– W nowej wersji ustawa o jakości skupi się przede wszystkim na tym, żeby mieć podstawy prawne do płacenia za jakość, do jej mierzenia i rozliczania przez NFZ. To jest temat, którego nie mogę odpuścić, bo jest zbyt ważny dla pacjentów - przyznał minister zdrowia – Postawiliśmy gwarancję dla wynagrodzeń medyków. Teraz pacjenci muszą poczuć, że są beneficjentami tej zmiany – mówił Adam Niedzielski.
Podczas sesji „W kierunku zielonej gospodarki” Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska w latach 2019-2021 wskazał, że mamy do czynienia z gwałtowną zmianą, jeśli chodzi o technologie wytwarzania energii. To pochodna rozwoju technologii, ale i działań w kierunku ekologii.
Szef Veolii w Polsce Frédéric Faroche na pytanie, czy wojna na Ukranie nie zatrzymała marszu w kierunku zielonej gospodarki, odpowiedział, że trochę ją spowolniła, ale jednak nie zatrzymała. Rok temu obawy były większe, nasze działania oszczędnościowe przyniosły jednak efekty dodał.
Podczas pierwszego dnia Kongresu uczestnicy mogli wziąć udział również w sesjach dotyczących m.in.: globalnej rywalizacji firm z Europy Centralnej, siły ukraińskich kobiet, transformacji sektora energii, zielonych miast i regionów, sztucznej inteligencji, metaverse, cyberzagrożeń i cyberbezpieczeństwa.
Tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy, to blisko 170 sesji z udziałem ponad 1,2 tys. prelegentów i blisko 11 tys. uczestników. Kongres trwa do środy, 26.04.
Źródło: Grupa PTWP / Imago PR / inf. wł.