BP

Fotowoltaika – energia przyszłości

esoleo1.jpg

Rozmowa z Krzysztofem Dziaduszyńskim, Członkiem Zarządu w spółce ESOLEO, będącej częścią Grupy Cyfrowy Polsat

Dlaczego tematyka energii odnawialnej jest tak bardzo popularna?

Moim zdaniem, wbrew pozorom, nie z powodu ekologii, tylko dlatego, że stała się po prostu opłacalna. Oczywiście ważna jest także dbałość o środowisko, a co za tym idzie odpowiedzialność za przyszłe pokolenia. Działam w tej branży od ponad 20 lat, więc widziałem jak zmieniało się podejście do tej kwestii na przestrzeni dwóch dekad. Na początku było zaciekawienie, a ludzie świadomi, którzy inwestowali w fotowoltaikę, żeby chronić środowisko, stanowili ledwie parę procent. Od kilku lat systematycznie wzrastające ceny energii elektrycznej spowodowały, że korzystanie z energii odnawialnej jest przede wszystkim opłacalne. Realizacja instalacji fotowoltaicznych zgodnie z prawem i według odpowiednich norm jakościowych pozwala zarówno wykonawcy, jak i właścicielowi spać spokojnie. To inwestycja na wiele lat. Dzisiaj na rynku jest bardzo dużo firm, które zajmują się mikroenergetyką odnawialną, czyli instalacjami prosumenckimi. Niestety trzeba bardzo uważać, bo takie programy jak „Mój prąd” czy ulga termomodernizacyjna sprawiają, że dzisiaj fotowoltaikę chce montować każdy, niekoniecznie fachowiec z uprawnieniami. Pamiętajmy, że są to urządzenia, które mają służyć użytkownikom przez kilkadziesiąt lat. Najstarsza elektrownia słoneczna w Europie ma już ponad 45 lat, nadal pracuje i ma bardzo wysoką sprawność. Istotna jest więc jakość komponentów, których użyjemy, ale również samo wykonanie takiej elektrowni. Są to dwa bardzo ważne elementy, które pozwolą nam się cieszyć instalacją fotowoltaiczną przez wiele lat.

ESOLEO jest stosunkowo młodym brandem na rynku, a właśnie otrzymała prestiżowy tytuł Dobra Marka - Jakość, Zaufanie, Renoma. W czym tkwi klucz do sukcesu?

Trzeba pamiętać, że ESOLEO to część Grupy Cyfrowy Polsat, a to marka obecna w domach Polaków od 28 lat. Bycie jej częścią zobowiązuje nas do utrzymywania najwyższej jakości. Markę budują ludzie, którzy zdobywali doświadczenie przez wiele lat i takie wyróżnienia z pewnością im w tym pomagają. Tworzymy brand godny zaufania, stąd też nasza ciągła praca nad uatrakcyjnieniem oferty. To nie tylko same komponenty i wyszukiwanie najlepszych elementów technologicznych i technicznych, ale również kompleksowa obsługa.

Rynek fotowoltaiki w Polsce staje się coraz bardziej konkurencyjny. Dlaczego warto wybrać właśnie ESOLEO?

Głównym zamysłem ESOLEO jest odchodzenie od konwencjonalnych źródeł energii na rzecz takich rozwiązań, jak energetyka prosumencka, duże farmy fotowoltaiczne i wiatrowe,. W październiku 2020 r. podpisaliśmy umowę z ZE PAK S.A. na budowę farmy w Brudzewie. Będzie to nasz „okręt flagowy” pokazujący, że w Polsce można realizować z powodzeniem ogromne inwestycje w fotowoltaikę. To projekt realizowany na powierzchni ponad 100 ha, wykorzystujący 150 tys. modułów fotowoltaicznych, czyli przeogromna fabryka, która będzie produkowała prawie 70 GWh rocznie, a jest to energia wystarczająca do zasilenia ok. 20 tys. jednorodzinnych domów.

Jakie są główne założenia Państwa nowej oferty?

Naszą najnowszą propozycję handlową realizujemy razem ze spółką siostrą, czyli Polkomtelem, który posiada koncesję na obrót energią i sprzedaje ją do klientów końcowych, czyli konsumentów. Obecnie prosument, który oddaje nadwyżki wyprodukowanej energii do sieci, może odebrać z niej z powrotem maksymalnie 80 proc. Zakład energetyczny pobiera nawet 20 proc. za jej przechowanie. My, przygotowaliśmy ofertę „100% Twojej Energii.”, której nie ma nikt na rynku. Przy zakupie instalacji ESOLEO oraz przenosząc prąd do Plusa, klient nie traci wyprodukowanej i oddanej do sieci energii. Wszystko dostaje z powrotem, a to rewolucja na rynku. Na razie dotyczy to tylko klientów indywidualnych z instalacją o mocy do 10 kWp. Największym benefitem dla klienta jest to, że nie musi kupować większej – przewymiarowanej instalacji – jak jest zmuszony u wszystkich innych dostawców fotowoltaiki. W tym roku chcemy wprowadzić również magazyny energii, które pozwolą zabezpieczyć się przed brakiem energii elektrycznej w sieci. Dodatkowo pracujemy nad wprowadzeniem ładowarek do samochodów elektrycznych, które są coraz bardziej są popularne.


Rozmawiała Agnieszka Kluska

 

 

 

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.