Liczba Polaków prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą przekroczyła 2 mln osób. Praktycznie nie mają oni obowiązku wykonywania okresowych badań z zakresu medycyny pracy. Muszą oni pamiętać o profilaktyce zdrowotnej - mówi Justyna Mieszalska, prezes Centrum Medycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Pojawił się pomysł, by badania w ramach programu Profilaktyka 40 PLUS były obowiązkowe. Czy może to, przynajmniej w pewnym stopniu, rozwiązać problem?
Na pewno tak. Przynajmniej w grupie osób po czterdziestce. Zajęci codziennymi obowiązkami, mogą o profilaktyce nie pamiętać, dlatego obowiązkowe badania w ramach programu są szansą, by w ten sposób zostali zobowiązani do troski o swoje zdrowie. Program pozwala na bezpłatne wykonanie badań diagnostycznych. Są to pakiety kierowane oddzielnie do kobiet i do mężczyzn oraz pakiet wspólny.
Czy przepisy zwalniające z obowiązku okresowych badań dotyczą tylko prowadzących ten rodzaj działalności gospodarczej?
Badań z zakresu medycyny pracy nie muszą wykonywać również ci, którzy w prowadzeniu firmy pomagają, ale nie są pracownikami. Mogą to być osoby najbliżej spokrewnione, np. mąż, żona, dzieci, rodzice. Widzimy zatem, że grupa osób nieobjętych obowiązkowymi badaniami znacząco się rozszerza.
Czy wobec tej grupy pracodawców są jakieś wyjątki?
Tak. Państwowa Inspekcja Pracy wymaga badań z zakresu medycyny pracy wobec osób, mających np. codzienny kontakt z żywnością albo bezpośrednio z klientami, czyli fryzjerów, kosmetyczek czy prowadzących sklepy.
Rozmawiała Joanna Jakoweńko
Więcej informacji o badaniach z zakresu medycyny pracy https://cmwum.pl/medycyna-pracy/