CSL Sp. z o.o. jest polską firmą spedycyjną z siedzibą w Szczecinie. Spółka angażuje się w liczne inicjatywy prospołeczne, co zostało docenione przez Kapitułę programu Liderzy Społecznej Odpowiedzialności 2020, która uhonorowała firmę tytułem Laureata aż w dwóch kategoriach: Dobra Firma i Dobry Pracodawca.
O sukcesie spółki, jej strategii i zaangażowaniu w działania na rzecz lokalnej społeczności rozmowa z Laurą Hołowacz, Prezes Zarządu CSL Sp. z o.o.
Czym konkretnie zajmuje się Państwa przedsiębiorstwo?
Mamy bardzo szeroki wachlarz usług. Zajmujemy się spedycją morską, lądową, a nawet lotniczą. Ponadto oferujemy usługi w zakresie magazynowania towarów, ubezpieczeń oraz agencji celnej. Odbiorcami naszych usług są klienci z całego kraju, Europy i świata.
Na rynku jest wiele firm o podobnym spektrum działalności. Jak udało się Państwu przetrwać i osiągnąć sukces?
Mamy szczęście do ludzi. Poznaliśmy osoby, które odpowiednio nas poprowadziły w kierunku rozwoju firmy. Ponadto, jesteśmy konsekwentni i trzymamy się strategii obranej już na samym początku, którą jest rozwój jakości świadczonych usług. Nie kopiujemy nikogo, podążamy własnymi ścieżkami. Bardzo ważne jest dla nas budowanie dobrych relacji z innymi – zarówno z naszymi partnerami biznesowymi, jak i z pracownikami. Mamy świetny zespół, bardzo kreatywnych ludzi, którzy często sami podejmują różne inicjatywy, nie tylko zawodowe, ale i społeczne. Przy tej okazji warto zaznaczyć, że część naszych pracowników stanowią absolwenci Akademii Morskiej ze Szczecina, którzy po skończeniu nauki i odbyciu u nas stażu zostali zatrudnieni w CSL-u. Staramy się także budować jakość pracy w zakresie szkolenia do zawodu, a naszym stażystom dajemy wiedzę praktyczną w zakresie przygotowania do wykonywanej pracy.
W swojej działaności nie zapominają Państwo również o działaniach na rzecz lokalnej społeczności.
W 2012 r. postanowiliśmy kupić zabytkowy budynek Starej Rzeźni na szczecińskiej wyspie Łasztownia, zmodernizować go i zaadoptować jako siedzibę firmy. Ponieważ jesteśmy bardzo głęboko zakorzenieni w tutejszej kulturze, niemal od razu podjęliśmy decyzję o utworzeniu na tym obszarze Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. To szczególne miejsce o wyjątkowym klimacie, którego celem jest promowanie i rozpowszechnianie przedsięwzięć kulturalnych, edukacyjnych oraz morskich związanych z naszym miastem. Mamy wiele zaprzyjaźnionych osób, którym udostępniamy nasz obiekt do spotkań autorskich z lokalną społecznością – bo Szczecin tworzą ludzie. Są to m.in. Monika Szwaja, pisarka i dziennikarka telewizyjna, Monika Dyker-Woźniak, Prezes Stowarzyszenia Progressum, Anna Neugebauer, z pochodzenia Górnoślązaczka, organizatorka „Saloniku u Anny” czy prof. Jacek Rudnicki, lekarz pediatra, który prowadzi wykłady z zakresu nowoczesnej medycyny. Należy również wspomnieć o Włodziemierzu Grycnerze, Kapitanie Żeglugi Wielkiej i Komandorze Flisu Odrzańskiego, którzy jest inicjatorem Skweru Kapitanów mieszczącego się na terenie Starej Rzeźni oraz o zespole Filipinki, który w zeszłym roku obchodził u nas jubileusz 60-lecia swojego istnienia. W styczniu tego roku na terenie naszego Centrum odbył się koncert z okazji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Mając na uwadze obecną sytuację związaną z pandemią, nie zapominamy również o potrzebach innych. Przekazaliśmy środki higieniczne oraz pieniądze na zakup rezpiratora dla Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie, środki higieniczne dla Domu Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej, wsparliśmy także FundacjęTruckers Life w zakresie zakupu pakietów pomocowych.
Jakie jeszcze możliwości ma do zaoferowania Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia?
Zapraszamy wszystkich do współtworzenia razem z nami tego wyjątkowego miejsca. Bardzo chętnie udostępniamy je do realizacji różnych inicjatyw kulturalno-społecznych. Wynajmujemy także nasze pomieszczenia na różnego rodzaju konferencje, szkolenia czy imprezy okolicznościowe. Ponadto zapraszamy do restauracji Nowa Rzeźnia, gdzie można spróbować potraw inspirowanych historią tego miejsca. Zapraszamy również do odwiedzenia naszych stron internetowych www.mojalasztownia.pl i www.facebook.com/MojaLasztownia, gdzie można przeczytać o historii tego miejsca i o różnych, realizowanych na jego terenie inicjatywach społecznych.
Jakie plany rozwojowe ma CSL na najbliższy czas?
Chcemy wprowadzić nowe rozwiązania informatyczne dla klientów. Tym zajmuje się jedna z naszych spółek córek – CSL Inspire. Obecnie opracowaliśmy cztery takie produkty. Jednym z nich jest program CSL ERP3 – platforma, która ma służyć do komunikacji z klientami. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się w logistyce. Zaprezentowaliśmy je podczas targów Transport Logistics, gdzie spotkało się z dużym uznaniem.
Rozmawiała Zuzanna Pawełczyk