Od prawie pięciu dekad Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. z siedzibą w Bytomiu dostarcza ciepło dla mieszkańców Bytomia i Radzionkowa.
W ostatnich kilkunastu latach, dzięki otrzymanemu dofinansowaniu w ramach POIiŚ z Funduszu Spójności, firma stała się nowoczesnym przedsiębiorstwem ciepłowniczym. Od 2011 roku zbudowano ponad 500 indywidualnych węzłów cieplnych oraz zmodernizowano lub zbudowano ok. 67 km sieci ciepłowniczych. Korzyści płynące z realizacji pięciu projektów to: uniknięte emisje CO2 ok. 12 754 Mg/rok – jest to 6 300 ton niespalonego węgla, zmniejszenie emisji pyłów ok. 48 Mg/rok – jest to równoważność likwidacji ponad 950 pieców węglowych oraz zmniejszenie zużycia energii o ok. 118 tys. GJ/rok – co umożliwiłoby użytkowanie 11 tys. samochodów elektrycznych w okresie 10 lat. W przyszłym roku (2023) zaplanowane jest zakończenie realizacji trzech projektów dotyczących likwidacji niskiej emisji i modernizacji istniejącej infrastruktury ciepłowniczej. Dzięki przeprowadzeniu wieloletnich inwestycji, nie tylko zwiększyła się niezawodność dostaw ciepła, ale również wyraźnie poprawiła się, odczuwalna przez mieszkańców, jakość powietrza w Bytomiu i w Radzionkowie.
W roku 2021 prezydent miasta Bytomia, przedstawiciele Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o., Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego oraz Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej SA podpisali porozumienie, na mocy którego został utworzony Klaster Innowacji Energetycznych w Bytomiu. Powstały Klaster, to porozumienie działających lokalnie podmiotów zajmujących się wytwarzaniem, dystrybucją, magazynowaniem i konsumpcją energii. Efektem współpracy będzie utworzenie samowystarczalnego systemu energetycznego.
Spółka realizując swoje zobowiązania w ramach Klastra, prowadzi działania proekologiczne wpisujące się w politykę oszczędności energetycznej oraz Społecznej Odpowiedzialności Biznesu. W ramach tych działań w bieżącym roku, PEC zabudował panele fotowoltaiczne, pozwalające na pokrycie większości zapotrzebowania na energię elektryczną w siedzibie Spółki. Całość instalacji zajmuje powierzchnię ok. 238 m2. Moc generatora wynosi 49,82 kWp. W ramach inwestycji zamontowanych zostało 106 modułów fotowoltaicznych oraz 5 falowników, które pozwalają na zmianę prądu stałego z generatora PV na prąd przemienny o parametrach prądu z sieci elektro-energetycznej.
PEC Sp. z o.o. z siedzibą w Bytomiu w roku 2021 wprowadziło do stosowania normę ISO 26000, w ramach której realizuje politykę Społecznej Odpowiedzialności Biznesu. Zgodnie z nią Spółka podejmuje działania dotyczące przede wszystkim trzech obszarów CSR: ładu organizacyjnego, społeczności lokalnych i środowiska naturalnego. Spółka prowadzi stały dialog z interesariuszami – m.in. z mieszkańcami Bytomia i Radzionkowa.
Stawiając na nowoczesne rozwiązania, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. z siedzibą w Bytomiu nie tylko dostosowuje się do wymagań rynku, ale również dzięki podejmowanym działaniom oszczędnościowym, stale optymalizuje swoje koszty.