Kielecka firma 4 ECO Sp. z o.o. zajmuje się pozyskiwaniem energii z naturalnych źródeł. W swojej ofercie posiada m.in. panele fotowoltaiczne, pompy ciepła i magazyny energii. Dużym zainteresowaniem cieszy się nowy produkt – termoizolacja PSCoat.
Rozmowa z Adrianem Obarskim, Prezesem Zarządu 4 ECO Sp. z o.o.
Jakie są główne cele i strategia rozwoju Państwa firmy w kontekście rynku energii odnawialnej, zwłaszcza fotowoltaiki?
Główną misją 4 ECO Sp. z o.o. jest promowanie zrównoważonego rozwoju poprzez dostarczanie wysokiej jakości rozwiązań fotowoltaicznych. Koncentrujemy się na rozszerzaniu obecności w kraju i ekspansji na rynek międzynarodowy. Naszym celem jest nie tylko działanie wśród lokalnej społeczności i budowa małych, przydomowych instalacji, ale także współpraca z sektorem przemysłowym oraz wykonawstwo dużych farm fotowoltaicznych. Wierzymy, że różnorodność naszych projektów pozwoli nam lepiej dostosować się do potrzeb rynku oraz przyczyni się do dalszego rozwoju branży energii odnawialnej. Widzimy ogromne możliwości wzrostu, zwłaszcza w odniesieniu do prowadzonej obecnie polityki energetycznej oraz rosnącej świadomości społecznej.
Jakie wyzwania widzi Pan dla firm branży fotowoltaicznej w najbliższych latach?
Jest ich bardzo wiele. Duży wpływ na rozwój i funkcjonowanie firm fotowoltaicznych mają modyfikacje w przepisach i polityce energetycznej. Przykładowo, zmiany w systemach wsparcia finansowego lub regulacje dotyczące instalacji mogą wpłynąć na rentowność projektów fotowoltaicznych. Szybkie postępy w zakresie tej technologii będą wymagać ciągłego dostosowywania się do nowych rozwiązań, aby utrzymać konkurencyjność. Inny problem to sprawa komponentów. Fotowoltaika korzysta z różnych surowców, takich jak krzem, tellur czy selen. Wzrost popytu na te materiały może prowadzić do zwiększonych kosztów produkcji oraz ryzyka niedoboru surowców. Firmy będą musiały monitorować i zarządzać ryzykiem związanym z dostępnością elementów montażowych. Wraz z rosnącą liczbą instalacji fotowoltaicznych pojawi się także wyzwanie związane z zarządzaniem odpadami pochodzącymi z demontażu lub utylizacji zużytych paneli słonecznych. Firmy będą musiały stosować skuteczne strategie recyklingu aby zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko.
Przy powszechnej dostępności do wiedzy i informacji związanych z tematem fotowoltaiki chyba niełatwo zadowolić obecnego klienta?
To prawda. Dzisiejszy konsument to osoba w większości dość świadoma, a więc wymagająca. Klienci oczekują, że instalacje fotowoltaiczne będą niezawodne i długotrwałe. Wkładamy wiele wysiłku, żeby zapewnić wysoką jakość zakładanych paneli słonecznych, inwerterów oraz innych komponentów używanych w naszych instalacjach. Dobieramy wykwalifikowanych monterów. Stale monitorujemy opinie klientów na temat swoich produktów i usług oraz staramy się reagować na nie w sposób konstruktywny. Jesteśmy przekonani, że takie działania przyczyniają się do utrzymania konkurencyjności i budowania zaufania klientów, co jest kluczowe dla długoterminowego sukcesu, nie tylko zresztą w tej branży.
W ubiegłym roku wprowadziliście Państwo na rynek nowe rozwiązanie. Co to takiego i na czym polega jego innowacyjność?
Tak, zostaliśmy autoryzowanym dystrybutorem powłok termoizolacyjnych PSCoat. To system izolacji przeznaczony do szerokiej ochrony budynków zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. W zimie zapobiega utracie ciepła, a latem zmniejsza nagrzanie ścian i dachów, co pozwala utrzymać niską temperaturę wewnątrz budynku. Technologia wykorzystuje mikrosfery kwarcowe z przestrzeniami próżniowymi. Wszystkie te rezultaty osiągane są bez konieczności stosowania tradycyjnych systemów izolacyjnych. 1 mm powłoki PSCoat zapewnia te same właściwości termoizolacyjne co 10 cm styropianu. Materiały są przyjazne dla środowiska, odporne na brud i wszelkie chemikalia.
Rozumiem zatem, że produkty PSCoat to termoizolacje nowej generacji. Gdzie znajdują swoje zastosowanie?
Ich wykorzystanie obejmuje obiekty budowlane wszystkich typów, począwszy od przemysłu, poprzez obiekty sakralne i rekreacyjne, domy jednorodzinne, bloki mieszkalne i kamienice. Powłoki PSCoat są niezastąpione przy renowacjach elewacji zabytkowych, gdyż pozwalają zachować oryginalny wygląd zdobionego budynku. Można pokrywać nimi różnego rodzaju tynki, a także metal, drewno, tworzywa sztuczne czy PCV. Nadają się zarówno do izolacji elewacji oraz dachów budynków, jak i przemysłowych rur czy zaworów.
Brzmi doskonale. Jak produkt został przyjęty przez rynek?
Produkt cieszy się ogromnym zainteresowaniem naszych klientów i to nie tylko w Polsce. W zeszłym roku mieliśmy okazję się o tym osobiście przekonać podczas targów w Grecji, gdzie wystawialiśmy się wspólnie z PAIH. Mamy już zainteresowanych potencjalnych partnerów z Hiszpanii, Serbii i Chorwacji.
Co uważa Pan za największy kapitał firmy 4 Eco Sp. z o.o.?
Zdecydowanie najcenniejszym zasobem przedsiębiorstwa będą zawsze ludzie. Mimo że poprzedni rok nie należał do najłatwiejszych, zakupiliśmy teren o powierzchni 5 ha, gdzie obecnie znajduje się nowa siedziba firmy wraz
z wszystkimi jej magazynami oraz pokazowym showroom’em. Wyszliśmy zwycięsko dzięki wysokim kompetencjom zawodowym, doświadczeniu i zaangażowaniu naszych pracowników. Bez ich wkładu osiągnięcie celów biznesowych i utrzymanie konkurencyjności firmy na rynku byłoby niemożliwe. Oczywiście, wspieramy kadrę poprzez stałą edukację, programy rozwoju zawodowego i tworzenie przyjaznego, inspirującego środowiska pracy. Jednak wszyscy wiemy, że najskuteczniejsza motywacja pochodzi od wewnątrz. I to cenimy najbardziej. Mamy też szczęście do przyciągania talentów. Jeszcze raz podkreślę: – ludzie są kluczowym czynnikiem sukcesu zarówno małych, jak i dużych firm. Są kluczowym czynnikiem sukcesu naszej firmy.
Rozmawiała Zuzanna Pawełczyk