Uroczyste obchody 15-lecia Klastra Obróbki Metali

Uroczyste obchody 15-lecia Klastra Obróbki Metali


4 grudnia 2007 roku 29 firm z regionu podpisało porozumienie o współpracy w ramach Klastra Obróbki Metali. Klaster od 15 lat animuje wiele wydarzeń związanych z przemysłem w regionie i kraju, jest partnerem ogromnej ilości projektów i realizatorem wielu pomysłów, na które innym brakuje odwagi. Czym jest Jak powstał I jak dziś realizuje swoją misję Klaster Obróbki Metali Zapraszamy do bliższego poznania naszej organizacji oraz planu obchodów Jubileuszu 15-lat działalności KOM.

Co to jest Klaster

Klaster jest skoncentrowaną grupą przedsiębiorstw pochodzących z tego samego lub pokrewnych sektorów, a także instytucji i organizacji, współpracujących ze sobą. Klaster Obróbki Metali to największy klaster branży metalowo-maszynowej w Polsce. Zrzesza 109 przedsiębiorstw oraz 23 partnerów strategicznych uczelnie, szkoły branżowe, instytucje otoczenia biznesu oraz władze samorządowe. Wśród członków klastra są krajowi liderzy branży metalowo-maszynowej. W grudniu br. Klaster Obróbki Metali obchodzi swoje 15-lecie. Klaster od 2007 roku tworzy przestrzeń do rozwoju przedsiębiorstw z branży. Białostocki Klaster 2015 roku posiada status Krajowego Klastra Kluczowego, czyli klastra o istotnym znaczeniu dla gospodarki kraju i wysokiej konkurencyjności międzynarodowej.

Jak wyglądał wzrost Klastra w ciągu ostatnich 15 lat

- Klaster w swoich początkach był inicjatywą 29 firm z regionu. Aktualnie to ponad 150 współpracujących ze sobą na co dzień podmiotów. Przez te 15 lat wydaliśmy kilkadziesiąt milionów euro na wsparcie przedsiębiorstw w zakresie internacjonalizacji, cyfryzacji procesów i działalności badawczo-rozwojowej. Dzięki wspólnym projektom, finansowanym ze środków unijnych, firmy z regionu mogą wyjeżdżać na targi krajowe i zagraniczne z 80% zwrotem poniesionych wydatków. W ramach projektów firmy z dofinansowaniem wyjechały na 243 imprezy targowe. Jednymi z ostatnich wspólnych wyjazdów były Targi Hannover Messe w Niemczech (czerwiec 2022), Targi ITM w Poznaniu (czerwiec 2022) oraz Targi Warsaw Industry Week w Nadarzynie (listopad 2022). – mówi Sebastian Rynkiewicz Prezes Zarządu Klastra Obróbki Metali.

Jubileusz 15 lat – 2 dni merytorycznych dyskusji

Obchody 15-lecia KOM rozpoczęły się na początku listopada 2022 roku, kiedy to specjalnie przygotowane stoisko Klastrowe miało swoją premierę podczas Targów Warsaw Industry Week w Nadarzynie. Huczną imprezę połączoną z panelami dyskusyjnymi i prezentacjami prelegentów zaplanowano na 4-5 grudnia 2022 roku. W Zamku Janów Podlaski spotykają się klastrowi przedsiębiorcy, partnerzy strategiczni oraz zaproszeni goście i sponsorzy wydarzenia. Okrągły jubileusz Klastra W agendzie przewidziano wystąpienia prelegentów, sponsorów oraz panele dyskusyjne z przedstawicielami uczelni wyższych - Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu w Białymstoku.  Nie zabraknie również miejsca na panele networkingowe oraz wymianę doświadczeń i dyskusję w kuluarach.

Patronat nad wydarzeniem objęły znamienite organizacje, które wspierają wydarzenie merytorycznie. Patronem Głównym wydarzenia jest Bank Gospodarstwa Krajowego. Pozostali Patroni wspierający wydarzenie to Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., MAK Ubezpieczenia, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Poza merytorycznymi wystąpieniami prelegentów zaplanowano również wystąpienie gościa specjalnego generała Romana Polko, który w swoim wystąpieniu pt. Zarządzanie w sytuacjach kryzysowych - rola szefa w trudnych czasach opowie o swoim spojrzeniu na funkcję lidera. Sponsorami wystąpienia gościa specjalnego są firmy uczestniczące w GZW PRO MALOW, PROMOTECH, KOTNIZ, PLUM, SAMASZ.

W wydarzeniu udział potwierdziło blisko 150 gości.

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.