BP

EBC nie zmienił stóp procentowych

EBC nie zmienił stóp procentowych

Stopy procentowe w strefie euro pozostaną bez zmian. Taką decyzję podjął w czwartek Europejski Bank Centralny (EBC). Okazała się ona zgodna z oczekiwaniami analityków - podał w informacji serwis Interia.pl.

Europejski Bank Centralny zdecydował w czwartek w sprawie stóp procentowych w strefie euro. Przed posiedzeniem Rady Prezesów EBC ekonomiści spodziewali się, że stopy w Eurolandzie pozostaną bez zmian. Sugerowali się m.in. sprawozdaniem z marcowego posiedzenia Rady - napisano w informacji.

"Z minutes wynika, że w ocenie Rady Prezesów dyskusja o obniżkach stóp byłaby na obecnym etapie przedwczesna, ale umacniają się argumenty za rozważeniem obniżek stóp procentowych. Odnotowano, że Rada będzie miała zdecydowanie więcej informacji w czerwcu, zwłaszcza w zakresie tempa wzrostu płac, co sugeruje, że pierwsze cięcie stóp najprawdopodobniej nastąpi właśnie w czerwcu" - wskazywali analitycy banku ING po publikacji sprawozdania – czytamy dalej.

Ekonomiści tego banku oczekiwali, że EBC na razie nie zdecyduje się na obniżkę stóp, ale za to na konferencji prasowej szefowa banku Christine Lagarde może zakomunikować, że jest na to szansa na kolejnym posiedzeniu - wskazano.

Podobnego rozwoju wydarzeń spodziewali się analitycy banku inwestycyjnego Saxo Bank. - Nasze prognozy, jeśli chodzi o EBC, to: główna stopa procentowa utrzymana na poziomie 4,5 proc. A podczas konferencji prasowej przygotowanie gruntu pod potencjalną obniżkę stóp procentowych w czerwcu - wskazywali w czwartek rano.

- Jeśli EBC wyprzedziłby Fed w obniżkach stóp procentowych, może to osłabić euro - dodawali w swoim komentarzu. Osłabienie wspólnej waluty mogłoby ich zdaniem wesprzeć sektor eksportowy europejskiej gospodarki.

EUR/PLN
4,2633  +0,07% ▲ akt.: 12.04.2024,  9:44

EUR/USD
1,0681 +0,00  -0,43% ▼ akt. 12.04.2024, 9:51

Opublikowane w środę dane poskutkowały umocnieniem kursu dolara. Oddaliły bowiem perspektywę w miarę szybkich obniżek stóp procentowych w największej gospodarce świata.
Z kolei dane o inflacji w strefie euro, które poznaliśmy na kilka dni przed decyzją Rady Prezesów EBC, okazały się nieco lepsze od konsensusu. Ceny w krajach posługujących się wspólną walutą wzrosły o 2,4 proc. w ujęciu rocznym wobec poziomu 2,6 proc. w lutym. Ekonomiści spodziewali się nieco wyższego odczytu - na poziomie 2,5 procent -  wskazano w podsumowaniu.

Foto: Miesięcznik Finansowy BANK //  stock.adobe.com / niphon
Źródło: Interia.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.