Czwartoklasiści otrzymają wyposażenie szkolne za prawie 3 tys. zł

 Czwartoklasiści otrzymają wyposażenie szkolne za prawie 3 tys. zł

W roku szkolnym 2023/24 czwartoklasiści ze szkół publicznych i niepublicznych otrzymają łącznie 394 346 laptopów. Na ich zakup przeznaczonych zostanie w tym roku ponad miliard zł. Jaki konkretnie sprzęt otrzymają uczniowie klas czwartych? I kto będzie jego faktycznym właścicielem? - wskazał serwis Gazetaprawna.pl

W 8 z 73 regionów wyłonieni zostali już dostawcy laptopów dla czwartoklasistów. W każdym z regionów wybrano oferenta proponującego najniższą cenę, która wahała się od 2939,70 zł do 2950,77 zł. Łączna wartość zakupionych laptopów to ponad 132 mln zł. – podano w treści

Jak mówił minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, zgodnie z procedurą, po podpisaniu umów wykonawczych, firmy mają maksymalnie 40 dni na dostarczenie komputerów do szkół - czytamy.

W zależności od regiony modele laptopów wyglądają następująco:
• Region sandomiersko-jędrzejowski – laptop: HP ProBook 440 G9
• Region siedlecki – laptop: Dell Latitude 3540
• Region suwalski – laptop: Dell Latitude 3540
• Region bydgosko-toruński – laptop: Acer TravelMate P2 TMP215-54
• Region chełmsko-zamojski – laptop: HP ProBook 440 G9
• Region radomski – laptop: Dell Latitude 3540
• Miasto Łódź – laptop: Dell Latitude 3540
• Region warszawski-zachodni – laptop: Dell Latitude 3540

Jak mówił o zakupie laptopów Janusz Cieszyński, są one kolejnym zastrzykiem nowych technologii po programach realizowanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Cyfryzacji w latach 2015-23.
- Wymogi współczesnej gospodarki są wyższe niż kiedyś i kompetencje cyfrowe nie są już opcją dla młodych ludzi wchodzących na rynek pracy – dodał minister cyfryzacji.

Co ważne, laptopy będą własnością rodziców czwartoklasistów i to rodzice będą decydować, w jakim zakresie czwartoklasiści będą z nich korzystać. Rodzice będą także stroną w umowie, na podstawie której sprzęt trafi do uczniów. Umowa będzie bowiem zawierana przez gminę lub szkołę właśnie z rodzicem ucznia – wskazano w podsumowaniu. (jmk)

Foto: Indor // Shutterstock
Źródło: Gazetaprawna.pl

 

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.