Advertisement

BP_2024

GUS podał ile zarabiają Polacy

  GUS podał ile zarabiają Polacy

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2023 roku wyniosło 8032,96 złotych brutto - poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). Oznacza to wzrost o 9,6 procent rok do roku. Analitycy spodziewali się wzrostu o ponad 11 procent.

Dane dotyczą przedsiębiorstw, w których liczba pracujących przekracza dziewięć osób – wyjaśnił serwis TVN24.pl

"W grudniu 2023 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wzrosło nominalnie w stosunku do listopada 2023 r. o 4,7 proc. (9,6 proc. rdr - red.). Wzrost ten spowodowany był m.in. wypłatami premii kwartalnych, rocznych i świątecznych, nagród rocznych, jubileuszowych, nagród z okazji Dnia Górnika, wypłat z tytułu przepracowanych godzin nadliczbowych, a także odpraw emerytalnych (które obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń)" - napisał GUS.

Największy nominalny wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w stosunku do poprzedniego miesiąca wystąpił w sekcji rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo (o 82,8 proc.) – wskazał serwis.

Najwyższą wartość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w grudniu 2023 r. podobnie jak w ubiegłym miesiącu odnotowano w sekcji górnictwo i wydobywanie (20 136,24 zł), a najniższą w sekcji Zakwaterowanie i gastronomia (5639,35 zł) – czytamy dalej.

"Słabszy wzrost płac za grudzień +9,6 proc. r/r vs poprzednio 11,8 proc. (ING 9,6 proc. r/r, konsensus 11,4 proc.). To efekt wcześniejszych wypłat premii (wybory), ale także firmy prywatne "zbierają amunicję" przed dużą podwyżką pensji minimalnej w styczniu. Płace wrócą do dwucyfrowych wzrostów w 24'" - napisali eksperci ING Banku Śląskiego.

"Potężne zaskoczenie w dół na dynamice płac w grudniu. Wynagrodzenia wzrosły o jedne 9,6 proc. r/r wobec oczekiwanych 11,6 proc. Skąd ta niespodzianka? Głównie z powodu przeszacowania przez analityków efektu premii rocznych. Dynamikę płac mocno ciągnął w dół niekorzystny układ dni roboczych (-2 r/r). Dzisiejszy odczyt wspiera nasze prognozy stopniowego wyhamowywania wzrostu wynagrodzeń na 2024 rok" - piszą natomiast ekonomiści Banku Pekao.
"W zatrudnieniu również niespodzianka – dynamika roczna odbiła do -0,1 proc. z -0,2 proc., a m/m zatrudnienie wzrosło, zamiast spaść. To pierwsza oznaka przełożenia poprawy nastrojów na rynku pracy na odbudowę tego wskaźnika. Prognozujemy, że ten trend będzie się utrzymywać" - podali analitycy banku. (jmk)

Foto: Portal Samorządowy // shutterstock
Źródło: TVN24.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.