Od 1 września zmiany w przyznawaniu 800 plus

Od 1 września zmiany w przyznawaniu 800 plus

Od 1 września zmieniają się zasady w przyznawaniu 800 plus. Nie każdy rodzic je otrzyma. Jakie warunki należy spełnić, by zachować świadczenie? – odpowiedzi udzielił serwis Gazetaprawna.pl

Od 1 września dzieci z Ukrainy będą musiały uczęszczać do polskiej szkoły. Ten obowiązek został połączony z otrzymaniem 800 plus. Zmianę w przepisach wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy – napisano w informacji.

Według raportu "Uczniowie uchodźczy z Ukrainy w polskim systemie edukacji", który sporządziło Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO),od około 20 tys. do około 150 tys. ukraińskich dzieci nie podjęło nauki w polskich szkołach - stwierdzono.

Paulina Chrostowska, starsza koordynatorka projektów edukacyjnych CEO, oceniła, że we wrześniu 2024 r. do klas w polskich szkołach dołączy 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci i wskazała na trudności, które mogą się pojawić -  wskazano dalej.

Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa – powiedziała Chrostowska w rozmowie z PAP.

Z danych raportu CEO wynika, że jest 298 tys. dzieci w wieku szkolnym w rejestrze PESEL UKR, na 155 tys. pobierane jest świadczenie 800 plus z ZUS, a liczba dzieci uczęszczających do polskich szkół wynosi 134 tys.

- Gdy od liczby dzieci, na które pobierane jest świadczenie 800 plus, odejmiemy liczbę ukraińskich uczniów w szkołach, to otrzymamy 21 tys. dzieci w wieku szkolnym, na które pobierane jest świadczenie, ale nie chodzą one do polskiej szkoły – tłumaczyła Chrostowska dla PAP.

– Najprawdopodobniej dzieci te – w najlepszym wypadku – są w ukraińskiej szkole online – dodała ekspertka.

Według koordynatorki projektów edukacyjnych najbardziej niepokojące mogą być sytuacje, kiedy uczniowie ukraińscy przebywają w Polsce, jednak nie korzystają ani z polskiego systemu oświaty, ani ze szkoły ukraińskiej online lub korzystają tylko w teorii, ale efektywnie nie są włączone w proces nauczania. Jak przyznała, brak kontaktu z rówieśnikami oraz wyłączenie dzieci z systemu nauczania spowodowane pandemią, a później eskalacją wojny mogą trwać już 4 lata - stwierdzono.

Nowe przepisy weszły w życie 1 lipca 2024 r., jednak zmienione zasady przyznawania 800 plus będą obowiązywały od czerwca 2025 r. (czyli nowego okresu rozliczeniowego) - wyjaśniono.

Według nowych ustaleń wypłata 800 plus będzie zależna od tego, czy dziecko realizuje obowiązek:
— rocznego przygotowania przedszkolnego,
— szkolny,
— nauki w przedszkolu lub szkole wchodzącej w skład polskiego systemu edukacji.

Poza wymogiem realizacji obowiązku edukacyjnego w polskiej szkole ZUS odmówi wypłaty świadczenia rodzicom również w następujących przypadkach:
— jeśli rodzic nie złoży wniosku o przedłużenie świadczenia na kolejny okres,
— w przypadku gdy dziecko uczęszcza do placówki zapewniającej pełne utrzymanie, również jeśli dziecko jest w rodzinie zastępczej, placówce szkolno-wychowawczej lub areszcie (wówczas środki ze świadczenia otrzymuje dana placówka)
— jeśli dziecko pobiera podobne świadczenie za granicą,
— jeśli małoletnie dziecko pobiera 800 plus na własnego potomka lub weszło w związek małżeński.   (jmk)

Foto: Gazeta.pl // Longfin Media/iStock
Źródło: Gazetaprawna.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.