Polskie firmy telekomunikacyjne zaczynają wyłączanie sieci 3G. Dla niektórych klientów może to oznaczać konieczność wymiany telefonów. W pierwszej kolejności powinny zainteresować się tym osoby związane umową z T-Mobile – podał portal Businessinsider.com.pl za serwisem wyborcza.biz.
Technologia nie stoi w miejscu i dotyczy to także naszych telefonów, które z czasem przekształciły się w smartfony. Gdy zaczęliśmy korzystać na nich z internetu, niezbędne było odpowiednie dostosowanie sieci – podał serwis.
Sieć 3G była pierwszą z powszechnym dostępem do internetu. Najpierw ruszyła w Japonii. Był rok 2001. System pozwalał na dostęp do internetu o prędkości wyższej niż stacjonarne łącza domowe. Do pełnego użytku weszła na samym początku XXI w., oferując szybkość transferu na poziomie 7,2 Mb/s. Po wielu unowocześnieniach pozwalała na pobieranie danych z prędkością nawet 42 Mb/s – czytamy w wyjasnieniu.
Z czasem sieć 3G zmieniła się w 4G (LTE), a dziś nowe modele często obsługują już 5G. Aby zrobić miejsce na szybszy sieci, operatorzy będą żegnać się z 3G. Dla kogo to problem? Przede wszystkim dla użytkowników starszych modeli telefonów, ale też nie zawsze – zauważył serwis.
"Wyłączenie sieci 3G dla większości użytkowników nie będzie odczuwalne, bo większość z nich jest już w zasięgu 4G, ale w niektórych przypadkach telefony mogą utracić możliwość korzystania z transferu danych lub zostanie on mocno ograniczony. Dotyczy to przede wszystkim starszych modeli" — pisze wyborcza.biz.
W niektórych przypadkach operator może zwrócić się do właściciela numeru o wymianę karty SIM na taką, która obsługuje 4G. Jednocześnie osoby, którym telefon służy tylko do dzwonienia czy wysyłania SMS-ów, a nie korzystania z internetu, mogą dalej go używać w oparciu o sieć 2G.
Jak podano w najgorszej sytuacji będą więc osoby, które mają starszy telefon (sprzed 2016 r.), ale jednocześnie korzystają w nim z internetu.
Z danych Orange z maja 2022 r. wynikało, że z 3G korzysta jedynie 3 proc. klientów.
Oto popularne telefony, które operują na sieci 3G [LISTA]
- Alcatel 3025X
- Apple iPhone 3G S
- Apple iPhone 5
- BlackBerry Curve 3G 9300
- HTC One Max
- Huawei Ascend P6
- LG Swift 2X
- Motorola RAZR
- Nokia Lumia 1020
- Nokia Lumia 1520
- Nokia 3310 3G
- Nokia 6121 classic
- Nokia 6220
- Nokia E63
- Nokia 5800
- Sagem MY600X, MY700X lub MY800X
- Samsung Galaxy Note II
- Samsung Galaxy S III
- Sony Xperia Z
- Sony Xperia U
Z danych, które zebrano, wynika, że najszybciej problemy mogą dotknąć właścicieli kart SIM z T-Mobile, bo cały proces wyłączania 3G ma się zakończyć w kwietniu 2023 r. W latach 2024-2025 chce tego dokonać Orange, a Plus i Play na razie konkretnych planów nie mają – czytamy dalej.
Jednocześnie, jak pisano wcześniej, coraz powszechniejsza w Polsce będzie sieć 5G. Już wkrótce odbędą się długo wyczekiwane aukcje w związku z wdrażaniem tej technologii. Odpowiedzialny za cyfryzację minister w KPRM Janusz Cieszyński podał, że rząd oczekuje blisko 2 mld zł wpływów z tego tytułu.
Cena wywoławcza każdego pasma to 450 mln zł, a zakończenie aukcji planowane jest na sierpień 2023 r. – podano w podsumowaniu. (jmk)
Foto: Wirtualne Media
Źródło: / Businessinsider.com.pl / Wyborcza.pl /