Polacy żyją dłużej

 Polacy żyją dłużej

Kobiety i mężczyźni w Polsce żyją coraz dłużej – wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny w raporcie "Trwanie życia w 2023 r.". A jak pod tym względem wypadamy na tle innych krajów? – podał w informacji serwis Radiozet.pl

Najnowszy raport opublikowany przez GUS pokazuje, że w 2023 r. przeciętne trwanie życia mężczyzn w Polsce wynosiło 74,7 roku, z kolei kobiet - 82 lata. Porównując te dane z 2022 r., można zauważyć, że wydłużyło się ono odpowiednio o 1,3 oraz 0,9 roku, a w odniesieniu do 1990 r. - było wyższe o 8,5 i 6,8 roku.

Jak przypominają eksperci, pandemia COVID-19 wpłynęła na znaczne skrócenie trwania życia Polaków w 2020 i 2021 r. - o 2,3 roku w przypadku mężczyzn oraz o 2,1 roku u kobiet w porównaniu z 2019 r. Rok później ta niekorzystna tendencja uległa jednak odwróceniu. Z kolei w 2013 r. wzrost trwania życia był jednym z najwyższych, jaki odnotowano w historii Polski – napisano w treści.

Jak podał PAP, w Polsce, podobnie jak w innych krajach wyższa umieralność dotyczy mężczyzn. Jednak skala tego zjawiska jest dużo większa w porównaniu z innymi krajami. Pod względem przeciętnego trwania ich życia Polska w 2023 r. zajmowała dopiero 28 miejsce na 34 państwa europejskie uwzględnione w analizie. Wyprzedziła jedynie Bułgarię, Serbię, Węgry, Rumunię oraz Łotwę i Litwę. W zestawieniu dotyczącym kobiet, była z kolei o cztery pozycje wyżej - wskazano.

Państwa europejskie, w których odnotowano najdłuższe trwanie życia mężczyzn to  Lichtenstein (83 lata), Szwajcaria (81,8 roku) oraz Szwecja (81,7 roku). Ostatnie miejsca zestawienia zajmują natomiast Łotwa (69,4 roku) oraz Bułgaria (70,6 roku). Z kolei kraje o najdłuższym przeciętnym trwaniu życia kobiet to Hiszpania (85,9 roku) oraz Szwajcaria (85,5 roku), a o najkrótszym - Bułgaria (77,9 roku) i Serbia (77,9 roku) – czytamy.

Jak dodali autorzy badania: "Wyższa umieralność wśród mężczyzn w Polsce w porównaniu do kobiet występuje w niemal wszystkich grupach wiekowych". Okazuje się, że główna przyczyna zgonów to schorzenia układu krążenia oraz nowotwory – stwierdzono dalej.

Według prognoz publikowanych przez Eurostat oraz ONZ opartych na analizach zmian, jakie zachodzą w świecie, przeciętne trwanie życia będzie wzrastać w większości krajów, w tym także w Polsce.
"Jedną z kluczowych przyczyn tego zjawiska było osiągnięcie istotnych postępów w zakresie profilaktyki i ochrony zdrowia. Szczególnie ważnym czynnikiem był również spadek wskaźnika umieralności niemowląt, który ma miejsce w przeważającej liczbie państw świata (również w Polsce)" – tłumaczyli eksperci.

Z pełną wersją raportu można zapoznać się na oficjalnej stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego – podano w podsumowaniu.     (jmk)

Foto: Polskie Radio Jedynka // Zoran Pucarevic/shutterstock
Źródło: / Radiozet.plPAP /

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.