Poliuretan to tworzywo sztuczne wynalezione przez niemieckiego chemika Otto Bayera w 1937 r. Od tamtego czasu mocno ewaluowało i znalazło zastosowanie w wielu branżach produkcyjnych. Jeżeli pomyślimy o poliuretanie, to kojarzy się on nam z komfortem i wygodą. Przeciętny człowiek ma kontakt z tym tworzywem przez minimum 70 proc. czasu w ciągu dnia. Dlaczego? Ponieważ materac, na którym śpimy, fotel w domu, fotel kierowcy, deska rozdzielcza w samochodzie, podeszwy butów, siodełka rowerowe wykonane są z pianki poliuretanowej.
Poliuretan to także komfort cieplny. Jest to materiał o najlepszych walorach izolacyjnych. 100 proc. lodówek, bojlerów jest zaizolowanych pianką poliuretanową. Od dziesiątek lat hale budowane są przy użyciu płyty warstwowej, a od niemal 20 lat piankę poliuretanową używa się do izolacji domów metodą natrysku.
Aby mogły powstać wszystkie te elementy, ktoś musi wyprodukować i dostarczyć chemiczne komponenty. Tym zajmują się firmy w branży nazywane potocznie „system hausami” czyli „domami”, w których tworzone są receptury, badane i produkowane komponenty do wytwarzania pianki poliuretanowej. ULTRAPUR jest właśnie takim „domem”, choć domu nie przypomina. Jest to nowoczesny, w pełni zautomatyzowany zakład produkcyjny ulokowany w Gnieźnie.
Uniwersalny poliuretan
dla funkcjonalnych rozwiązań
– Spółka ULTRAPUR powstała w 2014 roku i od samego początku funkcjonowania postawiliśmy na najwyższą jakość naszej oferty. Idea rozpoczęcia działalności w tej branży zrodziła się wraz z rosnącymi ekologicznymi tendencjami w zakresie efektywności energetycznej budynków. Nasze systemy poliuretanowe spełniają te wymogi – podkreśla Artur Papis, Prezes Zarządu ULTRAPUR Sp. z o.o., i dodaje: – W tym zakresie poliuretan jest materiałem około dwukrotnie bardziej skutecznym od innych materiałów izolacyjnych. Budynki ocieplone pianką poliuretanową zużywają około dwa razy mniej energii cieplnej, niż te, w których zastosowano inne rodzaje termoizolacji. Także z uwagi na czas i ekonomikę pracy (na przykład termoizolację poddasza o powierzchni 200 m2 można przeprowadzić w ciągu zaledwie kilku godzin) pianka poliuretanowa zdobywa coraz to większe grono zwolenników.
Najważniejszymi zaletami pianki poliuretanowej, oprócz jej właściwości izolacyjnych (współczynnik przenikania ciepła), są: wyjątkowa szczelność i nieprzewiewność (nie posiada tzw. mostków termicznych), łatwość oraz bezpieczeństwo zastosowania – nie pyli, nie emituje przykrego zapachu, nie posiada właściwości uczulających. Poliuretan aplikowany w formie piany wypełnia w sposób ciągły najdrobniejsze szczeliny i zagłębienia na dowolnej powierzchni budynku. Izolacje poliuretanowe wyróżnia także wyjątkowa trwałość i wieloletnia żywotność, bez zmian właściwości fizycznych.
Wszystkie systemy produkowane przez ULTRAPUR powstają w Polsce w oparciu o zaplecze technologiczne, które umożliwia wytworzenie i dostawę towaru do klienta w ekspresowym terminie do 3 dni roboczych. Wysokiej jakości systemy poliuretanowe spełniające wymagania klientów powstają przy ścisłej współpracy technologów z klientami.
Nowoczesny, w pełni automatyczny zakład produkcyjny zlokalizowany jest w Gnieźnie. Firma posiada dwa doskonale wyposażone laboratoria, a ponadto produkty są atestowane przez laboratoria zewnętrzne – Państwowego Zakładu Higieny oraz Instytutu Techniki Budowlanej.
We współpracy z wykonawcami, a także aby spełnić surowe normy europejskie, technolodzy firmy ULTRAPUR opracowali kilka rodzajów pianek do izolacji poszczególnych elementów domów: Ultrapol RG 03/10 pianka otwartokomórkowa do izolacji poddaszy, Ultrapol RG 03/35 pianka zamkniętokomórkowa do izolacji ścian, stropów i fundamentów, Ultrapol RG 05/55P pianka zamkniętokomórkowa do izolacji podłóg i fundamentów, a także Ultrapol RG 05/55 pianka zamkniętokomórkowa do izolacji dachów płaskich. Pianki te są ciągle ulepszane, a także, w zależności od potrzeb i oczekiwanych właściwości producent może dostosować odpowiednie rozwiązanie tak, aby produkt maksymalnie spełniał swoją funkcję.
ULTRAPUR, oprócz komponentów do wytwarzania pianki izolacyjnej, produkuje także chemiczne składniki komponenty poliuretanowe dla branży meblarskiej samochodowej i medycznej. Komponenty często są dobierane indywidualnie pod potrzeby klienta, tak aby produkt spełniał takie wymagania jakie ostateczny użytkownik jest w stanie docenić.
Na tej samej bazie, poprzez odpowiednie dobranie składników, ULTRAPUR produkuje również kleje poliuretanowe. Obecnie firma pracuje nad wprowadzeniem na rynek nowego kleju do ścieżek chodnikowych z kamienia do zastosowania na zewnątrz. – To rozwiązanie popularne w krajach południowych, ale jesteśmy pewni, że ten trend przyjdzie i do nas i zyska uznanie rodzimych użytkowników, którzy są bardzo otwarci na wszelkie nowinki w tym zakresie. A jako, że w naszą politykę jest wpisane podążanie za trendami, już teraz przygotowujemy się do zaspokojenia popytu. Mamy już przygotowaną linię technologiczną i ruszamy z produkcją – mówi Artur Papis.
Najwyższa Jakość
Quality International 2021
Produkowana przez ULTRAPUR dwuskładnikowa piana poliuretanowa do natryskowej izolacji poddaszy domów jednorodzinnych Ultrapol RG 03/10 zdobyła właśnie godło QI 2021. Posiada strukturę otwartokomórkową, dzięki czemu cechuje się niską gęstością i dużą wydajnością wypełnienia izolowanych powierzchni. Stanowi bardzo małe obciążenie konstrukcji budynku, a jednocześnie znacznie podnosi jego sprawność energetyczną i akustyczną. Struktura posiada dobrą przepuszczalność powietrza, dzięki czemu ściany mogą „oddychać”. – Pianka zachowuje niezmienne parametry przez długi czas użytkowania, nie wykazuje żadnej niebezpiecznej emisji związków organicznych i spełnia krajowe przepisy odnośnie stosowania wewnątrz pomieszczeń, w których przebywają ludzie – wymienia prezes Artur Papis.
Produkt ten powstaje w pełni zautomatyzowanym i przeznaczonym specjalnie dla tej produkcji 10-tonowym mieszalniku. Przeszedł szereg testów pod względem zgodności ze zharmonizowaną normą PN-EN 1435-1:2013-06. Posiada atest PZH i znak CE. Pianka jest dwuskładnikowa (składnik A i B) i pakowana w 200-litrowe, stalowe, lakierowane wewnątrz beczki.
Pianka Ultrapol RG 03/10 ma bardzo dobre parametry izolacyjne. Jest wiatroszczelna, a jednocześnie paroprzepuszczalna. Wyróżnia się dobrą przyczepnością. Klei się do wszystkich rodzajów podłoża: betonu, desek, krokwi, membrany. Można aplikować ją w kilku warstwach, które ściśle przylegają do siebie. Ogranicza to do minimum powstawanie pustych przestrzeni, co pozytywnie wpływa na skuteczność ocieplenia.
Klientami firmy ULTRAPUR są wyspecjalizowane firmy wykonawcze, posiadające maszyny do nakładania pianki, a także wiedzę odnośnie zasad BHP i metod nanoszenia pianki. – Nasze poliuretanowe pianki izolacyjne bronią się same i systematycznie zyskują coraz większe grono zwolenników, zarówno wśród właścicieli domów, jak i firm deweloperskich, budowlanych i remontowych. Nasze pianki są rekomendowane przez osoby, które je zastosowały, kolejnym potencjalnym użytkownikom, co jest dla nas największą satysfakcją i potwierdzeniem ich funkcjonalnych zalet. Rokrocznie musimy podwajać moce produkcyjne, aby zaspokoić zapotrzebowanie rynku – zaznacza prezes A. Papis.
Joanna Chrustek, Jacek Majewski
ULTRAPUR – lider w dociepleniach
Trwała i skuteczna izolacja premium na wiele lat, czyli:
• szybka i łatwa do zaaplikowania,
• szczelna, nieprzewiewna – bez mostków termicznych,
• niski współczynnik lambda,
• wnika w każdą szczelinę uszczelnianej powierzchni,
• nie pyli, nie uczula, nie wydziela nieprzyjemnego zapachu,
• wyjątkowa funkcjonalność, wieloletnia trwałość.