Kościan w sercu Wielkopolski

Kościan w sercu Wielkopolski

Kościan to malownicze miasto położone w rozwidleniu rzeki Obry w południowo-zachodnim obszarze województwa wielkopolskiego, na szlaku biegnącym miedzy Poznaniem i Wrocławiem.

Stolica powiatu licząca blisko 23 tysiące mieszkańców. To otwarte na wyzwania przyszłości miasto, szczycące się rozwiniętym handlem, usługami i przemysłem oraz rozbudowaną bazą dydaktyczną, kulturalną i rekreacyjną. Centrum miasta położone jest na wyspie otoczonej nadrzecznym bulwarem w kształcie serca. Zobaczyć w nim można zabytkowe świątynie, a w nich słynący cudami krucyfiks i ołtarz mający towarzyszyć królowi Janowi III Sobieskiemu podczas odsieczy Wiednia. Do spacerów zachęcają malownicze bulwary i park wzdłuż Kościańskiego Kanału Obry. Latem na miłośników aktywnego wypoczynku czeka miejska trasa kajakowa, a zimą sztuczne lodowisko. Przez cały rok zaprasza kryta pływalnia, z grotą solną i spa oraz wyjątkowa wieża ciśnień miesząca w sobie ścianki wspinaczkowe i jedyne na świecie obserwatorium astronomiczne z obrotowym dachem.

- Dlaczego zabytkowa Wieża Ciśnień jest taka wyjątkowa? Góruje nad miastem od przeszło wieku i stanowi jego rozpoznawalny symbol. Długo zastanawiano się nad tym jak zagospodarować wnętrze wieży. Ostatecznie powstał obiekt mieszczący ściany wspinaczkowe i prawdopodobnie jedyne na świecie obserwatorium astronomiczne, którego obrotowy dach nie jest kopułą, lecz pokrytym dachówką czteropołaciowym dachem namiotowym. Ściana wspinaczkowa w Wieży Ciśnień to jeden z najciekawszych obiektów tego typu w Polsce. W klimatycznych, zabytkowych wnętrzach można korzystać ze ścian wspinaczkowych o łącznej powierzchni 345 m2, wysokości ponad 18 metrów i 20 niezależnych drogach wspinaczkowych o różnych poziomach trudności. Znajdujące się w szczycie wieży obserwatorium astronomiczne wyposażone jest w teleskop, kamerę oraz komputery z oprogramowaniem do obserwacji nieba. Unikatowa konstrukcja szczytu wieży umożliwia pełen obrót czteropołaciowego dachu w czasie jednej minuty. Zachęcam do odwiedzin Kościana i wieży ciśnień – mówi Burmistrz Miasta Kościana Piotr Ruszkiewicz.

Oprócz unikatowej Wieży Ciśnień, Kościan może pochwalić się nową ciekawą inwestycją, a mianowicie jest to przedszkole wraz z punktem opieki dziennej, które spełnia wymagania standardu pasywnego. Na skalę europejską będzie to budynek wysokiej klasy. Rzadko spotyka się w Polsce, aby budynki użyteczności publicznej budowane były pasywnie. Obiekt posiada trzy kondygnacje. Na parterze ma znaleźć się punkt opieki dziennej dla dzieci do lat 3 i dwie sale na oddziały przedszkolne dla młodszych dzieci, szatnia z przeszklonym dziedzińcem, aula oddzielona przesuwną ścianą od sali teatralno-sportowej i zaplecze kuchenne. Na piętrze przewidziano cztery sale dla starszych przedszkolaków i pokój do zajęć terapeutycznych z wyjściem na taras. Na drugim piętrze będą znajdować się: pokój nauczycieli, administracja oraz pomieszczenia techniczne. W ramach inwestycji zagospodarowano również teren wokół obiektu.

- Jest to inwestycja na którą mieszkańcy czekali lata. Nie było łatwo, ale prace dobiegają końca. Od września tego roku dzieci będą mogły korzystać z nowego ekologicznego przedszkola i żłobka. Dlaczego wybraliśmy standard pasywny? Chcieliśmy ograniczyć rachunki za ogrzewanie i energię do minimum. Ogrzewanie i chłodzenie będzie dziesięciokrotnie tańsze w stosunku do tradycyjnych budynków. Dodatkowo wykorzystano pompy ciepła i panele fotowoltaiczne. To również dbałość o środowisko naturalne i zapewnienie komfortowych warunków dla dzieci – opowiada Burmistrz Miasta Kościana Piotr Ruszkiewicz.

Dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym Kościan realizuje szereg innych inwestycji priorytetowych dla miasta. Zrewitalizowany został Park Miejski, zagospodarowane tereny Kościańskiego Bulwaru, przebudowany i zagospodarowany teren Łazienek, gdzie stworzono nowe miejsca rekreacyjne. Sukcesywnie przeprowadzane są termomodernizacje budynków oświatowych. Rozbudowany został Kościański Ośrodek Kultury, który rozszerza swoją działalność kulturowo – edukacyjną, a na Placu Wolności powstała nowa przestrzeń o charakterze kulturalno-rekreacyjnym, dająca możliwość zaprezentowania wielu form kultury i sztuki poprzez wyodrębnienie stref funkcjonalno-przestrzennych. Centralną część placu zdobi multimedialna fontanna. Dobiegają końca również prace związane z przebudową Rynku i ulicy Wrocławskiej. Ratusz po gruntownym remoncie będzie dysponował  nowoczesną przestrzenią ekspozycyjną Muzeum Regionalnego oraz Centrum promocji i turystki regionu.

Miasto zyska nowy blask i miejsce spotkań lokalnej społeczności. Zapraszamy do Kościana w sercu Wielkopolski.

Urząd Miejski Kościana
Al. Kościuszki 22
64-000 Kościan
tel. 65 5121111
fax. 65 5122700
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.koscian.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.