Mają link do innowacyjnego biznesu

MAJĄ LINK DO INNOWACYJNEGO BIZNESU

Patrzymy na jednostkę - to jedna z przewodnich zasad filozofii tej firmy, która od ponad pół wieku opracowuje, produkuje i dystrybuuje innowacyjne czujniki, sterowniki i systemy do automatyki przemysłowej wykorzystywane na całym świecie. Mowa o spółce ifm electronic. Od 2012 coraz prężniej działa też polska jednostka przedsiębiorstwa – ifm ecolink z siedzibą w Opolu, której model zarządzania oparty jest między innymi o ideę patriotyzmu gospodarczego, a 8 na 10 pracowników to kobiety.

ifm ecolink Opole, wchodzi w skład międzynarodowej spółki ifm electronic gmbh. Jak mówią założyciele firmy - na początku była pasja, która stanowiła siłę napędową dla powstania biznesu i dążenia do bycia lepszym. Celem, który udało się zrealizować była produkcja i sprzedaż unikalnych czujników o wysokiej jakości i potwierdzonej niezawodności oraz oferowanie najwyższego poziomu obsługi zarówno dla klientów, jak i partnerów biznesowych. Ta wizja oraz świadomość, że jakość to znacznie więcej niż sam produkt, doprowadziła do powstania ifm w październiku 1969 roku. Od tego czasu, spółka opracowuje, produkuje i dystrybuuje czujniki, sterowniki i systemy do automatyki przemysłowej na cały świat.

 

Teraz Polska

Powstały w lipcu 2012 roku ifm ecolink należy do koncernu ifm electronic, zatrudniającego 7300 pracowników na całym świecie. Ponad pół tysiąca z nich znalazło angaż w polskim ifm ecolink, który ma siedzibę w stolicy województwa opolskiego. Więcej niż 80% osób zatrudnionych w przedsiębiorstwie pracuje na produkcji. Dystrybucja wytworzonych tu przedmiotów, systemów i rozwiązań mających swoje zastosowanie w wielu dziedzinach i gałęziach przemysłowych jest aktywnie prowadzona aż do 95 krajów na niemal wszystkich kontynentach naszego globu.


Innowacyjne produkty i nowoczesne rozwiązania świetnie sprawdziły się również w dobie pandemii koronawirusa wśród przedsiębiorstw korzystających z produktów opolskiego zakładu. Zastosowanie produktów ecolink w wielu sektorach miało wymierny wpływ na ograniczenie przestojów produkcji i osiągnięcie oszczędności w kosztach ponoszonych między innymi na pracę zdalną czy ograniczenie awaryjności. Miało to także wydatny udział w usprawnieniach wdrażanych w parkach maszyn.

Zakład produkcyjny, zatrudniający ponad 500 osób, nieustannie bardzo aktywnie się rozwija. Cały czas zatrudniamy kolejnych specjalistów, zarówno związanych z działaniami okołoprodukcyjnymi, jak i z naszym zespołem odpowiedzialnym za badania i rozwój – zaznacza Monika Ciborek-Sofinska, HR Manager ifm ecolink Opole.

 

Badania i rozwój

Obecnie w dziale badań i rozwoju zatrudnionych jest ponad 20 inżynierów. Rekrutacja wysoko wyspecjalizowanej kadry ciągle jednak trwa, poszukiwane są nowe talenty. – Dzięki temu, że nasz dział R&D obecnie ma mocną pozycję i nadal prężnie stawia na rozwój, możemy się poszczycić tym, iż zawsze staramy się być o krok przed naszą konkurencją. Za sprawą zespołowej pracy opracowujemy i oddajemy do produkcji wyłącznie wyroby zaprojektowane z uwzględnieniem najwyższych standardów i wyśrubowanych norm jakości – wyjaśnia Andrzej Durdyń, prezes zarządu ifm ecolink Opole.


Firma ifm ecolink w Opolu projektuje i wytwarza okablowanie przemysłowe oraz urządzenia komunikacyjne IO-Link Master i IO-Link Device, mające zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Zakład w Opolu produkuje również czujniki położenia oraz dodatkowe akcesoria wykorzystywane w technice łączeniowej w przemyśle. Firma posiada systemy zarządzania jakością i środowiskiem, realizując założenia certyfikatów ISO 9001:2008, ISO 14001:2004 czy ATEX.

Patrzymy na jednostkę - to jedna z przewodnich zasad filozofii firmy. – Oznacza to, że kładziemy duży nacisk na szkolenia i rozwój pracowników, wspierając te inicjatywy odpowiednimi nakładami finansowymi, a wdrażanie systemów jakości pomaga w funkcjonowaniu firmy w zgodzie z założeniami pozytywnego współgrania ze środowiskiem naturalnym i w bezpiecznych warunkach pracy. Chcemy stale być kreatywni i szukać innowacyjnych rozwiązań – dodaje Andrzej Durdyń.

 

Społeczna odpowiedzialność

ifm ecolink na polskim rynku w wymiarze lokalnym aktywnie uczestniczy w życiu społecznym, prowadząc odpowiedzialny biznes. Firma w całym regionie wspiera między innymi wybrane lokalne formy działalności kulturalnej, edukacyjnej i naukowej.

– Konsekwentnie realizujemy też tak zwaną politykę compliance, czyli odpowiedzialność i zgodność z zasadami etyki biznesu, działając w sposób przejrzysty i zgodny z przepisami prawa krajowego oraz międzynarodowego. Bardzo aktywnie rozwijamy współpracę z opolskimi uczelniami - szczególnie Politechniką Opolską, a także bierzemy udział w licznych projektach, które mają na celu promowanie i rozwój szkolnictwa zawodowego – podkreśla Andrzej Durdyń.

Dla wielu młodych ludzi i studentów z regionu jeszcze kilka lat temu brzmiało to jak marzenie, jednak w 2016 roku udało się w gmachu przy ulicy Północnej w Opolu i laboratoriach Politechniki Opolskiej otworzyć Centrum Badań i Rozwoju ifm ecolink. Dzięki wielostronnej umowie podpisanej przez władze miasta, województwa, uczelni i koncernu, firma zobowiązała się do dostarczenia maszyn, które są dokładną kopią urządzeń, na jakich potem mogą pracować absolwenci.


Biznes wartości

Co niespotykane w innych przedsiębiorstwach z branży przemysłowej – około 80% zatrudnionych w ecolink w Opolu stanowią kobiety, których średnia wieku nie przekracza 40 lat. To właśnie panie w tym przypadku budują więzi, pomagają sobie nawzajem niezależnie od zespołu czy działu, a ich współpraca przynosi wymierne korzyści w dobrej organizacji na zróżnicowanych i odpowiedzialnych stanowiskach pracy.

„ifm - close to you!” – to hasło, które sprawdza się nie tylko w codziennej pracy na rzecz produkcji i rozwoju, ale pozwala również na utrzymywanie pozytywnych relacji z klientami i stosowanie dobrych praktyk w sprzedaży i obsłudze posprzedażowej nowoczesnych systemów i rozwiązań. Zarządzający koncernem potwierdzają, że realizowanie części produkcji w Polsce było strzałem w dziesiątkę.

Przyjęty w przedsiębiorstwie model działalności compliance na każdym kroku zobowiązuje do przyjmowania określonych kryteriów funkcjonowania na wielu płaszczyznach. Szeroko zakrojony i stosowany system etyczny ecolink sprawia, że polska firma, mimo posiadania trwałych powiązań z międzynarodowym koncernem, może skupić się na fundamentalnym budowaniu wartości regionalnych i realizacji współdziałania z wieloma lokalnymi instytucjami na rzecz miejscowej społeczności oraz rozwoju całego regionu i jego mieszkańców.

 

Zespół ifm electronic i ifm ecolink

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Portal internetowy ForumBiznesu.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.