Najbardziej ekonomiczne ogrzewanie

Najbardziej ekonomiczne ogrzewanie

 

1,5 tony słomy daje tyle ciepła, ile ze spalenia tony węgla czy 500 litrów oleju. Przy obecnych cenach to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie (siedmiokrotnie tańsze od ogrzewania olejowego). Zakup kotła na słomę to inwestycja na lata, dlatego MetalERG (Oława, woj. dolnośląskie), wiodący polski producent kotłów i nagrzewnic EKOPAL, stawia na długowieczność i funkcjonalność swoich rozwiązań.

Słoma jest obecnie jednym z najpopularniejszych rodzajów biomasy wykorzystywanym jako odnawialne źródło energii. Powinna być przechowywana pod zadaszeniem, zabezpieczona przed zawilgoceniem, w postaci balotów okrągłych lub prostopadłościennych.

MetalERG w produkcji kotłów EKOPAL specjalizuje się od 1993 r. To rodzinna firma, działająca na rynku już od ponad 50 lat, początkowo w branży budowlano-remontowej, a później w przetwórstwie metali i tworzyw sztucznych. Od lat 90. domeną firmy jest produkcja kotłów na ekologiczne paliwa z biomasy, głównie słomę, ale również drewno, zrębki, wierzbę energetyczną, odpady włókiennicze, trociny. Urządzenia znajdują odbiorców nie tylko w Polsce, ale także praktycznie w całej Europie, jak i w Kazachstanie, Rosji, Chinach, USA i Kanadzie. Uzupełnieniem oferty są wydajne i ekonomiczne nagrzewnice powietrza. Firma jest również producentem światowej jakości medycznych zestawów do podawania tlenu oraz reaktora do termicznej utylizacji odpadów poubojowych.

MetalERG jest dziś średniej wielkości przedsiębiorstwem, zatrudniającym 150 osób, w tym wykwalifikowaną kadrę inżynierską. Firma dysponuje własnym biurem konstrukcyjnym. Posiada 25 patentów na swoje rozwiązania, a produkcja odbywa się zgodnie ze standardami Systemu Zarządzania Jakością EN ISO 9001:2000 oraz ISO 13485:2003 (wyroby medyczne).

EKOPAL to szereg kotłów wsadowych o mocach od 25 kW do 1,5 MW. Łącząc je w zespoły, można uzyskać moce do 5 MW. Kotły te są wykorzystywane zarówno do ogrzewania gospodarstw rolnych, ferm drobiu, chlewni, szklarni, suszarni zbóż, a odpowiedniej wielkości instalacja jest w stanie ogrzać kilka bloków wielorodzinnych, osiedle czy małą wieś. Obsługa kotłów jest maksymalnie uproszczona. Sterowniki w całości zarządzają procesem spalania wg zaprogramowanych parametrów, jak prędkość i warunki spalania. Całe wytworzone ciepło jest magazynowane w zbiorniku akumulacyjnym, dzięki któremu nie jest wymagana obsługa całodobowa. Dzięki temu zużycie słomy jest niskie i osiąga się doskonałe efekty ekonomiczne i ekologiczne. Inwestycja w nagrzewnice firmy MetalERG, podłączone do suszarni zbóż, zazwyczaj zwraca się już po 1-2 sezonach suszenia.

Dobrze dobrany kocioł na biomasę EKOPAL potrzebuje zaledwie 2-3 załadunków słomy na dobę, która spala się całkowicie, nie pozostawiając zbędnych odpadów (popiół może być wykorzystywany jako nawóz). Do ogrzania budynku o pow. 200 m2 potrzeba ok. 8 ton paliwa w okresie grzewczym. Najważniejszym czynnikiem przemawiającym za kotłami na słomę, pomijając fakt ekonomiczny, jest ekologia. Roślina do swojego wzrostu pobiera z otoczenia dwutlenek węgla. Podczas procesu jej spalania do atmosfery oddawana jest taka sama ilość dwutlenku węgla, co podczas jej wzrostu. Prosty rachunek matematyczny dowodzi o zerowym bilansie CO2.

Magdalena Tułecka, Jacek Majewski

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.