4 eko rozwiązania pozwalające na oszczędności w biurze

4 eko rozwiązania pozwalające na oszczędności w biurze

•    Oszczędności w budżecie i budowanie przewagi konkurencyjnej to główne korzyści związane z ekologicznym podejściem firm do biznesu – wynika z raportu Axpo Polska.
•    Sposobem na zmniejszenie kosztów w przedsiębiorstwie jest zmiana sprzedawcy energii – rachunki mogą być niższe nawet o 15%.
•    Podstawowymi eko rozwiązaniami przynoszącymi oszczędności w biurach jest digitalizacja procesów eliminująca zużycie papieru, podejście zero waste czy segregacja śmieci.

Powracając po opustoszałych przez pandemię biur, warto zastanowić się nad wprowadzaniem do nich eko rozwiązań. Sprzyjają one nie tylko wypełnianiu strategii CSR firmy. Działania na rzecz środowiska pozytywnie wpływają na morale pracowników, a także na relacje z klientami oraz partnerami biznesowymi.
Jednak to nie wszystko. Jak wynika z raportu Axpo Polska „Zielona energia przyszłością biznesu. Dlaczego firmom opłaca się być eko?”, proekologiczne nawyki to także realne oszczędności dla firmy.

- Ostatnie miesiące pokazały, że firmom potrzebna jest nie tylko odpowiednia strategia biznesowa i jasno zarysowane cele. Niezbędne jest także elastyczne podejście, sprawna adaptacja do szybko zmieniających się warunków biznesowych, zrozumienie potrzeb klienta oraz umiejętność optymalizacji kosztów. Chcemy im to nieco ułatwić, stąd pomysł na raport z eko wskazówkami dla firm. Wierzymy, że te działania wpłyną pozytywnie na wizerunek, ale też realnie obniżą koszty – mówi Katarzyna Bienias, Członek Zarządu i Dyrektor sprzedaży do małych i średnich przedsiębiorstw w Axpo Polska.

Energia w biurze pod lupą

Rachunki za prąd stanowią sporą część kosztów firmy. Ze względu na rosnące ceny energii i ogromne jej zużycie w firmach, warto poświęcić temu zagadnieniu więcej uwagi i pomyśleć o wprowadzeniu zmian. Najlepiej zacząć od podstaw, czyli przyjrzenia się, co generuje największe zużycie prądu.

W biurach najbardziej energochłonne są:
- oświetlenie,
- klimatyzacja/ogrzewanie,
- sprzęty AGD w pomieszczeniach socjalnych,
- komputery, drukarki, skanery, itp.

W celu obniżenia kosztów prądu w miejscu pracy, należy zwracać uwagę na klasę energetyczną kupowanych sprzętów, ewentualnie wymienić już posiadane na bardziej energooszczędne. Warto również pamiętać, że najzdrowsze dla człowieka jest światło dzienne, więc zdecydowanie lepiej w ciągu dnia korzystać z naturalnego światła zamiast sztucznego, pochodzącego z jarzeniówek. Należy też postawić na energooszczędne oświetlenie, które – w dłuższej perspektywie - nie tylko jest bardziej korzystne finansowo, ale przysłuży się też planecie.

Rachunki za energię niższe o 15%

Innym skutecznym rozwiązaniem jest zmiana sprzedawcy energii. Negocjując umowę z nową spółką można uzyskać lepsze warunki niż dotychczas, dodatkowo istnieje możliwość korzystania w 100% z zielonej energii bez dodatkowych opłat.  

- Przedsiębiorstwa zużywają ogromne ilości energii elektrycznej. I nie chodzi tylko o przedsiębiorstwa produkcyjne, ale i wiele firm z innych branż, które wróciły do pracy na pełnych obrotach po pandemii. Zielona energia jest nie tylko bardziej sprzyjająca środowisku - pozwala też organizacjom na oszczędności. Zakontraktowanie dostawcy energii na kilka lat do przodu może wiązać się nawet z 15% mniejszymi kosztami w tym obszarze. Jednak trzeba na te oszczędności patrzeć w długoterminowej perspektywie – dodaje Katarzyna Bienias.

Zmiana sprzedawcy energii jest obecnie bardzo łatwa. Można jej dokonać bez wychodzenia z domu, przez platformy online. Przykładem takiej platformy jest  www.wybieram.axpo.pl.

Proste nawyki, spore oszczędności

W raporcie eksperci Axpo podkreślają, że wystarczy konsekwentnie przestrzegać kilku prostych wskazówek, by zacząć oszczędzać na eko postawie.

•    Digitalizacja procesów. Zamiast tradycyjnych dokumentów czy też faktur, które generują duże zużycie papieru, koszty wysyłki i zanieczyszczenia powietrza związane z ich dostarczaniem, warto wprowadzić w biurze e-dokumentację. Oprócz walorów ekonomicznych i ekologicznych, mają także zalety organizacyjne. O wiele łatwiej bowiem przechowywać dokumentację w wersji online i zarządzać nią w tej formie. W dzisiejszych czasach, kiedy cyfryzacja na całym świecie przyspiesza, nikogo już nie dziwi fakt, że wszelkie raporty czy broszury dostępne są jedynie w wersji online - ze względu na wygodę i chęć ograniczenia zużycia papieru.

•    Segregacja śmieci. Większość świadomych firm już stosuje to rozwiązanie w swoim biurze, ale należy przyjrzeć mu się dokładniej, żeby zrozumieć jego sens. Przede wszystkim warto pamiętać, że koszt odbioru posegregowanych odpadów jest znacznie niższy niż tych zmieszanych, co pozwala na oszczędności w budżecie. Jednak najważniejszy jest w tym przypadku aspekt ekologiczny. Przeciętny Polak produkuje około 350 kg śmieci rocznie. Jeżeli większa ich część zostanie posegregowana, może być powtórnie wykorzystana w produkcji. Jak podaje portal Nasze Śmieci, 59 kg makulatury pozwala uratować jedno drzewo, a 1 odzyskana szklana butelka to 4 godziny świecenia żarówki.

•    Ograniczenie używania jednorazowych i wykorzystujących duże ilości energii materiałów. W duchu zero waste firmy coraz częściej rezygnują z plastikowych butelek z wodą na rzecz dystrybutorów. Niektóre idą o krok dalej i promują picie wody z kranu – oczywiście po jej uprzednim przebadaniu przez odpowiednie instytucje. To tylko jeden z wielu przykładów na wyeliminowanie jednorazówek w firmie. Wiele zależy w tej kwestii od pracowników. Warto więc zaangażować cały zespół i zapewnić pracownikom szkolenia i warsztaty, które podwyższą ich świadomość ekologiczną. Niezwykle ważne jest też włączenie eko nawyków do strategii firmy i codziennej pracy, aby stały się one wspólną misją.

Foto: Columbus Energy

Cały raport do pobrania tutaj: https://wybieram.axpo.com/lpk/raport-rynek-2021

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.