Chrypka to powszechna dolegliwość, która znacząco pogarsza samopoczucie i wpływa na codzienne funkcjonowanie. Pojawia się i nie chce ustąpić, a jej przyczyny są różne. Jak przeciwdziałać chrypce?
W zasadzie każdy zna to uczucie – głos staje się matowy i szorstki, a gardło jest suche i występuje odczucie drapania. Problemy z gardłem wpływają na pogorszenie samopoczucia i utrudniają codzienne funkcjonowanie. A brak szybkiej reakcji może doprowadzić do infekcji. Szczególnie narażeni na takie dolegliwości są wszyscy, którzy pracują głosem, m.in. nauczyciele czy wokaliści, dla nich walka z chrypką staje się istotnym wyzwaniem. Ale nie tylko oni, osoby, które palą papierosy, biernie wdychają dym tytoniowy lub często przebywają w pomieszczeniach klimatyzowanych, również znajdują się w grupie ryzyka i częściej niż u innych, może wystąpić u nich podrażnienie gardła.
Chrypka - jak jej przeciwdziałać?
Istnieje wiele sposobów, które pomogą utrzymać głos w dobrej kondycji. Eksperci podkreślają, że bardzo istotne jest dbanie o prawidłowe nawilżenie i nawodnienie, gdyż są to czynniki kluczowe dla właściwej pracy strun głosowych. Ważne jest również unikanie używek, takich jak alkohol czy kofeina. Nic nie zastąpi odpoczynku. W momencie, w którym pojawią się pierwsze objawy, unikanie mówienia pozwoli organizmowi na regenerację.
Jest również wiele domowych sposobów, polecanych przez osoby, które pracują głosem. Można się wspomagać naparami ziołowymi lub wodą z dodatkiem miodu, stosować siemię lniane i inhalacje z olejków eterycznych (np. eukaliptusowego) czy też płukać gardło wodą z solą morską. Istotne jest także unikanie czynników drażniących, takich jak dym papierosowy oraz dbanie o wilgotność powietrza, m.in. poprzez stosowanie w pomieszczeniach nawilżaczy, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.
Osoby, które pracują głosem często podkreślają, że pomocne jest picie letnich (nie gorących) napojów z dodatkiem miodu i cytryny, zwłaszcza przed pracą głosową. Dodatkowo nieodzownym wsparciem w trakcie dnia są pastylki do ssania z naturalnymi składnikami nawilżającymi. W takim przypadku należy sięgać po sprawdzone preparaty. Tabletki Cevitt ® Gardło są rekomendowane dla osób z nadmierną suchością błony śluzowej gardła, pieczeniem, drapaniem w gardle, chrypką oraz trudnościami z połykaniem. Często sięgają po nie osoby, które zawodowo używają głosu. Swoje działanie preparat ten zawdzięcza składowi, w którym znajdziemy m.in.: cynk, witaminę C i hialuronian sodu. To właśnie one wspierają gardło w stanach zapalnych, minimalizując uczucie suchości i drapania.
Jak działa Cevitt® Gardło?
Cevitt® Gardło działa ochronnie na gardło i długotrwale nawilża jego błonę śluzową. Dzieje się tak, ponieważ podczas ssania substancje zawarte w pastylce wchodzą w interakcję ze śliną, tworząc ochronną hydrożelową warstwę. Zabezpiecza ona gardło i łagodzi objawy związane ze stanem zapalnym oraz wysuszeniem błony śluzowej jamy ustnej. Co ważne, tabletki Cevitt® Gardło można stosować zanim wystąpią nieprzyjemne objawy, zgodnie z myślą Hipokratesa „lepiej zapobiegać niż leczyć”.
Chrypka, to objaw, który może pojawić się u każdego z nas, a podstawą jej prawidłowego leczenia jest dokładne określenie przyczyny. W przypadku długotrwale utrzymującego się problemu, nie wahajmy się skonsultować z lekarzem lub specjalistą ds. głosu.
oprac. Małgorzata Bachórz