Coś wisi w powietrzu
Nasze zdrowie w znaczący sposób zależne jest od jakości powietrza, którym oddychamy. To truizm, jednak w rzeczywistości, każdego roku, postępujące zanieczyszczenie powietrza jest przyczyną milionów przedwczesnych zgonów. Jako społeczeństwo rozumiemy oczywiście wagę tego problemu, bowiem liczby ilustrujące jego skalę, podawane co jakiś czas w mediach, wyjątkowo szokują – szybko jednak zostają zapominane, bo i problem, na co dzień jest wyjątkowo… ulotny – po prostu słabo go widać. Nie znaczy to jednak, że słabo widoczny problem znika. Każdy z nas czuje go (dosłownie) wyjątkowo wyraźnie. Bronimy się przed nim na różne sposoby, najczęściej jednak bardzo wyrywkowo, chaotycznie i niestety – doraźnie.
Jakościowa zmiana
Podstawą systematycznych, konsekwentnych, a więc i skutecznych działań w kwestii poprawy jakości powietrza, jest ciągły dostęp do danych o jego stanie w każdym miejscu, w którym się znajdujemy. Taka wiedza, dostępna dla społeczności lokalnej, pozwala jasno zdefiniować problem, a więc uczynić podstawowy krok na drodze do jego rozwiązania. Jakościowa zmiana dokonuje się bowiem wtedy, gdy wystarczająca liczba osób zostanie połączona wspólnym zrozumieniem pierwotnych przyczyn problemu tak, aby w następstwie wdrożyć działania naprawcze. Jednym z takich działań jest, opracowany w Głównym Instytucie Górnictwa program Dust Air. Składa się on z trzech podstawowych elementów:
- Pyłomierza osobistego Dust Air personal controler,
- Aplikacji mobilnej Pyłomierz Dust Air (do pobrania bezpłatnie z Google Play lub App Store)
- Serwisu internetowego dustair.gig.eu
Misja programu Dust Air
Podstawową funkcją programu Dust Air jest udostępnianie i wzmacnianie informacji o środowisku, a w szczególności zapewnianie lokalnym społecznościom i samorządom dostępu do zróżnicowanej i pełnej informacji na temat zagrożeń smogowych. Ciągły monitoring i systematyczne zagęszczanie sieci pomiarowej programu Dust Air realizowane jest dzięki stale rozbudowującej się społeczności użytkowników pyłomierzy osobistych. Rezultatem tych działań ma być znaczące zwiększenie świadomości mieszkańców i samorządów, lokalizacja obszarów zanieczyszczonych oraz ułatwienie rozpoznania przyczyn tych zjawisk, a także pomoc w ich zwalczaniu.
Pyłomierz osobisty Dust Air Personal Controler i Aplikacja mobilna Pyłomierz Dust Air
Pyłomierz osobisty Dust Air personal controler jest niewielkim urządzeniem, które w czasie rzeczywistym dokonuje pomiarów i informuje użytkownika o jakości powietrza w danym miejscu, a w odpowiednim momencie alarmuje o konieczności podjęcia działań prewencyjnych. Przymocowany do paska, torby, tornistra czy roweru, daje możliwość dokonywania nieograniczonej ilości pomiarów w ciągu dnia. Pyłomierz przeznaczony jest do współpracy z darmową aplikacją mobilną Pyłomierz Dust Air. Jej obsługa jest niezwykle prosta. Można pobrać ją ze sklepów Google Play lub App Store i zainstalować na swoim smartfonie, a następnie uruchomić w pasku nawigacji smartfona transfer danych, bluetooth oraz lokalizację GPS. Po włączeniu pyłomierza i uruchomieniu aplikacji urządzenia się „sparują”, a dane aktualnego pomiaru pokażą się na ekranie smartfona. Gdy włączony jest jednocześnie pyłomierz i aplikacja mobilna, kolejne pomiary dokonują się automatycznie, a dane przesyłane są do aplikacji mobilnej oraz do serwera obsługującego serwis internetowy www.dustair.gig.eu.
Główny Instytut Górnictwa oraz polski producent pyłomierza - EMAG-SERWIS Sp. z o.o., dają gwarancję solidnej oraz innowacyjnej konstrukcji samego pyłomierza, wysokiej jakości, pewności i dokładności pomiarów, a także poprawnego działania całego systemu.
Społeczna Sieć Monitoringu Powietrza
Główny Instytut Górnictwa, jako administrator systemu Dust Air, gromadzi informacje pochodzące ze wszystkich działających w terenie pyłomierzy osobistych, a ich kompleksowa prezentacja odbywa się za pośrednictwem dedykowanej witryny internetowej dustair.gig.eu, na mapie zanieczyszczeń w zakładce Ranking. Każdy użytkownik pyłomierza może zarejestrować swoje bezpłatne konto aby następnie skonfigurować ustawienia w aplikacji i mieć dostęp do wszystkich wykonywanych pomiarów. W odróżnieniu od stacjonarnych punktów pomiarowych, program Dust Air pozwala na ogromne zagęszczanie sieci, poprzez dokonywanie pomiarów w każdym miejscu, w którym znalazł się się któryś z pyłomierzy osobistych. Wszystkie wyniki wizualizowane są w postaci punktów pomiarowych ma mapie Google, z dostępem do pełnej historii danych.
Pragniemy zaprosić użytkowników pyłomierzy Dust Air do „zdrowej rywalizacji w imię zdrowego powietrza” w ramach Społecznej Sieci Monitoringu Powietrza. W tym celu, zarejestrowane w serwisie internetowym dustair.gig.eu, jednostki samorządu terytorialnego, które za pośrednictwem swoich placówek (szkoły, urzędy itp.) dokonają największej liczby pomiarów w różnych lokalizacjach na swoim terenie przy pomocy pyłomierzy Dust Air, zostaną ujęte w umieszczonym na stronie rankingu. Udostępnimy tam mapę zanieczyszczeń (aktualizowaną raz w miesiącu) z naniesioną siatką heksagonów, prezentujących obszary z najgęstszą siecią pomiarową oraz aktualne i historyczne wartości poziomów.