Miasto musi spełniać oczekiwania mieszkańców

Miasto musi spełniać oczekiwania mieszkańców

Na zdjęciu: zmodernizowany kompleks basenów Świdnickiego Ośrodka Sportów i Rekreacji


W Świdnicy (woj. dolnośląskie) potrzeb do zaspokojenia jest wiele, zwłaszcza z uwagi na dynamiczny rozwój miasta, jaki w ostatnich latach ma miejsce. Musi za nim nadążać nowoczesna infrastruktura, dostosowana do oczekiwań mieszkańców.

Świdnica to malowniczo położone miasto na Przedgórzu Sudeckim w dolinie rzeki Bystrzycy, dawna stolica Księstwa Świdnicko-Jaworskiego, słynąca z wyśmienitego piwa, pysznych pierników i tradycji kupieckich. Efektem wieloletnich konfliktów religijnych pomiędzy katolikami i protestantami stały się dwie imponujące dziś świątynie – Kościół Pokoju i katedra pw. św. Stanisława i św. Wacława. Oba zabytki znajdują się na liście Pomników Historii, zaś Kościół Pokoju od ponad 20 lat na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Historia jest tu na wyciągnięcie ręki, wszechobecna za sprawą doskonale zachowanej miejskiej starówki, pięknych kamienic oraz dawnych fortyfikacji. Obecnie jest to także ośrodek przemysłu, w którym siedzibę mają takie firmy jak Greenbrier Wagony Świdnica, Electrolux czy Colgate.


Beata Moskal-Słaniewska, 
Prezydent Świdnicy

Świdnica w ostatnich latach odnotowuje dynamiczny rozwój, za czym idą rosnące potrzeby mieszańców i przedsiębiorców, a wraz z tą tendencją konieczność realizacji szeregu inwestycji infrastrukturalnych. Dlatego też zarządzająca Świdnicą od 2014 r. prezydent Beata Moskal-Słaniewska postawiła na remonty dróg oraz rewitalizację miejskich przestrzeni. Przykładem tych działań jest niedawno zakończona modernizacja kompleksu odkrytych basenów. Stare, blisko 100-letnie, poniemieckie kąpielisko zmieniło się nie do poznania. Inwestycja kosztowała blisko 35 mln zł. Całość środków pochodziła z budżetu miasta. Dzięki temu mieszkańcy zyskali nowe miejsce do aktywnego wypoczynku dla całych rodzin. Inwestycją tą postawiono także przysłowiową „kropkę nad i” w zakresie remontu obiektów Ośrodka Sportu i Rekreacji. Modernizacja najpierw hali lodowiska, później miejskiego stadionu i na koniec letnich basenów pozwoliła na stworzenie nowoczesnego kompleksu sportowego, zarówno dla mieszkańców, jak i zawodników profesjonalnych.

Kolejnym miejscem, które na potrzeby mieszkańców postanowiono zrewitalizować jest teren okalający świdnicki zalew Witoszówka. W ostatnich latach miasto postawiło tam budynek bosmanatu, w którym wypożyczać można sprzęt pływający – kajaki, rowery wodne, łódki. Odnowiono dwa pomosty, teren zyskał nowe chodniki i towarzyszącą mała architekturę w postaci leżaków, ławeczek, stojaków na rowery, itp. W sąsiedztwie powstał również niewielki plac zabaw. Brakowało jedynie odpowiedniej ilości miejsc parkingowych i wygodnego dojazdu. To zmieniło się w tym roku dzięki przebudowie ulicy Polna Droga. Jezdnia zyskała nową nawierzchnię asfaltową, wzdłuż niej wydzielono dwukierunkową drogę rowerową. Wprowadzono elementy poprawiające bezpieczeństwo ruchu oraz pieszych. Zwiększono ilość miejsc parkingowych. Posadzono drzewa i krzewy ozdobne.


Przebudowana ulica Polna Droga w Świdnicy

W ostatnich latach w Świdnicy przeznaczono ogromne środki na rewaloryzację historycznych miejskich parków oraz przestrzeni zielonych. W sumie na ten cel wydano ponad 34 mln zł, przy wsparciu środków unijnych w wysokości prawie 12 mln zł. W kontekście ekologii, nie sposób nie wspomnieć o wielkim projekcie wymiany pieców węglowych. Prezydent Beata Moskal-Słaniewska, jako jeden z nielicznych samorządowców w kraju, zdecydowała o udziale miasta w niezwykle skomplikowanym pod względem formalnym projekcie „KAWKA”, który pozwolił zlikwidować w Świdnicy blisko 800 pieców węglowych. Rokrocznie miasto realizuje również własny program dotacji na wymianę źródeł ogrzewania, z którego od 2014 r. skorzystało już blisko 1 tys. osób. W ostatnich latach udało się również wymienić tabor spółki komunikacji miejskiej na ekologiczny i wybudować kilkanaście kilometrów ścieżek rowerowych.

Świdnica to bezpieczne i przyjazne miasto, dobrze skomunikowane ze stolicą regionu. Jest ciekawą alternatywą dla ludzi, którzy chcą pracować we Wrocławiu, ale mieszkać w mniejszej miejscowości. To także dobre miejsce ulokowania własnej firmy.

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.